Este Diferentza Mare Intre Benzina De 95 Si 98?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este Diferentza Mare Intre Benzina De 95 Si 98?

    Masina are 3 ani ,1.4 mpi,si de cv timp nu prea mai trage motoru ..Urca f greu in turatii ,ii pun numai benzina de 95...Si nu pot sa mi dau seama ...Ce ar putea avea...Am schimbat si benzina...I am pus de 98...Si nimik,am schimbat cauciucurile,filtru de aer,ulei ...Si nimik,la fel ,parca mai puturoasa...!!!

  • #2
    Fise bujii?

    Comment


    • #3
      N-are treaba ca ii pui de 98 sau 95. Verifica fisele la bujii

      Comment


      • #4
        La cum trage motorul nu se simte diferenta intre 95 si 98 , trage la fel .. Schimba si fisele s-ar putea sa se rezolve . Daca nu , du-o la doctor . Bafta .
        B -X X - DDF x 2

        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

        Comment


        • #5
          Diferenta intre co95 si co98 este ecat cifra octanica. Adica co98 rezista mai bine la presiune (nu produce detonatii). Daca te uiti pe site-ul petrom-ului vei fi surprins ca produc aceeasi caldura, prin ardere. Aditivii fac diferenta...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Csebalyn COR (Cifra Octanica Research)
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • #7
              Da, la noi, in europa, doar sta e cea folosita si incetatanita ca "cifra octanica". Oricum ideea de baza se intelege, cred, din postul meu de mai sus
              completare la primul meu post, aici
              Last edited by Seba; 4 June 2008, 13:28.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Diferenta este insesizabila.Benzina de 98 este mai buna calitativ,adica ii "place" mai mult motorului.Cel putin asa am auzit,ca de simtit eu nu am simtit nimic.Eu din cand in cand mai fac un plin si cu benzina de 100 OMV(de 98 de fapt e,da asa scrie acolo),cica asa e bine.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Mda, la o remapare spre exemplu e bine sa bagi benzina de CO cat mai mare, tocmai din cauza a ceeea ce a spus Seba.
                  CO mica, poate face autoaprindere (daca se modifica raportu de compresie - scant mai tarziue...).
                  Dar la ce ai patit tu....Nu cred ca e din cauza benzinei, clar!
                  N-ai spus daca s-a aprins vreun beculet prin bord, deci banuiesc ca nu.
                  Sustin colegii, verifica BUJIILE si FISELE, si da-i un pic de forja!

                  Comment


                  • #10
                    Forja ii dau ..Nu duce lipsa de asta...))....Dar bujiile le am schimbat...Acum 7000 de km....,si este adevarat...,dupa ce le am schimbat ..Se infigea mai bine...

                    De fiecare data cand ...Trag frana de mana..In jos....Se aude un scartait..,,,si cand pun frana ...La fel ...Se aude p spate...De la ce ar putea fi ...???/
                    Last edited by Seba; 4 July 2008, 09:54.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am facut remapare la un 1.4 si se auzea un tacanit la motor cand puneam benzina de 95, iar cand puneam de 98 mergea perfect

                      Comment


                      • #12
                        Cred ca sunt la fel
                        sigpic Alexandria

                        Comment


                        • #13
                          Voi ati baut ceva..?
                          ''Trag frana de mana in jos'' si ''se auzea un tacanit la motor'' si schimband benzina ca prin minune disparea....

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cristy plus View Post
                            Cred ca sunt la fel
                            Bine ca ai pus "cred" acolo ca altfel...
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              La un mpi nou noutz, ce benzina este recomandata ptr rodaj?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google