Pompa Apa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pompa Apa

    trebuie sa schimb distributia la 60000km,si vroiam sa schimb si pompa de apa,insa unii au spus k nu treb la 60k ci la 120k(am diesel 65 cai),numai benzinarele schimba la 60k. acu nu stiu ce sa cred. o schimb acum sau la urmatoarea distributie? poate ma ajutati voi

  • #2
    eu zic ca mai merge asta inca o tura, vezi si tu la demontare daca curge , altfel chiar n-are sens sa arunci cu bani.
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • #3
      Stiu loganuri pe benzina cu 300 000 km si pompa de apa originala in ele

      Comment


      • #4
        .....si altele cu 35.000 km si pompa cursa (la schimb de distributie).
        Depinde... Cand o dai jos o sa vezi daca trebuie sau nu schimbata.
        GL-22-TOF

        Comment


        • #5
          eu dupa mine zic sa schimbi si pompa, ca daca peste 30 mii tre sa schimbi pompa ca ai probleme o sa schimbi si distributia obligat. oricum e alegerea ta
          Nu sufar de nebunie, doar savurez fiecare moment al acesteia!!

          Comment


          • #6
            La mine am schimbat prima distributie la 60K - era in garantie. A doua distributie 132K - si am schimbat si PA.

            Recomandarile generale sunt ca la fiecare schimb al curelei sa schimbi tot ce antreneaza aceasta (implicit PA), dar cum la dCi PA este pe partea lisa a curelei eu zic ca merge inca 60K.

            Spor la treaba
            Nu-i gaina ca curcanu' nici masina ca LOGANU' !!!

            Comment


            • #7
              eu am schimbat distributia la 60000km fara pompa de apa , am 110000km si nu este nici o problema , chiar daca ar fi se apropie de schimbarea distributiei , masina este pe benzina

              Comment


              • #8
                pierdere antigel

                Buna dimineata.Nu am vrut sa mai deschid un nou topic asa ca il folosesc pe acesta oarecum asemanator.Cam de o luna ma confrunt cu o mare dilema.Am fost cam pe 1 iunie sa schimb uleiul in cutie intrun service dacia si mecanicul de acolo mi-a aratat ca pompa de apa a inceput sa curga.De atunci am urmarit constant si nu a mai curs 2 saptamani nici o picatura.Dupa 2 saptamani am gasit iar cateva picaturi,apoi iar nimic 2 saptamani.Aseara iar am gasit un pic de antigel sub capacul de la distributie.Stiu ca trebuie schimbata dar voiam sa va intreb daca e posibil sa ma mai tina cam 3000 de km....saptamana viitoare plec la mare iar dupa aceea trebuie sa fac 3 drumuri la Moldova.Masina are 100.000 km,distributia facuta acum 2 ani la 60.000km.pompa e cea originala.Va multumesc
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Cand mi-am schimbat distributia m-am c...it mult si bine, daca sa schimb si pompa sau nu. Am scos-0 de pe masina, arata impecabil.
                  Cei din service-ul local o schimba pe cea originala doar daca sunt scurgeri, dar, evident - nu ai garantie inca un ciclu de distributie.
                  Ce ai prezentat tu este motivul pentru care am inlocuit pompa originala, la masina proprie, 5 ani si 60 kkm.
                  Pentru ca nu stii niciodata cat va mai tine "atza".
                  Sfatul meu: schimb-o cat de curand, nu se stie cand va ceda cureaua, pe care a ajuns antigel...
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #10
                    Asta voiam sa aflu....daca mai pot merge vreo 3000 km....adica vreo 2 luni.Cureaua are doar 2 ani si 40.000 km.Oare sa risc inca 3000 km sau sa fac un efort saptamana asta????Si e adevarat ca antigelul daca pica pe curea o cam afecteaza??
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      avand in vedere drumurile lungi ce le ai de facut eu zic sa le schimbi , acum cureaua ori se rupe in Buc ori in Moldova tot se lasa cu supape strambe deci oricum ar fii tot trebuie remediata scurgerea. Mai bine preventiv , ca-i mai ieftin
                      Pain brings out the truth in us all...
                      ...how much truth can you stand?

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google