O Parere Va Rog!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O Parere Va Rog!!!

    Buna ziua tuturor...am aflat mai demult ca am la masina catalizatorul dus...si ieri am primit o vestea groaznica catalizatorul mi-a stricat si sonda lambda noi nu am avut bani sa le cumpar asa ca le-am comandat de pe net de la dezmbembrari. As dori o prare de la voi daca arata bine sau nu...aici aveti o poza.....http://img714.imageshack.us/img714/365/020511145759.jpg dupa ce l-am luat am observat ca sonda lambda are un fir ciupit se poate sa fie in regula sau am irosit banii degeaba? astept parerii multumesc! Nus asa priceput sunt incepator!!!

  • #2
    salut. ai eroare in bord, sau cum ai aflat ca e catalizatorul dus? nu cumva de fapt sonda lambda e praf? cine ti-a zis ca-i catalizatorul? ai facut test la service sau ti-a spus cineva pur si simplu? pt ca deobicei lucrurile se intampla taman invers, o sonda stricata poate duce in timp la catal;izator stricat. invers, mai greu...
    in fine, lucrurile nu-s chiar asa rele cum par. firul ciupit se poate lipi si izola. sa nu faci greseala sa incerci cu multimetrul sonda lambda, ca o strici. o iei de buna si speri sa mearga. ai masurat-o, adio. asa, pui sonda cumparata pe actualul catalizator. daca merge, tii catalizatorul 2 de "seminte", ca poate o sa-ti trebuiasca vreodata. daca nu merge, schimbi si cat-ul si incerci cu ambele sonde, aia de pe masina si apoi asta cumparata. s-ar putea sa ajungi in situatia in care ai o sonda lambda de "seminte"...stiu ca e ceva de lucru, dar sa inlocuiesti sonda nu trebuie sa fii om de stiinta, iar pt catalizator iti recomand sa cauti un sudor bun in argon...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      am fost la service acum 1 luna si mia zis ca am catalizatorul dus..mi-a pus testerul si a dat catalizatorul crapat...acum 2 zile a inceput sami dea rateuri...am fost iar la service...si mia zis ca, catalizatorul mia dus si sonda lambda...si nu...nu am probat sonda in nici un fel pana acum..ma pus sa cumpar un colier probabil va lipi cumva catalizatorul nu ma pricep in cele din urma din poza arata bine catalizatorul..si de sonda mie frica sa nu fie dusa..cu firu ala ciupit...

      Comment


      • #4
        esapamentul original e dintr-o bucata deci ca sa inlocuiesti catalizatorul e nevoie sa tai la lungimea potrivita si sa asamblezi catalizatorul nou cu intermediara printr-un astfel de colier. Firul ciupit presupun ca se izoleaza , depinde unde anume e ciupit
        Pain brings out the truth in us all...
        ...how much truth can you stand?

        Comment


        • #5
          cat a costat catalizatoru + sonda , asa ca idee de pret

          Comment


          • #6
            firul e ciupit langa sonda sus....amandoua m-au costat la mana a 2 ...3,5 mil....

            Comment


            • #7
              Mult pentru niste piese uzate, sonda e de origine? Din poza mie nu mi se pare a fi de origine.

              Comment


              • #8
                Sonda nu este Originala !!!

                Comment


                • #9
                  Salutare sper sa nu fi gresit topicul prea tare vreau o parere.Momentan dispun de o suma de bani nu prea mare (100 ron) si as vrea sai bag in masina, m-am decis ca ori imi pun
                  -Consola de ph2,set de aeratoare argintii, si poate o maciulie de prestige.
                  Sau
                  -1 set de becuri philips bluvision.

                  Vreau o parere care ar fi mai indicat.
                  (In privinta becurilor parca nu prea sunt hotarat pt ca
                  pana acum 2 zile am avut un set de becuri no name albastre si ma chioram cu ele, si cand am pus becurile stock si am mers noaptea parca am ramas uimit cat de bine bat.

                  Comment


                  • #10
                    ai gresit topicul . Ti se pare ca ce vrei tu are vreo legatura cu ce ai intrebat ?
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      de banii aia baga benzina dute la munte si distreazate

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google