Dovada Consum ?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dovada Consum ?!

    Salut,

    Nu cred ca s-a mai confruntat cineva cu problema asta pana acuma, dar sper ca ma puteti ajuta.

    Am un logan inmatriculat in Danemarca. Aici, pentru fiecare masina se plateste grøn tax (taxa de mediu) in functie de consumul masinii.

    Problema mea: eu nu am cum sa dovedesc care este consumul masinii deoarece nu este trecut pe talon sau in carte... asa ca platesc taxa dupa o formula de calcul bazata pe greutatea vechicolului. Stiti cumva ce as putea face sa obtin o dovada, o hartie, ceva acolo cu care sa dovedesc consumul masinii ? M-am gandit sa trimit o scrisoare uzinei Dacia...Nu prea imi convine sa platesc 2-300 euro in plus pe an

  • #2
    mai mult de 20% nu poate sa consume motorul nu prea stiu cum e in danemarca... dar ce dovezi se accepta acolo ?

    Comment


    • #3
      Scrie la vocea clientului. Insa in certificatul european de omologare ar trebui sa fie si consumul si emisiile de CO2.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #4
        aici de obicei este scris in talon consumul mixt parca.

        einstein, unde gasesc certificatul european de omologare ?

        Comment


        • #5
          dar si aia idioti...daca tot fac asta...ar trebui sa fac si ei...am un logan cu 1,4 mpi hai sa sun la uzina dacia sa vad cat ii consuma...nu tre sa verifice ei la fiecare masina ar trebui sa aiba si ei o lista cu toate masinile

          Comment


          • #6
            Mi se pare o porcarie chestia asta.
            La o adica, cu aceeasi masina pot consuma si 5,5 % dar si 12 % daca vreau.
            Atunci cum poate cineva cuantifica cu exactitate cat consum eu?
            Vad ca si alte tari au guvernanti "profesionisti", nu numai noi.....

            Comment


            • #7
              pai tu nu ai interesul sa consumi 12% ...

              Comment


              • #8
                N-am interes, dar poate la un moment dat am nevoie

                Comment


                • #9
                  pai user 2000 daca eu vreau sa ajung repede din punct a in b trebuie sa ii dau sau daca esti intr-un oras cum e bucurestiul...trebuie sa ii dai...un consum il scoti intr-un oras linistit si altul in bucuresti...intelegi tu...de exemplu la noi in slobozia nu am asteptat de 2 ori la un semafor niciodata si nu sunt ambuteiaje aproape deloc si cand ma "plimb"" tre sa ma invart in cerc pentru ca e orasul mic)

                  Comment


                  • #10
                    Oricum e scandal mare cu consumul declarat de carte (la mai toti producatorii nu concorda cu realitatea).

                    Fa o scrisoare la Dacia, explica-le ce ne-ai spus si noua si vezi ce raspuns primesti.

                    Comment


                    • #11
                      portocala... aici gasesti consumurile Loganului cu toate motorizarile...fa-ti calcul daca poti si vezi daca te avantajeaza consumul de fabrica...eu spun ca da...si scrie la Dacia sa iti trimita o foaie cu consumurile stampilata...sau creeaza tu una si doar o stampileaza ei.
                      Succes.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        aveti dreptate cu ce spuneti. ei aici au un sistem de cand te duci la verificare el iti gaseste masina pe un calculator unde are toate datele masinii. eu cand am fost cu loganu la verificare, nu mi-a gasit masina in calculator. de aici si problema. la inceput mi-a zis ca masina nu are omologare europeana (wtf), dupa a realizat ca are. daca masina ar fi fost in calculator, imi punea consum specificat de producator, acuma mi-a trezut 10,7 consum, datorita greutatii

                        Comment


                        • #13
                          e prea mare consumul...mai bine fa cum a spus valeriuciprian si poate se rezolva!!

                          Comment


                          • #14
                            Trebuie sa aibe si olandezii RAR-ul lor si ia legatura cu ei sa iti faca omologare la cerere. Nu vad cum cei de la Dacia te pot ajuta.
                            Last edited by 1.6_mpi; 29 April 2012, 15:55.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              eu am nevoie doar de o foaie, eventual stampilata, cu care am sa ma duc la urmatoarea verificare, si treaba rezolvata

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google