Cum Ati Proceda In Locul Meu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Ati Proceda In Locul Meu?

    Salut,



    As vrea sa va cer un sfat. Eu locuiescu in Craiova si n-am masina echipata cu cauciucuri de iarna. A nins si la noi in urma cu cateva zile, dar vad ca pe carosabil nu mai exista deloc zapada, ea fiind prezenta doar pe trotuar sau prin parcari. Acum, eu as vrea sa plec cu masina,dar mi-e cam frica de vreo amenda.Cativa apropiati mi-au spus ca n-au ce sa-mi faca, ca e uscat pe jos, ca nu e polei samd, dar nu se stie niciodata

    Voi ce ma sfatuit? Sa mai astept pana se duce zapada sau sa stau in banca mea?

  • #2
    eu zic sa stai linistit in parcare.....e ca si cum e la bautura...poate intra unu in tine si gaboru constata ca nu ai cauciucuri de iarna si pac amenda......
    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

    Comment


    • #3
      uscat pe jos mi-e greu sa cred ca e, nici inghetat nu este pentru ca au dat cu solutie, parerea mea e ca daca te opreste un dorel, te amendeaza
      asa ca n-are rost sa risti vreo amenda din moment ce nu ai dat bani la sigur pe cauciucuri de iarna ...
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #4
        Salutare!
        Recomandarea este sa "stai cuminte in banca ta" daca nu ai anvelope de iarna. Pe langa faptul ca te paste o amenda ( considerabila- pe "praful" asta) risti sa faci vreun accident( Doamne fereste!) in care, in cel mai bun caz, iti avariezi masina( Casco nu te va despagubi datorita faptului ca anvelopele de iarna sunt obligatorii - prevazute prin lege pe perioada sezonului rece). Poate ca, la prima vedere, soseaua e uscata si se poate circula fara probleme, dar poti sa ai mari surprize ( neplacute) la zone cu polei sau gheata. In final, decizia este a ta.
        Multa sanatate si DRUMURI BUNE!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Andy88 View Post
          Salut,



          As vrea sa va cer un sfat. Eu locuiescu in Craiova si n-am masina echipata cu cauciucuri de iarna. A nins si la noi in urma cu cateva zile, dar vad ca pe carosabil nu mai exista deloc zapada,

          Voi ce ma sfatuit? Sa mai astept pana se duce zapada sau sa stau in banca mea?
          Legea se refera la drumuri acoperite cu gheata, zapada sau polei. daca pe drumul pe care te deplasezi nu se gaseste nimic din cele enumerate, n-ai nici un motiv sa nu circuli fara anvelope de iarna.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Si mai este o chestie: nici un politist nu are dreptul sa te amendeze pentru ca nu au competenta tehnica sa stabileasca daca ai anvelope de vara sau de iarna.
            Pentru asta echipajul de politie care participa la un filtru pentru anvelope de iarna trebuie sa fie insotit de un inspector RAR.
            Multa lume nu stie chestia asta.

            Comment


            • #7
              Care e frate competenta aia tehnica ?
              Sa recunosti un fulg de nea si o inscriptie M+S ???
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                Citeste legea: Nu au dreptul sa te amendeze fara un reprezentant RAR.

                Comment


                • #9
                  Mi se pare logic ca autoritatile competente sa desfasoare controale privind echiparea auto cu anvelope de iarna pe drumurile care au zapada, gheata sau polei; daca colegul spune ca circula pe drum fara zapada, de ce i-ar cere cineva socoteala in aceasta privinta?
                  @mariusnicolae
                  In ceea ce priveste organismul cu atributiuni de control am inteles ca o noua autoritate a preluat artibutiunile ARR, RAR si CNADR; este vorba de ISCTR.
                  Last edited by IancuMIC; 30 January 2012, 15:42.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mariusnicolae View Post
                    Citeste legea: Nu au dreptul sa te amendeze fara un reprezentant RAR.
                    Spuneti-mi, va rog, unde ati citit ca nu au dreptul de sanctionare politistii?
                    MiNnRuZ

                    Comment


                    • #11
                      Ma rog, cum s-o chema, asta nu m-am mai interesat, dar stiu cu siguranta ca politistul singur nu are drept de amenda.

                      @cosmin_ruz: uite ce am gasit la un simplu google-it .......eu chestia sta o stiam chiar de la un politist

                      „Art. 56

                      (1) Inspecţia, controlul şi supravegherea modului de respectare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, precum şi a prevederilor normelor şi reglementărilor prevăzute de aceasta se efectuează în trafic şi la sediul operatorilor de transport/întreprinderilor de către inspectorii de trafic şi/sau personalul autorităţii competente împuternicit în acest scop. Controalele la sediu pot fi efectuate şi de echipaje de inspectori, dintre care cel puţin unul va fi inspector de trafic.“
                      Last edited by mariusnicolae; 30 January 2012, 15:53.

                      Comment


                      • #12
                        off: Am vazut destui soferi cu masini echipate cu cauciucuri de iarna, dar super uzate de zici ca-s de vara!

                        on: daca vrei sa faci un drum lung(afara din localitate) mai bine stai acasa! Daca te duci putin prin oras cred ca poti circula! Asta daca intr-adevar e uscata soseaua(nu zapada, nu polei)!

                        off: ati auzit cazuri sa se dea amenda pentru faptul ca nu sunt echipate masinile cu cauciucuri de iarna?

                        Comment


                        • #13
                          Zilele astea am vazut MULTE masini oprite de politie si amendati cei care le conduceau .. si nu era nici picior de RAR pe langa ei ..

                          Comment


                          • #14
                            Nu mai verifica RAR-ul in drum.
                            Competentele au fost preluate de Inspectoratul de Control al Traficului, dar numai pentru auto>3.5 tone sa cele ce au mai mult de 8-1 locuri.
                            Deci, dupa zile intregi de viscol, in Dolj e curat si uscat pe jos? Pe toate drumurile. Imi vine greu sa cred, dar tu stii mai bine.

                            Astia care ii dati cu competentele limitate ale politistului, cand va mai opreste sa nu-i prezentati decat talonul masinii si certificatul. Nema RCA, rovinieta, licenta transport si tot ce va mai cere. Sa vedem ce se intampla.

                            Comment


                            • #15
                              Din cauza ca se speculeaza chestia asta si multi conducatori auto nu cunosc textul legii.


                              Ca o paralela: daca politistul nu are abilitatile tehnice sa constate daca ai sau nu anvelope de iarna, ma intreb cum si le'a dezvoltat pe alea de constata ca ai folia prea inchisa...


                              Iar lui Andy88 ii doresc sa'si ia anvelope de iarna pentru ca se merita si e normal a fi folosite in perioada asta, crescand semnificativ si siguranta.


                              K'ule, ia prezinta'i tu vreo 100 de lei, sa vezi ce se intampla...
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google