Motorina Normala Sau Aditivata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motorina Normala Sau Aditivata

    am un dci 2006,si de vreun an am inceput folosirea aditivului Metabond Megasel. Alimentez numai de la Petrom cu Top euro diesel(aditivata). Intrebarea ar fi dc sa mai alimentez cu motorina aditivata din moment ce eu folosesc aditiv sau din cea normala? ast pareri

  • #2
    De ce folosesti aditiv in primul rand?
    Din cate stiu eu niciun producator nu recomanda folosirea aditivilor.

    Unii spun ca uleiul 2T ar face bine, dar cine ne poate elucida misterul? (intrebare retorica)

    Metabond Megasel din cate am auzit de la prieteni reduce fumul.
    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

    Comment


    • #3
      Metabond e pentru reducerea fumului, exact cum spune colegul mai sus, iar uleiul 2T e pentru ungerea pompei de motorina, in vederea evitarii piliturii.
      Motorina aditivata e pentru un motor curat, fara depuneri.

      Si eu folosesc aceeasi combinatie, adica motorina aditivata + Megasel + ulei 2T. Doar ca eu am card FillAndGo.

      Comment


      • #4
        chestia e ca nu folosesc de mult Megasel(de la 50000km, iar acum am 62000),dar am inceput sa o fac ca sa preintampin eventualele probleme ale pompei si injectoarelor. M-am gandit mult pana sa o fac,dar sa folosesc ulei 2T,n-am curaj!.chestia e ca am dilema aceasta de a folosi motorina Top euro(aditivata) sau din cea normala, de la Petrom,in combinatie cu megasel.
        Stiu ca aditivul nu e recomandat de producator, dar nici uleiul 2T.

        Comment


        • #5
          pai ori motorina aditivata, ori megasel, ori ulei 2T, balanel?
          Bagi de toate?
          Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google