AJUTOR Montare Goarna(compresor)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AJUTOR Montare Goarna(compresor)

    salutare am cumparat un claxont tip goarna care a venit cu un compresor si un releu in cutie insa fara schema as vrea sa stiu daca schema facuta de mine este ok si de unde as putea sa o alimentez din cutia de sigurante de la motor pt a functiona doar cu contactul pus. vreau sa pastrez claxonul masinii voi monta un buton separat insa vreau sa stiu dac schema e buan si de la ce fir sa alimentez as folosi locul F4 pt siguranta
    Attached Files

  • #2
    Mai simplu e sa il legi direct pe baterie si nu tai alte fire ca sa-l poti actiona doar cu contactul pus ( te complici )
    sigpic
    Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

    Comment


    • #3
      Daca are siguranta pe alimentare, o poti lega direct pe baterie,iar comanda pentru claxon il iei direct di firul care este legat la claxonul masinii.

      L.E. Am vazut schema si are siguranta,deci leaga direct de la baterie
      sigpic
      "BRABUS" STYLE

      Comment


      • #4
        nop

        nu vreau sa pun pe claxon ca nu este voie la ITP asta da sunet ca de TIR vreau sa pun buton separat

        Comment


        • #5
          Crezi ca la itp te pune sa claxonezi?
          ok,inţeleg teama voastră cu itp-ul,dar se rezolvă orice in romania(eu am luat itp-ul cu maşina cum o vezi).

          Bun,atunci iei un buton cu impuls şi-l pui pe circuit cu un + si ai scapat

          Daca nu-l ascunzi bine şi-l vede,tot se ia de tine,cu tot cu butonul separat
          sigpic
          "BRABUS" STYLE

          Comment


          • #6
            Daca este ceva de genul http://www.youtube.com/watch?v=FMgcv...layer_embedded sigur o sa ai probleme !
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • #7
              claudiugrasu-- http://www.youtube.com/watch?v=gaQTN...feature=relmfu
              uite aici poate te ajuta sigur vei speria toti pestii din dunare

              Comment


              • #8
                Ani in urma am montat un claxon tip goarna cu aer comprimat pe batrina Dacie.Foloseam un tub vechi de freon de 25 litri capacitate si incarcat cu aer comprimat la 7 bari.Tubul montat in portbagaj,iar claxonul alimentat cu aer prin furtun de 20mm diametru pentru debit de aer corespunzator.
                Pentru actionare foloseam un electroventil la 12V.
                Functiona in parametrii cam de vreo 15 ori la claxonat scurt s-au de vreo 5 ori la claxoanele lungi.
                Era s-o bag odata pe mineca cu politaii,noroc ca era un TIR in spate si pe el la oprit patrula....altfel o incurcam.
                Suna bestial,toti tresareau cind auzeau semnalul.Este bun pentru babute sau pentru cei tari de urechi.

                Cu reincarcarea cu aer nu era problema,de fiecare data faceam „plinul” la munca,apoi cind am vindut masina am dat-o cu claxonul montat pe ea.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dan.gutu View Post
                  Daca este ceva de genul http://www.youtube.com/watch?v=FMgcv...layer_embedded sigur o sa ai probleme !
                  cat de tare ...oare se poate pune pe logan ? un pret estimativ ? ... ne spune cineva cum se face ?

                  Comment


                  • #10
                    ce ti se pare tare?aia din video de mai sus sunt niste idioti

                    Comment


                    • #11
                      oricum nu sperii lumea pe strada stati linistiti doar asa cand vreau sa ma distrez sau vreau sa sperii niste prieteni

                      Comment


                      • #12
                        merge si pe logan nu trb modificari am eu

                        si ca pret 50 de lei era cu 3 goarne
                        Last edited by alexutzzu; 5 April 2012, 21:24. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google