Vopsea Matuita Gainat

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsea Matuita Gainat

    Am lasat niste gainati mai multe zile pe masina, si dupa ce am spalat-o, am observat ca vopseau e matuita(parca are ceva lipit) in multe zone, unde au fost gainatii. Au topit inclusiv chederele de la geamuri!

    Am frecat putin cu "prevent" insa nici un rezultat.

    Oare iese cu un polish la masina, sau revopsirea e singura solutie? Sa incerc cu benzina, acetona ceva?

  • #2
    Goguleste detailing exterior. Decontaminare, polish, sealant. Nu incerca cu benzina sau alte zemuri, ca poti sa o strici mai rau.

    Comment


    • #3
      Apropo din ce an e masina? Eu mai nou am observat dupa ce am spalat-o ca e varza capota mea... pe linga vopseaua sarita de la pietre in multe locuri efectiv e atacata vopseau de la cleiul care curge din copaci .... la fel am patit si eu de la gainat ca a atacat asa de tare vopseaua ca se vede alb.

      Acum sincer ca incepe sa-mi para rau ca mi-am luat logan ca incep sa constat ca e slab calitativ.

      La faze din astea singura solutie e revopsirea sau retusarea daca gasesti vreun service care practica asa ceva.

      Comment


      • #4
        La mine ca in cazul lui @ usr1 a atacat-o pana la intermediar de se vede alb acum .

        Poate la tine o merge cu un polish bun , dar la noi singura solutie este revopsitul
        sigpic

        Comment


        • #5
          Eu am incercat cu tot felul de polish-uri care mai scumpe care mai ieftine si nu mai am ce sa-i fac decit revopsire. Masina mea e albastru marine nemetalizat si e cea mai aiurea vopsea. Am impresia ca vopseaua metalizata e mai buna calitativ decit cea nemetalizata.

          Credeti-ma ca am vazut opeluri vechi de 15 ani si nu aveau probleme cu vopseau la modul cum are loganul.

          Comment


          • #6
            Este un topic "INTRETINERE VOPSEA"!
            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

            Comment


            • #7
              Ca tot am "cetit" subiectul cu intretinerea vopselei .... ar fi super indicat sa dam masina cu ceara după ce o spălam deoarece ceara respectiva am impresia ca mai apară un pic vopseaua împotriva acidității excrementelor zburătoarelor.

              Comment


              • #8
                Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                Goguleste detailing exterior. Decontaminare, polish, sealant. Nu incerca cu benzina sau alte zemuri, ca poti sa o strici mai rau.
                Vai de capu nostru cu detailingu la noi...

                Oricine are un garaj / o cosmelie de tabla, plus vreo 4-5 milione, sa isi ia o masina de polish, si inca vreo 2 pentru materiale e mare detailer...

                Sa dau 150 de lei pe un polish, si sa vad ca la sfarsit e la fel...

                De asta intreb inainte: a incercat cineva cu polish sau alte metode sa rezolve problema asta cauzata de gainat? Sau revopsitu e singura solutie?

                Eu am dat putin cu "prevent", dar la 20 de lei nici nu ma asteptam la mari miracole.

                Comment


                • #9
                  Revopsirea man..... iar dupa revopsire sa dai cu ceara dupa spalare ca mai protejeaza cit de cit vopseaua. Succes

                  Comment


                  • #10
                    gainat este putin spus pe langa ce am patit eu , am spalat masina cu o solutie de curatat motoare fara sa stiu , din rosie era alb/roz , am frecat 2 zile la ea cu polish si a iesit belea , ia un tub de polish la 20-30 lei de la un magazin si o freci cu un burete daca nu ai flex pentru polish , vezi sa nu o tii in soare si sa stergi imediat in spate dupa ce ai polishat eventual sa o speli bine .

                    Comment


                    • #11
                      din pacate autoturismele fabricate recent sint vopsite cu vopsea pe baza de apa (vopsea ecologica) peste care se aplica lacul. stratul de lac si de vopsea este foarte subtire si este atacat imediat de substantele cu puternic caracter acid care exista in excrementele pasarilor. tot ce pot sa-ti recomand este sa stergi cit de repede poti zona unde se afla astfel de excremente fie si numai cu o cirpa uda. (eu asa procedez, si in 4 ani vopseaua arata destul de bine, in afara de micile ciobituri datorate pietrelor de pe drum, nu prezinta alte anomalii)

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Gusi View Post
                        Pe acesta il inchidem aici.
                        Continuam pe topicul indicat.

                        Merci!
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google