Vinovat: Eu sau computerul de bord?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vinovat: Eu sau computerul de bord?

    Am verificat cati litri de benzina mai am din "meniul secret" al comp. de bord asa cum am invatat de aici. Apoi am resetat valorile corespunzatoare ultimilor km parcursi, consumului mediu (6,8 l/100Km) si cam tot ce se putea reseta.

    Acum imi arata consum de 8,5-9,5 l/100Km si-mi fluctueaza vazand cu ochii consumul afisat. (Mentionez ca nu am consum instantaneu in comp. de bord). Despre ce poate fi vorba? Asta sa fie consum real si nu 6,8 cum imi arata inainte de resetare sau se stabilizeaza consumul afisat dupa ce parcurg mai multi km (am parcurs 22 km de la resetare)?

    Multumesc ca ma streseaza pe creier ca nu stiu ce se intampla.

  • #2
    pai de aia...ca sunt putini si poate sunt si in oras,unde acum iti consuma 16% si dupa 5 metri 10% ...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Iti recomand sa te uiti la consumul mediu dupa o suta de km de la resetare, acum este consumul facut pe portiunea respectiva de 22 km, care poate fii mare din mai multi factori (plecari dese de pe loc, mers mai "in forja", etc.) si care fluctueaza din cauza putinilor km facuti de la resetare. Dupa ce mergi mai mult consumul o sa fie media intre consumul de acum si cel care o sa-l faci in continuare.
      Concluzie: nu este nimic stricat.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Se stabilizeaza consumul dupa ce parcurgi mai multi km. Eu l-am resetat odata si dupa mai putin de 1 km am prins o coada in care am stat cel putin 15 min si consumul mi-a urcat spre 30%)
        sigpic

        Comment


        • #5
          Mersi. M-am gandit eu dar n-am fost sigur... De fapt, speram sa fie asa. Sunteti baieti de treaba. Ma bucur ca am descoperit site-ul asta. Chiar e un CLUB!

          Comment


          • #6
            Ca sa ai un consum real intr-adevar tre sa parcurgi cativa km cu ea...100 100 si ceva...Eu am resetat tot ce se putea reseta la ea si dupa cateva scarturi nici un KM per total aveam consum 22.3l/100km. Motor 1.6 16v
            To be or not to be....???

            Comment


            • #7
              Cum zic colegii.... In mai multi km se stabilizeaza. Important e sa nu te sperie.... Tocmai dasta bieti de la dacia au scos din calculator consumul momentan pentu ca cei care nu stiau despre ce e vorba se speriau si tot se duceau la service. Pt ca la accleleratii mai puternice sau in panta sau in conditii mai grele consumul momenta creste foarte mult chiar si la diesel am ajuns cu un diselache la 30l/100km si pt a elmina aceste probleme a fost scos.


              deci e normal si e ok.
              1.5 dc

              Comment


              • #8
                Stie cineva care este eroarea data in meniul secret a cantitatii de combustibil?

                Comment


                • #9
                  Daca exista o pana de debit de carburant mesajul << d >> apare pe afisaj.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Ma refer la faptul ca inainte sa alimentez mi-a afisat 5l, am alimentat cu 24 de l si am dat imediat, chiar in peco si imi afisa 31 de litri

                    Comment


                    • #11
                      Cand s-a aprins beculetul... Urcai cumva o panta mai abrupta? Am patit-o si eu, cand urcam panta s-a aprins becul si nu se mai stinge dupa aceea. Sau era masina inclinata cand ai verificat cantitatea de benzina in rezervor. Asta pe langa eroarea indicatorului...
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • #12
                        Masina era dreapta, nu se aprinsese beculetul, dar nu cred ca mai avea mult

                        Comment


                        • #13
                          Cu cat rezervorul e mai gol, cu atat eroarea e mai mare. Deci cand iti arata 5 L, aveai mai mult.
                          Incearca totusi o resetare totala, adica in meniul de diagnoza, apesi de 7-8 ori pe butonul de reset.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Funny!

                            A naibii eroarea CB-ului...
                            Inainte de a alimenta aveam 14 litri (aratat de CB, meniu diagnoza), dupa ce l-am alaptat cu 36 imi indica 50 (cum e normal)
                            Acum vine partea hilara...
                            Dupa mai mult de 70 de km, CB-ul hatru imi arata vioi, toooot 50 de litri.

                            Cred ca este de un optimism debordant (imi place, mai ales ca se apropie vacanta, mare_munte)
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • #15
                              Salutare baieti.Care este ''meniul secret '' al CB.Eu am un ambition iar CB are si consum instantaneu dar de ''meniul scret'' sincer, nu stiu nimic.Masina e fabr august 2006.Au scos cei de la dacia intre timp CB cu alte functii in plus fata de a mea? Multumesc.Salutare

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google