Masuta Scaune Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masuta Scaune Spate

    Am avut ocazia sa conduc un renault scénic si am avut placuta surpriza sa gasesc ceva interesant pt.locurile din spate.Am gasit si un suport deasupra oglinzi centrale unde se pot pune acte,tigari,etc(nu am gasit poze).
    intrebarea este daca a incercat cineva sa monteze pe un logan sau daca se poate monta acea masuta>>>???

  • #2
    Se gaseste de pus ceva asemanator. Am eu pe masina mea.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #3
      JREwing pune si tu poze daca se poate ca si eu sunt interesat
      sigpic

      Comment


      • #4
        Eu zic ca se poate adapta asa ceva si pe logan.Daca nu poate se gasesc in comert.

        Comment


        • #5
          Pai sa vedem poze de la colegul care si a montat..si eu as dorii asa ceva mai ales ca am copil mic si unul pe drum..deci..va fi necar la drum.
          CARPE DIEM!

          Comment


          • #6
            Majoritate masinilor care sunt de familie sau "de cursa lunga"am observat sa detin acele masute.Oricum sunt foarte practice

            Comment


            • #7
              pai de acea am postat sa puna cineva poze ,cum le-a prins(montat) sa vedem cum arata?
              Am copil si m-ar ajuta ffff mult o masuta modelul de la scenic.Colegul care a zis ca are sa faca poze si sa le posteze

              Comment


              • #8
                Cautati pe goagal dupa masuta auto.
                Si...eu nu as lasa masuta deschisa in timpul mersului... decat daca copilul sta legat in centura...si daca sta legat in centura nu mai ajunge la masuta.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Măsuța se atașează de barele de la tetiere, cu sprijin pe speteaza scaunului și se reglează astfel încât nu se poate deschide nici cu voie, nici fără voie (în cazul copiilor). Voi face poze pe zi, fiindcă acum e târziu.
                  Ceea ce vedeți pe Scenic-ul din poza colegului este atașat printr-un accesoriu ca o bucșă, care se montează direct pe armătura metalică a scaunului, tapițeria fiind modificată față de modelul standard de scaun.

                  @3nergy: păi tu ești „de-al meu”. Hai duminică la întâlnire și o vei vedea pe viu.
                  Last edited by JREwing; 7 January 2011, 22:29. Reason: Automerged Doublepost
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • #10
                    JREwing nu pui si tu o poza sa vedem cum da pe logan o astfel de improvizatie?

                    Comment


                    • #11
                      Asupritul meu( JREwing) acum lucreaza la poze. Imediat le vedeti.
                      Un soț bine asuprit e întotdeauna liniștit.
                      Visul unui bărbat: „Ascultă cu urechile, vezi cu ochii, dar taci din gură”. Eh... doar un vis.

                      Comment


                      • #12
                        Revin cu poze și explicații. Nu am reușit să fac filmuleț, fiindcă mi-a lipsit a treia mână și nu m-am înțeles cu „scula”. Oricum, mulțumesc @valeriuciprian pentru disponibilitatea de a mă ajuta. Dacă explicațiile de mai jos nu sunt suficiente, voi face rost de a treia mână și fac și filmulețul.

                        Deci:

                        Poza 1:
                        Imagine de ansamblu a montajului. Chiar dacă nu pare la fel de aspectuos ca al Scenicului, e practic și nu se vede prin folii. Cele două cârlige de sus (1) se montează sub tetieră, unde asigură o bună fixare prin presare. Șuruburile (2) blochează culisarea tabletei și astfel, deschiderea accidentală.

                        Poza 2:
                        Detaliu cu elementele de fixare.

                        Poza 3:
                        Tableta deschisă.

                        Avantaje:
                        - foarte practică, atât pentru copii, cât și pentru adulți, fiind reglabilă înălțimea deschiderii (mega-avantaj și față de Scenic);
                        - suportă fără stres o greutate de până la 5 kg (deși producătorul zice 10, nu cred că trebuie forțat norocul). Ăsta e alt avantaj față de Scenic, la care mecanismul de deschidere e pe bază de blocator cu bilă care, la o anumită presiune, cedează și se închide sau se rupe (iar mâncarea sau ce mai e pe măsuță...)

                        Dezavantaje:
                        - pentru utilizarea de către un adult înalt sau solid, scaunul pasagerului trebuie împins mai în față.
                        - suprafața este destul de alunecoasă (la Scenic e rugoasă)
                        - prea multe manevre la deschidere-fixare-închidere, dar compensează prin robustețe și faptul că nu e folosită zilnic

                        Poza 4:
                        Detaliu de dedesubtul tabletei
                        Șurubul-fluture reglează ușurința culisării și contribuie la fixarea tabletei într-o poziție cât mai comodă
                        Rama-cadru de inox asigură suportul întregului montaj, de unde vine și rezistența la greutate a tabletei.


                        Eu am primit-o cadou de la sora mea și recunosc că nu am folosit-o (încă) și nici nu știu cât ar putea să coste, însă nu cred că e o avere. Dacă credeți că vă este util un astfel de „gadget” în mașină, se găsește (teoretic) în hipermarketuri.

                        Poate ajută un pic și asta:


                        E același produs.
                        Attached Files
                        Last edited by valeriuciprian; 8 January 2011, 23:18. Reason: Automerged Doublepost
                        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                        Comment


                        • #13
                          Omule ce ai tu acolo e Robocap.
                          Nu vezi ca ce am postat eu e facut mai finut lucrat e mai compakt.

                          Comment


                          • #14
                            Omule, nu am făcut nicio apreciere. Am dat curs unui gest normal de a arăta. Mie îmi e utilă. Atât și nimic mai mult.
                            Toate cele bune.
                            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                            Comment


                            • #15
                              Ce urat din partea unora!!!!!!! Nasol. Si sa zici sa mai ajuti si pe altii!!!! Personal mi se parea mai ok un merci dar nu e pe gustul meu decat ........

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google