Sunt Sau Nu Asigurat RCA ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt Sau Nu Asigurat RCA ?

    Am cumparat anul asta un logan prin septembrie . Am facut asigurarea la dealer , la astra pe 1 an. Pana acum nu m-am gandit sa verific daca e vreo problema sau nu . Din ce mi-au zis mai multi prieteni , verificarea validitatii politei RCA se poate face online , aici : http://cedam.csa-isc.ro/index.php .
    Am intrat pe site , am introdus numarul meu de inmatriculare , am introdus cateva date din anul asta ,si din anul viitor , pur si simplu nu sunt gasit , nu sunt inregistrat ! . Am verificat si numerele de inmatriculare ale unor prieteni si ei apar sigurati . Chiar si vechea mea masina figureaza asigurata acolo . Se pare ca va trebui sa sun , sau sa fac un drum la firma de asigurari .

    E de incredere acea aplicatie online ? M-am uitat pe acte si toate par in regula , hartiile sunt ok .

  • #2
    RCA-ul de la dealer cand iei masina de noua, se face pe seria sasiu pentru ca in cel moment nu aveai decat numar de inmatriculare provizoriu.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      si eu am la fel , pe seria de sasiu facuta asigurare . Oricum baza lor de date se actualizeaza mai greu ,numarul meu de inmatriculare spune ca e inexistent .)
      Din septembrie oricum trebuia sa iti apara , cauta cum a zis dark , pe seria de sasiu.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Nici masina mea nu apare ca fiind asigurata daca o caut dupa numarul de inmatriculare. Daca o caut dupa serie caroserie, apare. Ai incercat sa o cauti si dupa serie caroserie?

        Comment


        • #5
          eu am verificat acum 5 minute si merge , este ok , iti specifica firma la cine ai asigurarea si dealer
          sigpic

          Comment


          • #6
            Bazele de date cu asiguratii se trimit la CSA cu o anumita periodicitate. Poate si de asta nu ai gasit polita ta intre cele valabile (si noi am patit la fel: dupa un an si ceva a aparut polita in baza de date). Tot la ei avem si noi RCA-ul.
            Un soț bine asuprit e întotdeauna liniștit.
            Visul unui bărbat: „Ascultă cu urechile, vezi cu ochii, dar taci din gură”. Eh... doar un vis.

            Comment


            • #7
              daca datele sunt operate gresit in programul de la asigurator, atunci ti-au fost transmise gresit catre cedam...asta ar putea fi una din probleme...
              sigpic
              Experienta in asigurari de peste 5 ani.

              Comment


              • #8
                Am cautat si eu dupa numarul de inmatriculare si e ok, era buna si o optiune sa iti spuna cand expira.
                offtopic: nu este ceva asemanator si pentru vignete ? Nu mai am chitanta de la a mea, stiu ca expira in primavara dar nu stiu data exacta.

                Comment


                • #9
                  Salut ,incearca sa verifici pe seria de caroserie . Sigur vei gasi raspunsul la intrebare .
                  Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mikebike72 View Post
                    Am cautat si eu dupa numarul de inmatriculare si e ok, era buna si o optiune sa iti spuna cand expira.
                    offtopic: nu este ceva asemanator si pentru vignete ? Nu mai am chitanta de la a mea, stiu ca expira in primavara dar nu stiu data exacta.
                    pentru vignete nu este asa ceva...nu este obligatoriu sa ti bulina in geam , deoarece s-a constatat ca unii o tin si pe cea de acum 2 ani acolo, politia cand te opreste iti cere asigurarea nu bulina...
                    sigpic
                    Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                    Comment


                    • #11
                      Tot offtopic: nu mai am nici bulina nici chitanta iar odata cu introducerea sistemului de camere video care verifica in timp real din trafic dupa numarul de inmatriculare daca ai vigneta, ma gandeam ca poate se poate consulta si baza aia de date asemeni RCA-ului.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by mikebike72 View Post
                        Tot offtopic: nu mai am nici bulina nici chitanta iar odata cu introducerea sistemului de camere video care verifica in timp real din trafic dupa numarul de inmatriculare daca ai vigneta, ma gandeam ca poate se poate consulta si baza aia de date asemeni RCA-ului.

                        se refera la rovinieta nu la vigneta ceea ce e cu totul altceva, sunt doua lucruri diferite si nu au legatura una cu cealalta
                        Last edited by reptila; 22 December 2010, 20:28.
                        sigpic
                        Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                        Comment


                        • #13
                          Bine ca m-ai corectat dar un raspuns stii ?

                          Comment


                          • #14
                            Salut! Am incercat si eu. Nu mi-a iesit din prima. Abia din a doua incercare. Inceaca sa scrii numarul masinii cu majuscule si fara spatii intre caractere. Un exemplu la intamplare: VL01AAA

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc pentru sugestie . Maine voi verifica dupa seria sasiului , actele sunt in masina . E logica explicatia sa nu existe la cautare dupa numar , dar ma gandeam ca s-a actualizat si dupa numarul de inmatriculare ;)) .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google