Cum Se Monteaza Turometru Cu Shift Light ???????

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Se Monteaza Turometru Cu Shift Light ???????

    Mi-am cumparat un turometru cu shift light si nu prea am idee cum se monteaza(asta fara sa ajung la electrician).
    Attached Files

  • #2
    La fel ca ala fara shiftlight
    sincer e cam penibil turometru cu shift light pe logan dar in fine gusturile nu se discuta

    sigpic

    Comment


    • #3
      ) funnyyyy

      Comment


      • #4
        Sa zicem ca nu am avut jucarii cand eram mic...


        asa ca...Stie cineva cum?

        Comment


        • #5
          Din poza nu mi-e clar cate fire si ce culori ai acolo...Rosu tre sa fie plusul, negru minusul si verdele ar trebui sa fie de la firul de turatie din bordul masinii. Daca ai rabdare, o sa ma uit pe schema electrica a masinii si-ti spun. Sau te uiti dupa manualul de reparatii, il dai jos de pe net (exista link pe forum) si te uiti la sfarsit la scheme...Eu acum chiar nu am timp...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Ms mult csebalyn: are 2 fire rosii unu mai gros unu mai subtire, 2 negre unu mai subtire unu mai gros si 1 verde:am schema de instalare dar nu e prea buna..Are alte culori firele acolo etc...Nu mi e de ajutor...

            Comment


            • #7
              Ce inseamna shift light? sau mai exact ce are mai special decat unu normal?
              laureate 1.5l, albastru marin

              Comment


              • #8
                @ten: la o turatie setata de tine, pe cadranul respectiv, se aprinde un led cand motorul atinge respectiva turatie, semn ca trebuie sa schimbi viteza.
                @miezu: firul de turatie de la tabloul de bord e pinul 21 din mufa neagra. Semnalul vine de la pinul 70 din cei 90 ai ECU injectie. Dupa schema, firul e probabil bej, ma rog, marcajul e BJ, nu stiu ce inseamna in franceza trimite-mi poza schemei de legatura, poate ma prind cum trebuie legat...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Multumesc de raspuns seba
                  laureate 1.5l, albastru marin

                  Comment


                  • #10
                    Ok csebalyn sa incerc sa le scanez...

                    Comment


                    • #11
                      Pozele cu firele si schita...
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Eu banuiesc asa: rosu gros, +12V dupa contact; negrele le legi impreuna si le pui la masa (-12V); verdele e senzorul de viteza, clar; rosu subtire de la iluminare bord, sa se aprinda fundalul ceasului cand aprinzi farurile, altfel noaptea n-o sa-l vezi.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Si toate astea le iau din mufa neagra care intra in bord?

                          Comment


                          • #14
                            Am descacut bordul...Dar nu inteleg nimik de acolo din mufa aia...Care cum incotro....

                            Comment


                            • #15
                              Daca nu vrei sa stii cum se face sa ramai fara un UCEvas recomanda sa nu interveniti la conectica calculatorului

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google