Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca scade pretul la benzina, inseamna ca i-a lovit criza si i-a lovit bine. Nu avem cum sa ne bucuram de prezent ca nu e tocmai bun pentru unii. Am fi egoisti daca ne gandim numai la noi si la consumul de benzina/motorina.
    Last edited by Cezar; 4 December 2008, 00:27.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by darksid3 View Post
      Avand in vedere costurile de obtinere a motorinei si procedeele folosite, ar trebui sa fie substantial mai ieftina ca benzina! Traim in Romania asa ca logica e cat se poate de crepusculara
      Bine zis!

      Originally posted by DomnulK View Post
      Motivul este ca motorina polueaza mai mult ca benzina. Mi se pare normal sa fie mai scumpa deoarece e mai daunatoare pentru mediu.
      politica "LOR" este de a reduce numarul de persoane fizice care folosesc masini de uz personal alimentate cu motorina <off the record>.
      Eu toooot caut un studiu stiintific riguros, care sa imi arate ca rezulta X compusi chimici nocivi prin arderea benzinei, comparativ cu cel al motorinei (si ca numar si ca impact!)

      Tot ce am gasit: impresii, pareri...

      Cat despre pretul net diferentiat intre benzina si motorina este unul determinat de numarul in crestere al motoarelor pe M, corelat cu setea de bani a unora...
      Sa fim seriosi; ii doare fix undeva pe magnatii petrolului ca polueaza carburantul x sau y; scopul lor este un profit in crestere!
      Si inca ceva: exista o taxa de poluare inclusa in pretul celor doi carburanti si diferentiata _ astfel incat sa functioneze ca o parghie in scopul eliminarii unor consumuri cu eliberari de substante nocive in atmosfera?
      Si mai uitam un lucru: sa facem abstractie de masinile pe care le avem,,,Impactul pretului carburantilor (in special in EU) asupra produselor finite, intr-o perioada in care preponderente sunt transporturile auto (cei care lucreaza in acest domeniu, al transporturilor auto mari, stiu despre ce vorbesc)
      Ne bucuram la scaderi de zecimi de leu cand buzunarul este afectat in mod special de impactul carburantilor asupra produselor; doar ca astea se cam omit si iti sare in ochi ca ai castigat 8 lei (sa zicem) la un plin...
      Of...Dulce Tara...
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Decat deloc e bine si asa.

        Comment


        • Pretul barilului la nivel mondial a scazut sub 39$/baril ... Asteptam si pretul la pompa la carburanti sa scada
          Vreau sa vad motorina la pompa 3 lei

          Comment


          • Originally posted by darksid3 View Post
            Criza nu va lua sfarsit asa brusc precum a aparut, stati voi linistiti...Deocamdata bucurati-va de prezent si de preturile combustibililor
            Is perfect deacord cu tine. Eu zic ca din ianuarie criza se va adanci si mai mult.
            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

            Comment


            • La "baietii veseli" cat mai e <kilu'> de motorina?
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Benzina polueaza mai mult decat motorina.

                Nici eu nu am crezut..Dar luc la petrom si am vb cu cineva de la rafinarie...ma luase cu niste termeni daia chimici, dar i am uitat pana acasa

                Comment


                • Ce paradox aiurit...Scumpire carburanti,dupa care cresc preturile la multe alte produse(mai mult sau mai putin justificat),apoi "criza mondiala",scaderea vanzarilor,ieftinirea unor produse printre care si carburantii...Mare ciudatenie...De-ar ramane macar asa...

                  Comment


                  • @alex21: spune-mi si mie temeiul tehnic pt afirmatia ta: " Benzina polueaza mai mult ca motorina".
                    Imi poti spune si termeni chimici, caci sunt in tema.

                    Comment


                    • Intra pe site-ul dacia si acolo vezi ca cel mai putin polueaza 1,5 dci-ul de 85 CP adica 120 g/km, fata de 1,6 8V care polueaza 175 g/km
                      sigpic

                      Comment


                      • Faceti confuzie.
                        Aceea este emisia de CO2.
                        Cantitea de No, Co, HC+ No . Acestea sunt cu adevarat poluante.
                        Nu co2) Asta cu CO2 e frectie la picior de lemn. Daca nu mai vrem sa "poluam" cu CO2 ar trebui sa nu mai respiram. Apropo stiati ca un om produce aproximativ 10 tone de Co2 anual? Impresionant.

                        Comment


                        • Cam greu de crezut,dar vedeti ca sunteti OffTopic demult.
                          OnTopic azi la Petrom in Arad 2.90 benzina de 95.

                          Comment


                          • Petrom Ieftineste Din Nou

                            Compania Petrom va reduce preturile la benzina, incepand de luni, cu 12 bani pe litru.

                            Motorina este inclusa pe lista de produse care se ieftinesc, fiind comercializata cu sase bani mai putin, pe litru.

                            Benzina Premium, fara plumb, va costa 2,83 pe litru, in timp ce Top Premium fara plumb se va comercializa cu 3,16 lei. Produsele OMV Carerra 95 si OMV Carerra 100 vor fi vandute la preturile de 2,93 si 3,56 lei pe litru.

                            Produsele pe baza de motorina Top Euro Diesel 4 vor costa 3,40 lei pe litru, iar pretul pentru sortimentele OMV Sprint Diesel, Euro Diesel 4 si OMV Premium Diesel va fi micsorat la 3,45 lei pe litru, 3,32 lei pe litru si respectiv, 3,73 lei pe litru. (SURSA)

                            Comment


                            • Wow.Super tare Carera 100 cu 3.56 litru?
                              Super.Va sugerez aceasta benzina,pe departe cea mai buna de pe piata carburantilor de la noi.Personal cred ca doar Shell o intrece.Poate.

                              Comment


                              • E calda stirea.Petrom ieftineste din nou carburantii.Premium 95 e 2.82 lei/litru iar 99+ parca 3.15 sau 3.11 nu mai stiu. tare nu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google