Sfaturi Incepator (atat Ca Viitor Posesor De Auto Cat Si Ca Sofer )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi Incepator (atat Ca Viitor Posesor De Auto Cat Si Ca Sofer )

    Salutare,
    As avea si eu un set de intrebari(unele care probabil s'au pus in discutie si in alte threaduri, imi cer scuze); daca aveti dispozitia si disponibilitatea necesare, v'as ruga sa'mi raspundeti.
    Oscilez intre un laureate 1.6/90c.P. Cu urmatoarele optiuni : vopsea metalizata, airbaguri laterale fata, ABS&AFU, radio CD mp3, garantie extinsa 2ani si un prestige cu vopsea metalizata, airbaguri laterale fata si garantie extinsa 2 ani in principiu. Astea's optiunile la care m'am hotarat sa raman dupa ce am analizat diferite discutii si pareri, dar nu sunt batute in cuie.
    1. Care ar fi diferenta intre vopseaua metalizata si cea mata standard? excluzand diferenta de bani, adica lasand la o parte faptul ca straluceste(lucru ce nu ma incanta asa tare), ar fi mai rezistenta in timp, se primeste garantie la vopsea?!?
    2. Este indicat sa se opteze pentru ABS&AFU? adica e util sau lucreaza cum ar trebui?
    3. Radio CD mp3, se merita cei 50 E in plus? la fel s'ar pune problema si in cazul geamurilor electrice spate
    4. Optiunile insiruite mai sus s'ar mai putea pune si dupa cumparare sau n'are rost(ma refer la costuri si/sau pierderea garantiei)
    5. Se pierde garantia la ceva daca se apeleaza la un filtru de aer/polen improvizat( am urmarit ceva discutii pe forum in legatura cu asta)?

    O sa revin cu intrebarile pe masura ce mi le aduc aminte.

    Multumesc anticipat,
    Numai bine!

  • #2
    Incerc eu sa raspund:
    1. Stiam ca vopseaua metalizata e mai buna (in timp). Garantie au ambele tipuri de vopsea. Alege ce culoare iti place - cel mai bine. Sau lasa alegerea ei la sfarsit, in functie de finante.
    2. Este recomandat sa alegi si ABS-ul. Isi indeplineste cu succes rolul. Nu se poate pune dupa aceea.
    3. Poti sa renunti de tot la CD (cu/fara mp3) si mai bine pui tu ceva mai bun si mai ieftin. Preturile la asa ceva la Dacia sunt mult umflate. Geamuri electrice spate sunt ok, eu am si sunt multumit. Pot sa le controlez si eu, nu numai cei din spate (copii, etc).
    4. Optiunile i-ale de la inceput, altfel dat cat nu face. Pune-i si AC neaparat. Nu o sa-ti para rau.
    5. Opteaza pentru filtrulde habitaclu de clio3 si nu au de ce sa-ti scoata nici macar aeroterma din garantie.

    Eu as opta acum daca as avea ocazia si pentru airbag-uri laterale, chiar si in detrimentul vopselei metalizate. E mai importanta siguranta.
    GL-22-TOF

    Comment


    • #3
      Bine ca raspunzi tu la toate(foarte bine raspuns de altfel) si noi nu mai avem ce spune. .
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        Azi sunt liber si stau toata ziulica pe forum. Mai raspund si eu unde ma pricep
        GL-22-TOF

