Invelire/imbracare Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Invelire/imbracare Bord

    Salut !
    Acesta este primul thread pe care il deschid.
    M-am gandit sa invelesc bordul si usile la logan (ph1) in material. De exemplu cum este la astra g.
    Daca stiti cumva ce material si adeziv as putea folosi astept parerile si propunerile dvs.
    Ma intereseaza si daca sunt dezavantaje la aceasta operatiune.
    P.S : Nu imi place cum arata vopsit.

  • #2
    incearca sa imbraci in piele!
    fara

    Comment


    • #3
      ma gandeam la ceva material mai ieftin si care nu uzeaza ca pielea in timp..
      Last edited by Seba; 11 September 2012, 23:00.

      Comment


      • #4
        Eu sincer iti recomand T4 Custom Shop.
        Ai si Feisbuciul lor.
        Ce-i drept sunt cam scumpi, dar calitatea si design-ul sunt de-a dreptul mirifice

        Comment


        • #5
          salut, ai putea incerca un material plushat(am vazut la cineva pe un golf 3 si arata beton doar ca necesita intretinere amanuntita si nici nu e prea scump materialul), dar daca vrei lucrare calumea...atunci piele de calitate si...da cel mai bine(mai ales in doua culori, asta depinzand de culoarea masini)

          Comment


          • #6
            Originally posted by bulgaru25 View Post
            salut, ai putea incerca un material plushat(am vazut la cineva pe un golf 3 si arata beton doar ca necesita intretinere amanuntita si nici nu e prea scump materialul), dar daca vrei lucrare calumea...atunci piele de calitate si...da cel mai bine(mai ales in doua culori, asta depinzand de culoarea masini)
            am gasit piele sintetica la 9.98 lei/metru liniar. alb & negru as vrea sa fie interiorul. masina la exterior este alba.

            http://www.folii-autocolante.ro/defa...=3&ID=121&pg=1

            Originally posted by Razvy View Post
            Eu sincer iti recomand T4 Custom Shop.
            Ai si Feisbuciul lor.
            Ce-i drept sunt cam scumpi, dar calitatea si design-ul sunt de-a dreptul mirifice
            arata foarte bine.. mai ales cel negru cu crem.. din pacate pretul este prea mare.
            Last edited by ionu7z92; 11 September 2012, 21:35. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Originally posted by ionu7z92 View Post
              P.S : Nu imi place cum arata vopsit.
              bordul si fetele de portiere nu-s vopsite. asa e plasticul colorat. culoarea nu se duce.
              daca tot vrei sa-ti faci ce ti-ai propus, fa un efort si du-te la un meserias. altfel sunt toate sansele sa nu fii multumit de rezultat.
              internal combustionizer

              Comment


              • #8
                da merge alb cu negru si daca imi dai voie... eu as face tot bordul si stalpii si fetele de usi negre, iar consola cu butoane (doar "capacul acela care acopera butoanele" alb
                in ceea ce priveste materialul...hmmm e destul de ok pretul dar acolo e nevoie de ceva adeziv special si cred ca indicat ar fi sa vopsesti prima data bordul ca sa prinda mai bine adezivul

                Comment


                • #9
                  bulgarule, tu vezi ce scrii? Cum dracu tine mai bine adezivul daca vopsesti inainte? Da, tine mai bine de vopsea, si se duce cu tot cu ea

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by zeegermans View Post
                    bordul si fetele de portiere nu-s vopsite. asa e plasticul colorat. culoarea nu se duce.
                    daca tot vrei sa-ti faci ce ti-ai propus, fa un efort si du-te la un meserias. altfel sunt toate sansele sa nu fii multumit de rezultat.
                    ma refeream ca nu imi place cum arata daca le vopsesc negre de exemplu. prefer sa lipesc piele sintetica peste fetele originale decat sa le vopsesc.

                    Comment


                    • #11
                      Doamne fereste . Voi va auziti ce spuneti ? Sa lipesti piele sintetica ? Cred ca glumesti . In primu rand , e cea mai mare prostie posibila sa imbraci in piele acele fate de usi , sa nu mai zic si de bord . Orice piele trebuie lipita dragilor . Aveti idee cu ce se lipeste pielea ? Sau cum reactioneaza acel adeziv la caldura / frig , daca nu e aplicat 100 % pe suprafata dorita ? Pielea atrage praf , mult mai greu de intretinut . mai ales pe suprafete poroase cum este defapt tot interiorul de logan . Tot bordul si toate fetele de usi au mici granulatii . Nu o sa lipiti in veci pururi piele pe acele granulatii . De ce credeti ca mari producatori aplica pielea pe suprafete netede ? Plus ca o lucrare in piele , necesita o mana foarte dibasa . Trebuie dus la oamani care stiu sa efectueze asa lucrare . Si cei care stiu nu se incumeta pe sume modice . De la cateva sute de euro pana la cateva mii de euro consta o astfel de operatiune . Cea mai buna modalitate de schimbare de look a interiorului de logan e prin procesul de PLUSH-are descris de Razvy si de Bulgaru25 mai in posturile de mai sus . Stati linistiti ca plush-ul nu e asa de pretentios . Se curata foarte usor si e extrem de rezistent la caldura si frig .



                      O sa atasez zilele urmatoare poze cu o lucrare de schimbare de look la logan Ph1 .Una mai speciala . Dar lucarea a fost prin vopsirea fetelor de usi , stalpi , etc .
                      Last edited by TM80MAT; 13 September 2012, 22:22. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Razvy, treaba cu vopsitul o stiu de la meserias care se ocupa cu asa ceva(nu vorbesc aiureli) si e destul de logic deoarece se degreseaza plasticul, se aplica primer uniform si daca e vopsit corect nu mai dai vopseaua aia jos de pe plastic si peste vopsea adera si adezivul mult mai bine(stai linistit ca nu vine jos cu tot cu vopsea)
                        uitate si la link-ul de mai sus (referitor la ITF) si acolo se chituieste si se vopseste bordul(desi e un procedeu putin diferit fata de imbracatul in piele)

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by TM80MAT View Post
                          Nu o sa lipiti in veci pururi piele pe acele granulatii . De ce credeti ca mari producatori aplica pielea pe suprafete netede ?
                          Din cate stiu, sunt pe forum colegi care au facut aceasta operatiune. Poate ma insel.
                          Nu vad de ce nu s-ar putea lipi piele peste acea suprafata, care intr-adevar nu este neteda...
                          My ride

                          Comment


                          • #14
                            Eu am lipit ceva piele sintetica pe ceva piese la masina,cu prenadez ieftin si multa rabdare. Pot spune ca a trecut o iarna si o vara peste ele si sunt impecabile. Problema mea a fost lipsa de experienta si nu am reusit sa fac plasticele sa se mai clipseze perfect la loc.
                            sigpicPasionat de MCV si natura

                            Comment


                            • #15
                              unde se gaseste plus?
                              MY CLA

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google