Monitorizare/martor Functionare Circuit Racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Monitorizare/martor Functionare Circuit Racire

    O intrebare legata in principal de monitorizarea functionarii ventilatorului de racire a radiatorului - REALIZATA PRIN MONTAREA UNUI BEC/LED MARTOR LA BORD. (1)

    Suplimentar fata de dotarea masinii - monitorizarea temperaturii de functionare a motorului la bord, prin intermediul unui ceas de temperatura cu ac (indicator analogic de temperatura) legat la o sonda de temperatura montata in chiulasa. (2)

    Detaliere: masina mea este noua, acum este iarna si in general nu sunt probleme cu sistemul de racire al unei masini gen Dacia Logan, motorizare benzina 1.6 16v
    Insa orice disfunctionalitate a sistemului de racire, care ar permite supraincalzirea motorului poate conduce la defectiuni majore. In acest sens cred ca este binevenita o monitorizarea asupra functionarii sistemului de racire:
    1- semnalizarea la bord a functionarii ventilatorului de racire
    2- eventual montarea unui ceas analogic care sa indice temperatura motorului (am citit pe diverse threaduri ca indicatia la bord la Logan este relativ imprecisa, indicatia fiind in trepte de cate 2 pavele 2, 4, etc - neexistand o indicatie de finete si fara a se sti care este temperatura motorului)

    As dori sa stiu daca a realizat cineva imbunatatirile (1) si (2) si care a fost modul lor de realizare (unde s-au conectat, ce martori/senzori/ceasuri au folosit, pe unde au ales traseul pentru cabluri, respectiv beneficiile obtinute si utilizarea lor)

    Daca ati gasit un astfel de tutorial, va rog sa atasati link-ul respectiv

    Multumesc!
    Last edited by ion_R5; 13 January 2011, 18:18. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    daca vrei sa te dai cu masina la liniute merita investitia daca nu laso asa ca arata mai bine decat sa pui zeci de ceasuri se bord sau stalpi doar de dragu de a impopotona masina bani aia investestei in sistem audio-video sau in ce vrei tu,daca se intampla ceva cu apa se aprinde un bec in bord,cresc liniulele si sigur o sa le vazi,mult mai nasol e cand scad cele de la benzina si se aprinde becu

    Comment


    • #3
      Pardon, se aprinde omuletul ala cu mana in sold.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google