Pentru Cei Ce-si Doresc Bixenon !

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru Cei Ce-si Doresc Bixenon !

    Salutare.
    Am tot scris pe aici, am citit tot ce s-a scris pe forum de xenon, si in cele din urma am decis sa pun si eu un kit bixenon pe logan, faruri stock. Zis si facut. Scos din economiile familiei 6 bulioane, gasit una bucata baiat dragutz pe forum cu firma, mers, instalat kit bixenon. Cand am luat masina, nu mai puteam de bucurie. Azi, sambata, facut una bucata drum la Campina, intors pe intuneric (cu treaba, nu ca sa probez becurile).
    Mers apoi in service autorizat, reglat "profesional" farurile.
    Concluzii.

    1. Soferii din trafic au facut rapid conexiunea intre organul genital mascul si mama mea (initial credeam ca-mi dau flashuri pt ca ar fi radar);
    2. Lumina pe faza scurta este foarte puternica, foarte alba, dar imprastiata haotic pe sosea, inclusiv o aura de lumina deasupra liniei de demarcatie a fazei;
    3. Faza lunga bate usor incrucisat, MAI SCURT decat faza scurta, focalizand undeva pe asfalt, cam 10 m in fata masinii;
    4. S-au afumat usor oglinzile, deasupra becului.
    5. Sunt un car de nervi. D-aia trebuie far cu lupa. Pacat ca am aflat abia acum.
    6. Luni ma duc sa dau instalatia afara, si o sa-l rog pe baiatul respectiv sa mi-o dea la pachet.
    7. VAND INSTALATIE BIXENON COMPLETA 6000k (lumina perfect alba). Pretz achizitie vineri dupa-masa - 6 mil. Pretz vanzare 4 mil.
    8. Mi-al luat deja Phillips Xtreme Power H4.

    Mentionez ca acest mesaj nu este un repros sau o acuza la adresa nimanui, ci o experienta personala.

    Cu stima.

  • #2
    Si acuma ai cu lupa pe farul standard?Sau ti-ai schimbat si farurile acuma..?

    Pune te rog o poza sa vedem cum arata ms
    Cumpar volan de Duster

    Comment


    • #3
      De philips ce zici, comparativ cu stock si cu bixenon?

      Comment


      • #4
        Oameni buni, abia am venit de la Campina. Am inca Xenon pe ea. Becurile Phillips le-am luat dintr-o benzinarie din Campina, 110 RON. Luni de dim. Ma duc unde am montat Xenoanele si il rog pe baiat sa le dea jos. O sa pun Phillips-urile si va spun.
        Nu stiu acum ce sa fac - sa merg mai departe, sa cheltuiesc iar bani sa pun faruri cu lupa, sau sa o iau ca pe un esec, si sa ma opresc aici.
        De aceea, daca are cineva faruri cu lupa il rog sa imi spuna si mie daca e vreo treaba cu ele. Cat costa, ceva poze sa vad cum arata, si daca merita. In rest, daca nu vreti sa va daţi în bărci, NU puneţi xenon pe faruri standard. Lumina e mishto, dar e varză repartizată pe drum.
        Daca cineva are xenon pe faruri stock astept alte opinii...

        Comment


        • #5
          Patru poze :








          Prima poza - becurile pe care le-am cumparat.
          Poza 2 - faza scurta. Pe gardul din stanga se vede clar faptul ca faza scurta este dublata in sus.
          Poza 3 - faza lunga care bate in pamant.
          Poza 4 - Da', dar dau bine.
          PS - Prima data cand atasez poze. Daca nu se văd, învăţaţi-mă şi pe mine sa pun poze...
          Last edited by budaipmihai; 2 November 2008, 01:27.

          Comment


          • #6
            Eu am bixenon, de 55 W si 6000 K, am faruri normale, nu am facut niciun reglaj, in plus la far, la vreun service, iar din interior am farurile reglate, din pozitia cea mai de jos, putin mai sus, sa zic asa ca am mai rotit de acel buton cam 5 mm, lumina e putin imprastiata (asta e parerea mea), flashuri, am primit, de vreo 3-4 ori si dupa 1-3 km era radar.
            Daca o fi sughitat, mama cu tata, asta nu mai stiu, ca nu mi-a spus nimeni.
            Eu sunt multumit de ele.

            Comment


            • #7
              Îţi mulţumesc pentru răspuns. Spune-i te rog, fază lungă ai ? La mine se vede în poză cum bate. Dacă la tine faza lungă bate corect, în faţă şi nu în pământ, şi nici dublura aia nu o ai la fază scurtă (poza 2), înseamnă că e ceva în neregulă la becuri la mine.
              Ai scos cumva protecţiile antiorbire de pe bec ?
              Last edited by budaipmihai; 2 November 2008, 02:26.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google