Exista Masini EURO 5 In Vanzare ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exista Masini EURO 5 In Vanzare ??

    Dupa cum spune si titlul, exista astfel de masini ??
    Daca da care sunt acelea si care e marea diferentza intre E4 si E5 ??
    Am inteles ca se vor scoate si E6 ca si alea ar fi scutite si ca mai sunt si HIBRIDELE SCUTITE.
    PS: Daca imi iau hibrida :-D de unde o alimentez in ROMANIA
    Poate va scoate si DACIA noul model ce il asteptam in tomna cel tarziu la anu, cu motoare E5 sa me mai scuteasca de TAXE si sa fie bine pentru mediu.

  • #2
    Din cate stiu eu la taxe gen taxa de inmatriculare si rovigniete nici nu exista standar euro 5 , adica tot ce e peste euro2 plateste la fel fie ca e euro4 sau euro3... si cred ca se fabrica si masini euro 5 ca doar daia exista motorina euro5

    sigpic

    Comment


    • #3
      Da, exista.
      De exemplu Tiguan 2.0 TDI DPF e E5.
      Dar cum noi traim in Romania, la noi orice masina e E5 se inmatriculeaza ca E4 si se plateste taxa de mediu mai mare. E cea mai mare prostie, autoritatile in loc sa incurajeze cumpararea de masini E5 ca protejeaza mediul, deci sa le scuteasca de taxe, ei le inmatriculeaza ca E4.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Tin sa va contrazic stimati domni. Bineinteles ca exista masini euro 5 in Romania dar taxa de poluare este 0 (zero) pentru acestea.

        Textul din Ordonanta de urgenta "Pentru Euro 5, nivelul “0” se va aplica până la data de 1 ianuarie 2011. În condiţiile în care prin intrarea în vigoare a Regulamentului CE 715/217 privind omologarea de tip a autovehiculelor în ceea ce priveşte emisiile provenind de la vehiculele uşoare pentru pasageri şi de la vehiculele uşoare comerciale (Euro 5 şi Euro 6) şi privind accesul la informaţiile referitoare la repararea şi întreţinerea vehiculelor, vor interveni modificări, nivelul taxei va fi modificat corespunzător."
        Last edited by iuli81; 2 April 2008, 17:17.

        Comment


        • #5
          Asa-i , cu noua taxa prevede 0 valoare pentru E5 si mai sus inclusiv HIBRIDA.
          De aia am si intrebat.
          PS: poate sunt masini E5 mai domestice nu TANC pe ROTZI care papa combustibil cu butoiu.

          Comment


          • #6
            Si atunci cum iti explici faza cu Tiguan-ul?
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              O magarie legala. Taxa este 0 pentru euro 5 dar inmatricularea se face maxim euro 4. Sau neconcordanta in legislatie pe care POATE o vor rezolva capetele luminate. Altfel nu cred sa fie.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                Vedeti ca azi s-a dat noua forma legala acceptata si de UE a Taxei de Inmatriculare si e valabila din 1 iulie 2008 si e retroactiva

                Comment


                • #9
                  DAF XF 105 ..( tir ) ...are EURO 5
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Stai linistit cu alimentarea cu hidrogen. abia exista cateva statii de hidrogen in germania. pana ajung sa fie si in romania o sa mai dureze cativa ani buni.
                    Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google