Turatii Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Turatii Motor

    Mi-am cumparat de doua zile un logan 1,4 MPI cu 1000km in bord,intrebarea este : care este numarul de turatii la care ar trebui sa schimb vitezele pt ca sa nu ii dauneze motorului si sa isi faca asa-zisul RODAJ?????sau acesta exista si nu mai trebuie "facut"????Am sunat la cei de la "VOCEA CLIENTULUI" dar nici ei nu erau siguri...Am vazut ca au mai fost postate raspunsuri asemanatoare pe forum dar am gasit multe in contradictoriu si de aceea am vrut sa intreb si eu. MERSI PT INTELEGERE

  • #2
    Eu ti as recomanda 2500-3000 maxim momentan si apoi...dai pana la 5900 unde taie alimentarea!
    CARPE DIEM!

    Comment


    • #3
      ca sa ii faci rodajul trebuie sa schimbi pana in 2500 de ture si sa nu depasesti 120 la ora,asa parcurgi vreo 3000 km si dupa aia incepi sa schimbi pana la 3000 de ture,si dupa 7000 poti sa ii dai in gura,bafta.mi asa mior zis cei de la dacia cand am luato,si sa nu o incarci cu greutate prea mare la inceput.

      Comment


      • #4
        Normal un rodaj este facut in fabrica.Motoarele sunt testate inainte sa fie puse pe masina.Dar este recomandat sau mai bine zis asta este mentalitatea,sa faci un rodaj al masinii,numarul de kilometrii nu il stiu,important e sa nu forjezi masina,sa schimbi pana in 3000 rpm.
        Dupa ce termini rodajul ar fi bine sa ii mai dai niste rafe,sa cureti catalizatorul,plus de asta,daca obisnuiesti masina puturoasa,asa o sa o ai,ca sa nu mai zic de consum.
        Masina se plafoneaza la 5900 rpm unde se taie alimetarea,mai mult de atat nu merge pt ca este limitata pt protejarea motorului.
        Numai bine.
        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
        My ride

        Comment


        • #5
          scrie si-n manualul masinii: rodajul dureaza 1500km, in care nu e recomandat sa se depaseasca uzual 120km/h sau 3500rpm. cred ca-i destul de clar...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google