Este Diferentza Mare Intre Benzina De 95 Si 98?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cred ca conteaza sa-i faci rodajul ca la carte...In rest benzina sa nu fie luata de la "no name"
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #17
      Benzina de 98 de la rompetrol e cea mai buna

      Comment


      • #18
        O afirmatie total gratuita. Mie benzina de rompetrol (oricare dintre ele) mi se pare frectie. 99+ petrom si mol evo 98 au fost cele mai bune bagate in masina. A, pana si lukoil de 98 mi s-a parut mai buna decat zeama lui patriciu. Probabil diferente de aditivi...Sau statie rompetrol aiurea (desi de fiecare data alimentasem alt tip de benzina de la alta statie, cat de ghinionist sa fiu ca sa nimeresc benzina nasoala ??).
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #19
          Cum se comporta masina cu benzina lui Patriciu? Mie unu mi s-a parut o f mare diferenta. Insesizabila chiar. A ta cum se comporta? Multumesc
          @padre: tu esti actionar la rompetrol, asa-i?

          Comment


          • #20
            La benzina de 98 de la Rompetrol, eu cred ca nivelul COR este sub 98 unitati, am eu o vaga impresie...
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #21
              Se comporta excelent: juca schimbatorul de viteze in ralanti la benzinar ca la tractor. De tras, traggea la fel, absolut nici o diferenta...Super benzina . Am bagat de 4 ori in 2 ani si atat. In actuala masina n-o sa bag zeama patriciu numai daca e singura benzinarie pe-o raza de 200km si numai atata benzinna cat sa-mi permita sa ajung la o alta statie de benzina de la o firma concurenta.
              cezar nu te lua musai dupa ce zic eu, probabil oi fi fost ghinionist si clar e o parere subiectiva. Am vazut multi colegi pe forum lauda benzina respectiva. Dar eu, sa nu aud de ea...
              Last edited by Cezar; 6 August 2009, 09:11.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Eu am bagat la un moment dat efix 95, insa neimpresionat. La fel ca si celelalte. Iar cea de 98, tot aceeasi mancare de peste.
                PS1: Cezar e numele mic
                PS2: sa ai parte de masina sanatos si multi km fara incidente.
                Last edited by Cezar; 6 August 2009, 09:08.

                Comment


                • #23
                  oare o fi normal?

                  Sal..,
                  cand se incalzeste motoru si e pe liber se aude de parca zici ca e pe motorina in conditiile in care calc ambreaju nu se mai aude asa . Am fost la dacia cu ea si a zis ca e normal ,ca e zgomotul cutiei de viteze ..In fine mie m-i se pare o aberatie ce au zis ei mai ales ca se aude destul de tare ....Probabil au zis asa ca e inca in garantie si nu vor sa o repare ....Pls astept pareri...Ms mult

                  Comment


                  • #24
                    Problema semnalata de tine se discuta pe alt thread! Este de la ambreiaj si se pare ca asa fac toate, deci nu ai dece sa te ingrijorezi!
                    Aici discutam de cifra octanica!
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #25
                      @Csebalyn sa stii ca eu bag numai Efix 95 de la statii Rompetrol(nu parteneri Rompetrol). Si in general merge normal motorul si mai bine decat cea de 95 de la Petrom(deh remuneratia mica). Motorul este sigur mai zgomotos cu cea de 95 de la Petrom.
                      Partea proasta este ca nu prea pot sa fac comparatia cu cea de 98 de la Petrom pentru ca ar presupune sa golesc rezervorul de tot altfel fac cockteil si nu prea ma incanta ideea in mod deosebit.
                      Cel mai bine se simtea diferenta dintre 95 si 98 la benzina (premium) cand mergeam cu Dacia veche.
                      Si putin off-topic: benzina premium era imbogatita pe timpuri cu tetraetil de plumb. Acum cu ce este imbogatita ca din cate stiu nu mai este cu tetraetil de plumb?
                      A si mai este o diferenta intre cea de 95 si cea de 98: pretul .
                      Si tot off topic(se pare ca nu ma pot abtine): ieri am vazut pe Dunare o nava petrolier a lui Lukoil plina cu benzina. Acum caut parteneri sa ma fac pirat de Dunare(doar Terente a fost brailean nu?) .
                      Last edited by Cristi_LCD; 10 July 2008, 15:49.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #26
                        Cifra octanica la benzina de 95 e maxim de 92, deobicei e de 91...
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Cristi_LCD View Post
                          ....Acum caut parteneri sa ma fac pirat de Dunare(doar Terente a fost brailean nu?) .
                          Vin si eu...
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • #28
                            Asta asa este, insa cei de la Dacia au luat asta in calcul cand au lipit chestia aia pe capacul de tabla de la rezervor sau nu? Daca nu au luat, inseamna ca de astazi inainte, toti ar tb. Sa mergem pe Top 99+ sau Carrera 100.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by andrei View Post
                              Cifra octanica la benzina de 95 e maxim de 92, deobicei e de 91...
                              Treaba asta este de pe timpul lui Ceashk,tipic romanesc.

                              Eu cred ca nu se merita sa platesti o diferenta atat de mare la pret,pt un pic de putere.
                              Last edited by D-FENS; 11 July 2008, 23:16.
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • #30
                                Am mai dat link-ul asta.Acum, care vrea sa tina cont, bine, care nu, iarasi bine.E bun ca totusi poti sa-ti faci o idee despre marfa care se gaseste in benzinariile noastre.Din punctul meu de vedere, chiar daca multi nu sunt de acord cu baiatul asta un sambure de adevar tot exista.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google