Magno Fuel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Magno Fuel

    A încercat cineva acest dispozitiv de reducere a consumului?

    Ce părere aveți în general depre aceste dispozitive?
    Cei din Timișoara știți ceva despre furnizori?
    Last edited by tedugoromania; 3 April 2011, 20:27.

  • #2
    eu am citit "teza" tehnica expusa si m-am ales cu cateva intrebari: campul magnetic al pamandtului atrage radiatiile gamma de la soare? de cand? eu stiam ca dintotdeauna le deviaza, nicidecum le absoarbe si le stocheaza. asta e o mare "descoperire", ca pamantul, prin magentismul sau, inmagazineaza radiatiile gamma in ionosfera...
    forta care deviaza electronul intr-un camp magnetic nu cumva e forta Lorenz? Newton a fost electronist de meserie sau mecanic?
    apoi afirmatia ca producatorii de motoare nu fac descoperiri relevante si viteza de dezvoltare e praf comparativ cu cateva minti luminate care din 2 in 2 ani vand idei "revolutionare"...
    io nu vad decat un simplu teleshopping, adica unele chestii fizice sunt prezentate ca fiind marea revolutie industriala si de fapt nu prea au treaba cu dispozitivul revolutionar.
    ce uita sa precizeze "nemtii" aia in reclama lor, e ca un motor merge pe corectie de-abia cand circuli cu viteza si turatie constanta, deci in afara localitatiilor. in oras, cand accelerarile reprezinta majoritatea timpului, motorul merge pe harta, deci nici 5000 de magneti nu vor influenta consumul. pt ca orticat ar vrea, ecu comanda injectoarele dupa timpii din harta de injectie. deci reducere nema de consum. sa presupunem ca 60% din timp mergem in afara orasului, din care 80% sa zicem ca e constant. asta ar veni cam 50% din consum sa fie influentat de magneti. aia zic ca un benzinar isi amortizeaza investitia in 1000-3000km. eu am luat 2000 km extraurban, deci la un cosnum de 7.5%, as da 780ron. setul m-ar costa 200ron, asta inseamna ca pe aia 2000km extraurban as avea consum de 5.6%. aaaa.....la 130km/h? mai da' da-i naibii de magneti, imi scad ei consumul cu 40% !? in cazul asta, fabricantii de motoare sunt chiar niste retardati, daca de 70 de ani inca nu si-au dat seama de potentialul magnetilor pe furtunele de combustibil. personal, ma indoiesc profund ca aia-s chiar asa prosti, mai degraba astia de vand magnetii sunt niste profitori.
    dupa ce-am citit si marturiile uilizatorilor, aia cu ralanti la 300rpm pe dacia pe carburator m-a "convins". placebo de fapt rezolva toate problemele legate de consum...
    Last edited by Seba; 3 April 2011, 21:58.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Se mai deschisese un topic, parca Mumus isi luase magneti din astia care economisesc benzina de o sa consume masinile zero litri la suta! A, nu, el isi luase un filtru care reducea consumul de benzina cu n'spe la suta!
      LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

      Comment


      • #4
        daca-ti iei si filtru si magneti, mai o spirala in admisie si scoti catalizatorul, deja te angajeaza astia la omv ca incepe masina sa produca benzina...
        acum la modul serios, n-am vazut unul sa faca un test calumea si sa demonstreze ca in aceleasi conditii de utilizare, consumul scade cu 40%, cum se lauda ei indirect.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          @ tedugoromania: o sa faci o economie nemaipomenita. Exact cum ai lua o bancnota de 200 de lei si i-ai da foc, asta faci cu magnetii astia si cu toate produsele de genul teleshoping. Mai era si creionul ala minune care cica indeparta ca prin magie orice zgarietura de pe orice masina. Am ras copios cand am vazut reclama. Unii insa au trebuit sa se convinga pe buzunarul lor de minciunile gogonate. Alegerea e a ta !

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google