Imbunatatire Sound

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Imbunatatire Sound

    salut..vin cu o intrebare legata de imbunatirea sunetului dat de boxele de pe spate..mentionez ca am pe spate coaxiale de 16 si ma gandeam daca nu merge facuta o incinta din PAL..eventual patrata si izolata pe interior..care sa poate fi prinsa prin portbagaj de polita in dreptul fiecarui difuzor. Credeti ca crearea unei astfel de incinte acustice imbunatateste sunetul?..cred ca volumul portbagajului este prea mare pentru a obtine un sunet cat de cat placut. Asatept pareri..pro si contra..ms.

  • #2
    cred ca este destul de multa munca si in plus acest beneficiu vor profita mai mult persoanele din spate .... se va cunoaste imbunatatirea mai ales daca faci o incinta conforma cu soecificatiile difuzorului.

    Comment


    • #3
      Originally posted by gimy View Post
      ..........cred ca volumul portbagajului este prea mare pentru a obtine un sunet cat de cat placut. Asatept pareri..pro si contra..ms.
      Da, este intr-adevar prea mare pentru difuri de 16 sau chiar ovale.
      Am vrut si eu sa concep ceva de genu pt spate, dar iti spun de pe acum care e efectul: cu incinta mai mica se va auzi mai tare, lucru testat personal cand am avut portbagajul plin de bagaje, nu stiam de ce imi vine sunet mai mult din spate, a trebuit sa dau balans mai mult pe fata ))

      Asta nu inseamna ca ai un sound mai placut, basul cam tot ala era (parca o idee mai ''scurt''), doar ca se aude mai tare, e clar ca se pierde o parte din volumul sunetului in portbagaj. Chiar nu degeaba vin din fabrica cu aparatorile alea (banuiesc ca si pe spate).
      Dar ca ''sound'' , eu zic ca asta scoti numai dintr-o sursa (cdplayer) buna, daca unitatea centrala e buna, ai si bas placut, medii si inalte bune, nu cum am eu spre exemplu: bas si pitigaituri (am un Panasonic, e slabut la sunet/calitatea sunetului, noroc ca ma mai scoate statia).

      Deci eu zic ca n-are rost, o sa ai parte doar de un volum/sunet ceva mai tare din spate si atat.

      Comment


      • #4
        nu imbunatateste sunetul cu mult acea incinta. Sunet mai bun obtii cu un player mai bun.
        plus ca munca e prea multa pentru un plus asa de mic.

        Comment


        • #5
          Antifonati placa spate in primul rand, diferentele sunt mari in cazul unor difuzoare mai rasarite; ulterior mergeti cu difuzoarele respective amplificate. Intotdeauna vor suna mai bine chiar si incet cu amplificator dedicat, oricat de bun ar fi playerul.
          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

          Comment


          • #6
            Tot referitor la imbunatatirea sunetului vreau sa va intreb in usile de pe spate ph 1 este data gaura in usa adica in partea metalica este gaura pentru boxa ? sau trebuie facuta de mine.
            http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ay-t36356.html

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google