Cricul De La Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cricul De La Logan

    Salutare!Asi eu o nelamurire si as dori o parere de la cineva care s-a lovit de problema! Cum va descurcati cu cricul de la Logan, fratilor? Ca eu ,de cate ori l-am folosit mi-am julit inchieturile degetelor. Aincercat cineva sa-i scurteze manivela? Daca da, cum merge? Mai greu? Depui efort mai mare? Merita scurtat sau schimbat? Nu-mi vine sa tai din el pana nu aflu si alte pareri.Multumesc anticipat.(Imi cer scuze daca n-am postat unde trebuie dar n-am gasit nimic legat de asta)
    Last edited by CRI$TI67; 3 February 2012, 22:00.

  • #2
    asta mar interesa si pe mine,si eu de cate ori il folosesc ma lovesc de asfalt.

    Comment


    • #3
      Chiar n-am patit niciodata asa ceva, din contra mi se pare super usor de folosit, avand "urechea" aia speciala care se prinde in prag, nu e ca la cele hidraulice care au suprafata de contact mica si stai cu stres sa nu alunece.
      Poate sunt eu mai indemanatic, desi sotia sigur m-ar contrazice

      Comment


      • #4
        nici mie nu mi s.a intamplat. Insa cauta o alta coarba cu bucla aia mai mica ca presupun ca aia te incurca
        sigpic

        Comment


        • #5
          Si eu la fel am patit sa dau cu degetele de pamant.
          Avea Streulea, un cric de bmw sau de mert parca..si era super ok..si nu avea treaba cu degetele.

          Comment


          • #6
            Cum ati reusit sa va juliti la mana?

            Tineti cricul intr-o mana si cu cealalta il desfaceti, pana ajunge aproape cat inaltimea pragului, dupa care puneti cricul sub prag si ridicati masina. Dupa ce terminati treaba, faceti tot la fel.

            Eu nu am folosit cricul loganului, fiindca am de multa vreme un cric crocodil din acela mic de 2 tone.

            Comment


            • #7
              Pe logan sunt doua tipuri de cric, unul cu o clema de intra in gaura din prag si se ridica cu ajutorul coarbei si celalalt care nu are clema si se ridica fara ajutorul coarbei, avand un fier scurt indoit atasat direct cum erau cricurile dupa solenza si supernova. Primul model fiind cel mai bun si la fixare si la ridicat.
              sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

              Comment


              • #8
                Exact! Ma refeream la cricul fara coarba, care are o manivela atasata permanent de el, care nu se poate scoate. Ori cat am fost de atent, tot am dat cel putin o data cu degetele de asfalt.Doream sa stiu daca e cineva care a taiat (scurtat) manivela si cum prezinta dupa asta.

                Comment


                • #9
                  o parghie mai scurta va merge mai greu, insa pe de alta parte atata timp cat rulezi cricul cu degetele la fel de aproape de asfalt, nu va fi nici o problema. eu zic ca pana la urma, tot la mai multa atentie se ajunge
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    sau cumparati un cric hidraulic nu e mai usor?
                    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                    Comment


                    • #11
                      Intr-adevar aceste cricuri is mai ciudate, dar daca se deschide suficient de mult cu mana dupa care se pune la locul lui sub masina atunci nu cred ca ne mai julim degetele.

                      Comment


                      • #12
                        O pereche de manusi in portbagaj rezolva problema... Si oricum... Daca fac pana nu am de gand sa ma murdaresc sau sa ma julesc si pe urma sa ma sui la volan si sa umplu tot pe acolo de noroi de pe roata. Sunt mai usoare si mai ieftine decat un cric hidraulic... Parerea mea.

                        Comment


                        • #13
                          nu ne-am lovit cand l-am strans ci cand am saltat masina.sau poate tu ai alt model de cric

                          Comment


                          • #14
                            varianta cea mai buna
                            Attached Files
                            Last edited by psanyiro; 10 February 2012, 10:54.

                            Comment


                            • #15
                              Am acelasi cric ca tine dar cu putina grija si cum am spus cu o pereche de manusi mai groase nu ai cum sa te julesti de asfalt. Mai repede zgarii aripa cu capatul coarbei. Sa nu razi dar faza asta am vazut-o la un prieten. Si-a tras o curba de toata frumusetea pe usa plus aripa.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google