Lustruire Sticla Faruri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lustruire Sticla Faruri

    Salut. Vreau sa-mi lustruiesc singur sticlele de la faruri pt. ca s-au matuit. Cum pot proceda? Cine a mai incercat, si cu ce rezultate? Multumesc.
    Gri met dCi 65 Cp Preferance 10.2005 245.000 km,LOGAN 4 LIFE!

  • #2
    incearca un kit de polisat
    sigpic

    Comment


    • #3
      cipidelu daca sunt ,,,urechiat,,,de moderatori te ,,,,urechez,,,si eu

      Comment


      • #4
        era un polish pentru sticla...Nu mai stiu cum se numeste...E cam 25 lei si e verde ambalajul...Incearca la piese auto...
        MY CLA

        Comment


        • #5
          Farurile la logan nu sunt din sticla, ci din plexiglas. E mai buna solutia colegului @nikuniku.
          @cipidelu: poti incerca si la service. Sunt paste profesionale special pentru redarea claritatii farurilor matuite(se folosesc impreuna cu o masina cu turatie reglabila, nu pe carpa/manual). Este valabil doar la faruri din plexiglas, nu la cele din sticla. Costa cam 100 de lei pentru ambele faruri, iar rezultatele sunt foarte bune.

          Comment


          • #6
            Multumesc. Nu am mai avut rabdare si am incercat cu XERAPOL, un produs special pentru polishat plastic; am facut operatia manual si rezultatul este bun, cam de nota 8 pe o scara de la 1 la 10. Am scos zgarieturi mici si am redat mult din transparenta initiala a sticlei (am faruri originale, masina din 2005). Ce recomand este sa se frece plasticul transparent cu smirghel granulatie 1500; eu am smirgheluit putin si acolo am avut cele mai bune rezultate.
            Este OK, pot sa reiau operatia si mai incolo daca este cazul, costuri 46 lei xerapol plus 10 lei 2 lavete pentru lustruit. Numai bine!
            Gri met dCi 65 Cp Preferance 10.2005 245.000 km,LOGAN 4 LIFE!

            Comment


            • #7
              Da, xerapol se numeste produsul de care am zis mai sus...
              Stiu ca sunt din plexic, xerapol este pentru asa ceva;)
              MY CLA

              Comment


              • #8
                Cipidelu, foarte important ar fi sa pui folii de protectie pe faruri (transparente) dupa ce le-ai polishat, deoarece prin operatiunea de polish tu ai indepartat un strat de lac, iar peste ceva timp o sa ai aceeasi problema, se va matui la loc
                sigpic

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google