Presa Rulmenti Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Presa Rulmenti Fata

    Vreau sa schimb un rulment fata si ma intrebat daca ae cineva idee unde gasesc o presa ? sau ce modalitati sunt

    Intreb pentru ca am pe dreapta fata un huruit urat de tot cand pun frana.Discurile sunt noi la fel ca placutele, am verificat in jur nu e ceva desprins sau ma rog, acum 1 an am schimbat rulment pe dreapta pentru ca nu mai mergea abs .. l-am schimbat ca asa a zis mecanicul, si dupa ce la schimbat aceasi problema pana am schimbat senzorul, posibil ca rulmentul sa nu aiba nimic.De la ce sa fie? acum ma gandesc ca sa fie de la rulment si sa-l pun pe cel vechi din nou sau unul nou.ce ma sfatuiti?face acest huruit doar cand pun frana, daca calc frana foarte usor nu se aude.
    Last edited by Distrat; 14 February 2011, 13:14. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    Ca sa schimbi rulmentii ai 2 posibilitati:
    1. presa hidraulica sau cu surub (mecanica i se mai spune)
    2. ciocan

    Daca nu te sperie mecanica unui automobil, ai putea sa dai jos fuzetele si sa te duci la cel mai apropiat service auto dotat cu presa hidraulica sa-ti schimbe rulmentii.
    Prese se gasesc si in comert. Una hidraulica de 12T este in jur de 6-700 RON, iau una cu surub in jur de 30-40 RON.

    Comment


    • #3
      presa cu surub ai idee unde gasesc?

      Comment


      • #4
        Vezi aici: http://www.sculesiechipamente.ro/Scu...iale-auto.html
        sau aici: http://sculeserviceauto.ro/index.php?categoryID=372

        Comment


        • #5
          daca calci frana usor si nu se mai aude zgomotu ai pistonasu de la etrier blocat sau culise blocate,scoate placutele si invatre de disc daca mai face galagie ai rulmentu defect(atentie cand invartesti de disc sa nu prinzi degetele intre disc si pivot)

          Comment


          • #6
            am invartit de el..nu face zgomot.etrierul cand am schimbat discurile le-am curatat cu spray trw de frane posibil sa fi ramas blocat?si din aceasta cauza sa faca? cum rezolv?

            Comment


            • #7
              la culise e mai simplu le scoti,le cureti de rugina cu smirghel fin si le dai cu vaselina ,la etrier e mai greu nitel in aparatoarea de cauciuc de la pistonas bagi cu seringa lichide de frana(pe langa marginea ei unde vine pe pistonas bagi acu de la seringa) comprimi pistonasu la maxim in etrier si-l pui cu placutele pe disc fara sal prinzi apoi faci pedale la frana,iar comprimi pistonasu pui pe disc,faci pedale de 3-4 ori pana simti la mana ca pistonasu intra usor in etrier,montezi totu ,placute,etrier prins in culise,faci pedale pana simti ca sa intarit frana mai dai de 2-3 ori si pe urma invartesti de disc ,daca merge usor e OK daca merge greu reiei operatia de degripare pistonas
              deci pistonasu sa intre usor in etrier si culisele de la etrier sa mearga la fel de usor,tragi de ele usor si burdulefu sa le traga inapoi
              Last edited by nikuniku; 14 February 2011, 14:37.

              Comment


              • #8
                culise te referi la suporti aia 2 unde se prinde etrieru?

                Comment


                • #9
                  da aia trebuie sa mearga usor

                  Comment


                  • #10
                    merci mult.dar nu dauneaza cu nimic lichidul de frana bagat acolo? merge orice lichid de frana?

                    Comment


                    • #11
                      nu dauneaza cu nimic doar inlatura mizeria depusa ,daca ai rupte burdufele de cauciuc de la pistonase e bine sa la inlocuiesti cu unele noi,daca a picat pe undeva lichid de frana cureti cu apa ,poti folosi orice fel de lichid de frana la degripare ATENTIE daca vrei sa completezi in vasu de la pompa pui lichid DOT 4 dar nu romanesc (la fabrica se foloseste Texaco)

                      Comment


                      • #12
                        da man.lichidul ala de il bag cu seringa poate fi de orice fel?

                        Comment


                        • #13
                          da

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google