Pompa De Apa

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pompa De Apa

    Salutare.
    Intrebarea mea legata de pompa de apa: este neaparat nevoie sa fie schimbata o data cu distributia?
    Daca nu curge,daca nu face galagie,nu inteleg de ce trebuie schimbata.
    Stiu pe cineva care a inlocuit pt prima data pompa de apa la 180 000km si a schimbat-o pt ca a vrut,nu pt ca a trebuit.Masina respectivului e folosita pe taxi, un 1.4 benzina+gpl cu 210 000km la bord acum.

    Am 55000 km la bord,dar masina are 5 ani de zile,in primavara asta vreau sa ii fac revizia si nu stiu daca se merita sau nu sa schimb si pompa de apa,cea de origine fiind in jur de 200 de lei.
    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
    My ride

  • #2
    Se RECOMANDA (nu e obligatoriu) sa schimbi pompa de apa o data cu distributia din motivul prevenirii. Problema ar fi din ratiuni economice, adica, daca schimbi acum distributia si peste 20.000 km pica pompa, trebuie sa schimbi iar distributia + pompa de apa. Acum, pompa de apa se schimba daca prezinta urme de scurgeri (chiar daca in bol nu sesizezi scadere semnificativa de nivel) sau daca pompa s-a defectat si are scureri majore. Teoretic pompa ar trebuia sa reziste la doua schimburi de distributie INSA e vorba de intervalul de 60.000 km, interval inscris pe Carnetele de Intretinere de editie pana in 2008. Din 2008, distributia se schimba la 80-90.000km, caz in care chiar este recomandabila schimbarea pompei de apa datorita intervalului mai prelungit, asta insemnand cam 160-180.000 km parcursi...si aici, teoretic, pompa e foarte posibil sa duca DAR deja intinzi coarda.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Pot sa schimb distributia fara sa schimb pompa de apa,dar daca pica pompa trebuie sa schimb si distributia inca o data,cum vine treaba asta?


      Cel cu masina de taxi are loganul din 05 cu un an mai batran decat al meu.
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • #4
        Cureaua de distributie, o data montata este tensionata. A doua oara nu se mai pune la loc pentru ca exista riscul sa se rupa foarte repede. Tensionarea se face O SINGURA DATA cu un aparat special de masurare.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Am inteles.Multumesc pt raspuns.
          Nu mi se pare prea ok treaba asta,recomandare sa fie schimbata o data cu distributia,cred ca e unul din lucrurile gandite dpdv comercial,schimbi mai des,avantaje pt ei.
          Nici la batrana dacie nu schimbam pompa de apa atat de des.
          Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
          My ride

          Comment


          • #6
            Am sa inchid aici thread-ul pentru ca exista si altele pe care se discuta acelasi subiect dar trebuie sa folosesti functia Search.
            Eu ti-am raspuns cat se poate de complet, acum depinde cum crezi de cuviinta. Pentru alte detalii cauta pe thread-urile deja formate.
            Multumesc anticipat!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google