Imi Scartaie Geamurile Cand Le Ridic Si Cand Le Cobor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Imi Scartaie Geamurile Cand Le Ridic Si Cand Le Cobor

    Deci cand deschid sau inchid un geam imi scartaie foarte tare nu stiu ce sa mai fac, aveti vreo idee?
    Dacia Logan 1.4 MPI Dacia Logan MCV 1.6 MP Dacia Logan Pick-up 1.6 MPI

  • #2
    Am si io problema asta..Daca e cineva care stie ce se intampla va rog sa ne luminati si pe noi

    Comment


    • #3
      Geamuri electrice sau manuale? Trebuie gresata si macaraua geamului.

      Incercati sa curatati periile de pe marginea geamului. Se umplu cu praf, mizerie, nisip.....
      GL-22-TOF

      Comment


      • #4
        Pai am geamuri manuale
        Dacia Logan 1.4 MPI Dacia Logan MCV 1.6 MP Dacia Logan Pick-up 1.6 MPI

        Comment


        • #5
          eu am geamuri electrice si cel de la sofer mai scârţâie din când în când. Îl gresează meşterul la service cu ceva (spray parcă) şi nu mai scârţâie (doar se mai mânjeşte de la spray-ul ăla)

          Comment


          • #6
            Vezi ca scartaie din cauza caldurii cand se freaca de cheder. Si eu am aceeasi problema, asa ca nu-ti mai face griji

            Comment


            • #7
              Pai da, dar trebuie cumva sa scap de zgomotul ala ca ma enerveaza rau de tot
              Last edited by andybv; 29 July 2008, 12:35.
              Dacia Logan 1.4 MPI Dacia Logan MCV 1.6 MP Dacia Logan Pick-up 1.6 MPI

              Comment


              • #8
                N-ai cum, ca doar nu dai cu grasime pe geam asteapta si vezi ce spune si andrei

                Comment


                • #9
                  Ok astept...
                  Dacia Logan 1.4 MPI Dacia Logan MCV 1.6 MP Dacia Logan Pick-up 1.6 MPI

                  Comment


                  • #10
                    Chederul pe interior (unde atinge geamul) nu e cauciuc.... e material, la fel ca si cel de la marginea plafonului.
                    Curata periile de la geam, si daca nu se rezolva, greseaza macaraua.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc mult, daca rezolv v-a contactez
                      Dacia Logan 1.4 MPI Dacia Logan MCV 1.6 MP Dacia Logan Pick-up 1.6 MPI

                      Comment


                      • #12
                        Da cu niste silicon de bord sau cu spray cu vaselina pe chederul exterior si pe perii. O sa dispara zgomotul si posibil sa se murdareasca geamul, dar in timp dispare.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          eu am scapat de asa ceva poate nu credeti dar am demontat fata de usa am dat cu vaselina sania unde culiseaza macaraua si de atunci nu se mai aude , am mai facut asta la 2 amici si nu se mai aude la nici unul daca desfaceti stringeti si toate suruburile care se gasesc acolo de la macara numai bine

                          Comment


                          • #14
                            Aceasi problema am avuto si eu am dat fata de usa jos am dat cu vaselina pe sania care culiseaza macaraua am curatan acel material in care intra tot praful si pietricelele si surpriza erau numai pietricele bine ca lam curatin ca daca nu se zgaria si geamu si daca tot dati fata de usa jos strangeti toate suruburile posibile eu am mai dat si cu banda izoliera pe tijele acelea iar la cea de la clapeta in dreptul suportului de la mijloc care o tine am lasat si intro parte si in cealalta ca cate 1 cm jumate deoarece inainte cand imi trante cineva usa mai tare se auzea un zdarnait cam atat

                            Comment


                            • #15
                              in cazul meu si a inca doi fericiti sa rezolvat cam asa:
                              1 dai geammmul jos
                              2 asa obtii acces mai usor catre bara cea de fixare exterioara (e din cauciuc dar in interior e ceva metalic) si usor de la margina ridici in sus dar usor ca sa nu indoi prea tare ca se deformeaza si e greu de restaabilit forma,
                              3 dupa ce ai scos, ridici geamul sus. si vezi ca geamul e situat pe o platforma de tip "u"
                              4 acum scopul e sa reduci frecarea acolo. in cazul meu a fost uscat de tot si scirtia de muream. mai ales daca geamul era intredeskis deci cumparati un sprai cum sa mai vorbit cu silikon sau vazelina si stropiti acolo.(acolo e buba )
                              cu sprai e mai usor dar puteti utiliza si alti unguenti.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google