Airbaguri Laterale Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Airbaguri Laterale Logan

    Salutare tuturor.Va rog sa-mi dati si mie un raspuns concret si sigur la urmatoarea intrebare:cat costa airbagurile laterale si montarea lor in service?
    am un ambition 1.6(2006).Va multumesc.Bafta tuturor

  • #2
    Costa faorte mult si nu se pun chiar asa usor posibil chiar sa nu se poata pune. Sunt sigur ca nu se merita.

    Comment


    • #3
      ...Si eu zic ca nu se merita...

      Comment


      • #4
        Nu credeti ca se merita din pct de vedere al pretului sau ca nu-si fac serviciul bine in caz de ceva?Cat despre montarea lor nu vad de ce nu se poate.Cele care au airbaguri laterale nu sunt modificate in interior.Multumesc

        Comment


        • #5
          Cred ca pentru montarea airbagurilor ulterior este necesara schimbarea scaunelor, deci nu cred ca e o operatiune prea ieftina...
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #6
            Trebuie scimbate scaunele, trebuie senzori sau ce sistem au cele laterale deoarece cele frontale din cate stiu nu au senzori si UCairbag trebuie schimbata

            Comment


            • #7
              Eu mi-am ridicat masina cu doua saptamani inainte de a se introduce optiunea de airbaguri laterale, cu 200 Euro, exact la modelul pe care mi l-am luat eu. Din optionale am pus tot ce se putea pune, in afara de jante de aliaj si vopsea metalizata (nu aveau si culoarea pe care o voiam eu, metalizata). Dupa ce a aparut optiunea, am intrebat de mai multe ori si in mai multe service-uri, daca pot monta in service. Inclusiv saptamana trecuta, cand am fost sa testez Sandelu, am intrebat din nou. Acelasi raspuns, NU se executa operatiunea in service (nu este autorizata de uzina).
              In principiu, trebuie schimbate spatarele la scaune, montati senzori in stalpii laterali, resoftat calculatorul, schimbat uc airbag.
              Nu se poate face decat la versiunile care au deja ABS si airbaguri frontale.
              Problema e ca iti pierzi garantia (sau astepti sa se termine) de vreme ce ei nu o pot face oficial, ca lucrare autorizata. De facut gasesti cine sa ti-o faca, sunt baieti care pot sa-ti aduca inclusiv componentele si sa le si monteze. De bani nu stiu cati ban iti ia. Eu am renuntat la idee, urmatoarea masina pe care mi-o voi lua va avea din fabrica

              Comment


              • #8
                Nici eu nu ma prea incred in airbagurile de la dacia, fie ele si laterale. Iarna trecuta am lovit frontal un Laureate 2005 (evident fara ABS) pe la 50 km/h si nu a sarit nici un airbag (2 frontale, ce-i drept). Bine ca am avut centura ...
                KissFM 1.4 mpi

                Comment


                • #9
                  Si tu ai fi vrut sa-ti sara airbag-ul la 50 km/h? (presupunand ca nu ai intrat in zid)
                  S-a mai vb pe tema asta. Ele sar, doar daca se intrunesc niste conditii ce tin de viteza de decelerare.

                  Comment


                  • #10
                    Lol eu am avut accident lateral si toata lumea a zis ca a ce urat nu tia sarit airbagu? Pai ptr ce ca mam dat jos din masina si nu aveam nici macar pielea zgariata asa ca ptr ce sa fie airbagu? Ala face diferenta intre paralizie si a ramane viu dastea nu pac pac vrem airbag

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Airbag-urile se deschid cu o viteza de cca 200km/h. Nu cred ca la un impact usor sau mediu ar vrea cineva, pe langa celelalte necazuri, sa fie plesnit peste fata.
                      airbag-urile se declanseaza numai cand asupra masinii se exercita forte peste anumite limite.
                      e mai bine sa nu fie nevoie sa sara airbag-urile!
                      drive safe!
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • #12
                        Airbaguri laterale se pot monta, iar costurile depasesc 1.500 euro, iar montajul e foarte complicat si dureaza mult. Se inlocuiesc scaunele, se monteaza senzori de impact, se schimba UCE airbag.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by TopCat View Post
                          Airbag-urile se deschid cu o viteza de cca 200km/h. Nu cred ca la un impact usor sau mediu ar vrea cineva, pe langa celelalte necazuri, sa fie plesnit peste fata.
                          Off-topic: poate doar tipul din avatarul lui SoNyKeL sa vrea ca-i obisnuit. .
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #14
                            Adica zici tu, ca daca am lovit frontal alta masina si am lipit radiatorul de motor (peste AC si electromotor) + lonjeron stanja indoit atunci airbagurile nu ar trebui sa se miste? Atunci de ce le-au mai pus? Sa se deschida cand intra motorul in cabina peste mine?
                            KissFM 1.4 mpi

                            Comment


                            • #15
                              Pai mai nene esti bine sanatos ai ceva contuzii la cap??? Daca n-ai nimic dece mai vrei airbag tu nu intelegi ca in momentu in care sare airbagu nu vei muri dar vei suferii multe alte rani... Si daca sa strambat lonjeronu inseamna ca masina sia facut datoria si a absorbit socu

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google