        Comment


        • #5
          Originally posted by danielliviu View Post
          5. Opteaza pentru filtrulde habitaclu de clio3 si nu au de ce sa-ti scoata nici macar aeroterma din garantie.
          O singura corectie, omul vrea sa ia un Ph2, deci filtrul de Clio III e exclus, pentru ca nu se mai potriveste. Ramane in discutie o improvizatie sub grila de la stergatoare sau un filtru de polen potrivit.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Asa e. Nu mi-am dat seama, m-a luat valul. Dar poate reusim sa aflam pana la urma de la ce model este aeroterma...
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              Daca ar masura cineva interiorul e usor de aflat.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                @ics- Ai vazut ca afli repede si bine ce te intereseaza? Subscriu-ABS pentru siguranta si AC pentru confort( altefel vara ai sa mori de caldura ca intr-o Dacie 1300...
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • #9
                  Corect ABS-ul si AC-ul fac toti banii, Mp3 player mai bine iti pui tu , la pana in 200 E gasesti ceva de calitate + niste boxe mai bune. Bafta !
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc frumos de raspunsuri.
                    Deci se scoate mp3'ul, desi ma gandeam sa am totul in regula pe masina cand e sa o iau ca asa cine stie cand m'apuc sa'i mai adaug ce trebuie.
                    Parca as renunta si la vopseaua metalizata, ca sincer nu prea ma incanta, doar asa in ideea ca ar fi mai rezistenta (si ca ar incanta ochiu' la o eventuala vanzare)
                    Si totusi oricat as incerca sa mai tai din optiuni sa ies mai bine la bani, nu stiu ce se merita mai mult intre prestige (care e full dar inca nedisponibil) si laureate 1.6/90 cp cu ABS, airbaguri laterale si geamuri el spate. Diferenta de bani ar fi de cateva sute de E, dar dotarile difera si ele considerabil zic eu : jante aluminiu, ABS, radio CD mp3, geamuri el spate, interior diferit + motor de 1.6 16v de 105 cp, astea fiind standard la prestige adaugandu'se doar airbaguri laterale si vopsea met(dupa caz)...De garantie extinsa fiind vorba in ambele cazuri. Sa nu va ganditi ca ma dau banii afara din casa, dar in eventualitatea unui credit/leasing cateva sute de E s'ar mai baga de seama ? ).
                    Apropos de credit/leasing pt pers fiz ce ati recomanda sau voi pt ce ati optat, ce varianta ar fi mai de luat in calcul?
                    Daca vreau alarma, se poate monta si la ridicarea masinii sa fie totul in regula si agreat de dacia? Se poate oferi bonus de dealer?
                    Si cred ca odata cu trusa de securitate pe care o mentionez acum, am pus toate optionalele in discutie pentru ca masina sa fie data la cheie si propietarul multumit.
                    Si totusi dilema persista!

                    Multumesc inca odata de raspunsuri.
                    Seara buna!

                    Comment


                    • #11
                      Faza e ca la dealer daca vrei sa o iei full si aici ma refer sa iti monteze ei diferite chestii te pot baga la cheltuieli suplimentare considerabile. Stiu cazuri care un set aparatori noroi + montat a costat 300 ron la dealer. Parerea mea ar fi sa te gandesti bine cu banca , este un thred in care iti poti face o idee despre rate si oferta diferitelor banci.
                      Daca vrei huse, gasesti foarte faine la 120 ron (atat am dat eu) facute undeva la pitesti si se potrivesc perfect, daca vrei aparatori setul fata+spate originale costa undeva la 110 ron max. Cu montaj cu tot la noi la dealer, mp3 player intre 300-500 ron , presuri iti recomand alea originale de la dealer tip tavita(eu am dat 140 ron) ...Alte accesorii mai vezi si tu in functie de buget, alte boxe, un detector radar...............

                      LE: Trusa medicala, triunghiurile si extinctorul eu le-am primit fara sa platesc ceva in plus, la dealer am platit doar numerele provizorii 110 ron, asigurarea a fost gratis 1 an (asa era oferta in ianuarie 2008) . NU mi s-a oferit nimic bonus.
                      Daca "poti" iti recomand echiparea Prestige , sa stii ca merita cateva sute de euro in plus din toate punctele de vedere.
                      Bafta !
                      Last edited by Bad_Wolf; 4 September 2008, 08:48.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Si eu ti-as recomanda tot echiparea Prestige cu aibag-uri laterale. Presuri, sorturi de noroi, alte accesorii, etc se pot adauga ulterior si in alta parte decat la dealer (preturi mari, inclusiv manopera exagerata).
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #13
                          Alarma se poate monta oricand la dealer, dupa cumparare.
                          Iar trusa de siguranta costa 38 de euro, cum probabil stii.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Eu as opta pt un prestige (diesel de preferinta), culoare metalizata, air`bag`uri laterale garantie extinsa ..Acum fiecare cu preferintele lui...Asta e parerea mea...Daca era prestige diesel cand mi`am luat eu masina cu siguranta imi luam..Asa am luat ambition...Succes in alegerea noului logan

                            Comment


                            • #15
                              @ics: Motorul de 1.6 16v il poti avea si pe Laureate...
                              Our greatest glory is not in never failing, but in rising up every time we fail.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google