Deschidere Portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deschidere Portbagaj

    Salut,

    Am nevoie de un sfat. Am montat actuator pt deschiderea portbagajului, am incercat cam toate variantele cu arcurile, de fapt cred ca le-am cam stricat, pt ca nu prea mai sta porbagajul sus.

    Ce amortizor/telescop as putea sa folosesc si de unde as putea sa il cumpar? nu imi spuneti ca a mai fost discutat subiectul, stiu asta, dar nimeni nu zice clar ce tb folosit si de unde se poate procura.

    Multumesc

  • #2
    Citez pe @crististreulea "am pus telescop si am eliminat arcurile.
    vezi aici http://www.youtube.com/watch?v=j5Hz_hddPxg
    ai nevoie de un telescop de dimensiunea 44-50cm deschis la maxim.
    ca si putere intre 270-290N
    puterea o scrie pe el, acel N.
    gasesti pe la schrot, 15-20 lei.
    la achizitionare sa fi foarte atent sa primesti si sistemul de prindere! macar clemele "

    Ca si o precizare nu trebuie o anumita firma sau marca , ci sa aiba cerintele de mai sus.
    sigpic

    Comment


    • #3
      eu am telescoapee dar nu stiu de unde sa fac rost de acele surbururi de prindere...

      Comment


      • #4
        ai telescoape pe caracteristicile lui @crististreulea 44-50/ 270-290N?

        Comment


        • #5
          Eu am telescop de renault megane 1 hatchback. Luat de la dezmembrari. Se ridica usor si nu forteaza balamalele.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Interesant telescopul montat la capota fata, o forteaza cand este inchisa?
            sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

            Comment


            • #7
              eu am tensionat arcurile :am luat unul dintre arcuri si l-am strans cu un colier de plastic ( soricel ) 7 sau 8 spire nu mai stiu exact si se ridica frumos dar atentie pentru ca se izbeste tare de sus si am pus niste cauciuc improvizat pana gasesc ceva

              Comment


              • #8
                si eu am umblat la arcuri, de ridicat se ridica ok, doar ca in ultima parte lua viteza si se izbea cam tare. in final arcurile nu mai tin capota ridicata, de asta vreau sa pun un telescop.

                un telescop de solenza merge, are cineva idee?

                Comment


                • #9
                  Daca are cursa si cat de cat cerintele pe care ti-leam spus mai sus merge . Trebuie gandit logic , daca are forta prea mare o sa forteze in capota si se va vedea de afara , daca are forta prea mica nu o sa poata sa il tina sus.

                  Trebuie sa il tina sus cat de cat tare la vre-o eventuala adieere de vand sa nu ne cada in cap
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    lasa ca eu l-am luat in cap de cateva ori, pt ca am uitat ca arcurile nu il mai tin sus..............

                    cu un amortizor de solenza merge? am gasit unul la un magazin de piese doar ca nu avea trecuta forta pe el.
                    Last edited by ffp; 22 March 2011, 14:40. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google