am si eu o intrebare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    mda, corecta intrebarea. nu m-am gindit deloc la diferenta greutate.
    la 2 saptamini de la achizitia logan, mi-a taiat unu calea si a trebuit sa bruschez frinarea. a fost plouat si pe jos era umed(nu apa). a oprit pacaliciu la timp si a evitat el accidentul, eu nu aveam cum, parca era gheata pe jos, deci aderenta pix! deci am schimbat rotile fara sa ma gindesc deloc. dau greutate pe aderenta si stabilitate. cu atit mai mult, am 8 ani experienta ca si vulcanizator.
    janta fiind mai mare, cauciucul fiind mai mare ..... da, zic ca ai dreptate, ar trebui sa fie mai grea. deseara dau jos una si o cintaresc si am sa cintaresc si rezerva care este originala si am sa cintaresc si una din rotile de iarna.
    mi-ai dat de lucru pe caldurile astea
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #17
      am revenit cu poze si comentarii noi.
      am cintarit astea 3 modele de roti, roata de rezerva venita din fabrica, roata de iarna second hand uzura 10.000km, roata de vara jante aluminiu si cauciuce 205/55/16. da, sint pe 55, eu credeam ca pe 60 dupa cum am mai postat.
      ca sa inlatur orice dubiu, am cintarit toate cele 4 roti de iarna: 14-14,5kg. toate cele 4 roti de vara de aluminiu: 17-17,5kg iar roata de rezerva 16kg.
      cintarul era foarte precis, arata din jumate in jumate de kg . este tot ce am putut face. ca sa nu pomenesc de caldura.
      am testat cu cele de iarna si cu cele de vara. deci e diferenta de 3kg la bucata..... mda, conteaza, foarte mult.
      dar daca ma gindesc ca de la cauciucurile originale 16kg la cele de aluminu 17,5kg, pentru MINE merita! tin cura si dau eu jos cele 4 kg diferenta
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #18
        tu ai un logan rosu???

        Comment


        • #19
          Uita-te si in profil. Acolo scrie ca e rosu.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #20
            intreb pt ca am vazut un logan rosu cu jante ca astea si eram curios daca e al lui.....cred ca lucreaza in ghiroda...pt ca colo il vad parcat

            Comment


            • #21
              m-ai prins
              acolo stau, acolo lucrez.
              la job merg rar cu masina. doar daca am drum in oras dupa ce ies de la job.
              in 20 minute maxim o sa am si pe my ride cu poze la golan
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #22
                M-am uita si io un pic la piese de schimb pe siteu dacia ( http://www.dacia.ro/piese-si-accesorii/piese-de-schimb ) si am vazut acolo la placutele de frana ca au niste cabluri. Acum vine si intrebarea: Indica undeva la bord cand is gata placutele de frana?????

                PS: nu am probleme cu franele, intreb si io asa din curiozitate
                ...de doi lei :p

                Comment


                • #23
                  daca placutele alea sint originale, inseamna ca placutele cu care a venit din fabrica preferance-ul meu, sint contrafacute
                  am dat jos roata si am cautat daca nu cumva e camuflat cablul, nu-i. lipseste cu desavirsire
                  poate preferance nu are in echipare cu senzor de uzura.
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • #24
                    becul care se aprinde cand se uzeaza placute este acela cu alte pericole!am intrebat si eu pe cineva si asa mia zis!si cum sa nu aibe preference ca renou lui tata din "78 are!)
                    Last edited by 1.5 DCI; 14 August 2007, 10:09.
                    Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                    Comment


                    • #25
                      am demonatat roata dreapta fata. am dat jos roata! nici un cablu.
                      nu ma fa sa dau jos si etrierul si sa scot placutele afara )
                      nu ma provoca ca ma apuc de demontat )
                      Last edited by 1.5 DCI; 14 August 2007, 10:09.
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #26
                        nu face asta frate dar mi se pare ceva prostesc sa nu puna senzor la placuta!pai rade tata de mine)


                        frate, te rugam sa nu mai folosesti quote cand postezi. nu are rost sa citezi un post anterior
                        Last edited by 1.5 DCI; 14 August 2007, 10:10.
                        Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                        Comment


                        • #27
                          Sa stiti ca si Oltcitu are senzor pe placute .
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #28
                            acu' incep si eu o discutie, si sa ma iertati din nou daca ati mai dezbatut-o. am un Laureate, 1,4, cu 2000 km la bord. Cand isi da drumul frate? Ca nu are nici vlaga, nici stabilitate. Toti mi-au zis ca pleaca altfel dupa 1000-2000 km. tocmi m-am intors din Ungaria, unde au drumuri bune. Mai mult de 120 km/h nu i.am putut da nicicum. Si la 120 nu mai are nici directie, nici stabilitate.
                            Intrebare pentru voi, cei cu experienta in domeniu: sunt cauciucurile chiar atat de naspa? Isi da drumul motorul mai tarziu?
                            Oricum consumul a fost super: 5,8-6,2. Multumiri.

                            Comment


                            • #29
                              asa merge motorul,ce sa zic e destul de slab asta de 1.4,dar nici chiar asa cum ai zis tu,si ajunge si la 160km/h cu rabdare si autostrada ca sa poti sa ii dai.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by pipan
                                becul care se aprinde cand se uzeaza placute este acela cu alte pericole!am intrebat si eu pe cineva si asa mia zis!si cum sa nu aibe preference ca renou lui tata din "78 are!)
                                nu e nici un senzor pentru placute...eu am mers cu ele de troncaneau dupa mine...mai mai ca nu am pierdut una,si nu mi s-a aprins nici un licurici la bord
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google