Influenteaza tipul de benzina consumul?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Adriann
    La mine dupa ce am incercat tot ce este "indicat" am ramas pe Carrera100.
    Asta dupa ce am urmarit consumul (instantaneu), comportarea masinii la diferite turatii si am urmarit sa obtin cel mai bun consum final. Ulei motor Mobil1-5w40-sintetic.
    Nu este de neglijat, pentru ca are o influenta mare asupra motorului si tipul de ulei de motor pe care il utilizi.


    Clar si uleiul conteaza
    Don't touch! Never ever steal
    Unless you're in for the kill

    Comment


    • #47
      carrera 100..well, e risipa daca o cumperi din banii tai, 4 lei/l come on...
      ma gandeam ca ar fi o idee sa amestec 95 cu 100 si ar iesi undeva la 3,7 lei/l dar...parca tot mai bine de 98 de la lukoil sau de 95 direct da-l dreaq

      Comment


      • #48
        Da este risipa sa folosesti Carrera100 daca trebuie sa faci ~100 de km pe zi dar eu cred ca se justifica doar pentru placerea de a conduce o masina care sa raspunda mai bine la comenzi si s-ar incadra in 10.000km pe an.
        Cat despre amestecarea calitatii benzinelor eu am citit pe alte situri ca "socoteala" din simpla amestecare nu se potriveste cu realitatea si nici nu este indicat pentru motor sa le amesteci sau sa le schimbi des.
        Last edited by Adriann; 31 October 2007, 15:57.

        Comment


        • #49
          La partea cu amestecul nu sunt prea incantat, iar de schimbat des nu o schimb, pun numai de 95, merg mult cu masina, si probleme nu au aparut, asa ca voi continua sa merg la fel. Si oricum bujiile au 30 de mii de km, asa ca nu m-ar mira sa mai dea cate un rateu cand e rece, dar cand e calda merge ceas . Bafta
          Don't touch! Never ever steal
          Unless you're in for the kill

          Comment


          • #50
            Hahaha!

            Originally posted by Silviu View Post
            Influenteaza consumul atata timp cat sti cum sa conduci :-)

            Daca ai benzina buna (99+) si bagi pedala-n podea atunci consuma MULT mai mult :-) decat cu o benzina mai slaba (fiind arderea mai buna se accelereaza motorul mai repede deci mergi cu motorul mai turat in fiecare treapta => consum mai mare);

            cazul fericit in care bagi benzina buna si mergi moderat/normal cu ea (schimbi treptele +/- 300 sub turatia de moment maxim) atunci consumul este mai mic. Bineinteles nu sunt diferente FOARTE mari :-)
            Pai atunci baga de 90. Sa vezi ce putin o sa-ti consume. Fratilor! Consumul e dat de cantitatea de benzina pe care motorul o ia din rezervor. Bun. Daca ai benzina cu cifra octanica mai mare, atunci puterea dezvoltata per unitate de volum de benzina e mai mare. Asadar, la performante egale, desigur, cantitatea de benzina luata din rezervor va fi mai mica. Puteti vedea asta la drum lung. Eu am experimentat asta in paralel cu un amic. El a alimentat 2000 de km cu 95 eu cu 99. Ambele de la Petrom. Stilurile de condus sunt asemanatoare. Rezultat? Consumul la trotineta mea a fost mai mic. La 2000 de Km, masina mea a luat 197 iar a lui 222. Masurati pe calculatorul de bord de la ambele masini. Go and aberate no more!

            Comment


            • #51
              25 de litri diferenta dintr-un total de 200, inseamna cam 12% diferenta de consum. Adica unul cu co99 a consumat 9.9% si celalat cu co95 a consumat 11% mergand identic? In cazul asta, cu tot respectul, nu mai stiu cine abereaza. De curiozitate, aruncati o privire pe site-ul petrom sa vedeti caldura dezvoltata de toate benzinele din comert, veti avea surpriza ca sunt egale...Caz in care va rog sa explicati clar mecanismul prin care scade asa drastic consumul. Si ma refer la un motor cu injectie electronica, 2 sonde lambda pt dozarea amestecului aer/benzina si senzor de detonatie, nu o dacie1300 pe carburator.

              eu diferenta mai mare de 0.1%-0.2% in conditii aproape identice de mers n-am observat, iar asta intre omv100 si luk95.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #52
                Desi este pentru thread de benzinar intreb aici ca nu vad rostul unui alt thread. Tipul de motorina influenteaza consumul?(la un motor diesel bineinteles). Tractoristii(aia reali) spun ca da dar la un motor mai performant cum este?
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #53
                  Normal ca influenteaza si la dizal. Cu motorina proasta abia trage , consuma mult si-ti bat injectoarele ca naiba.

                  Ok, la subiect, desi sunt un sustinator al faptului ca virgula cu benzina de 98 ai consum mai mic (in teorie) practic cred ca mi-a mancat-o mai repede (OMV 95 fata de OMV 100). Si diferenta la putere n-am simtit.

                  Comment


                  • #54
                    Eu zic ca degeaba bagi in masina carrera de 100 sau top premium 98 sau mai stiu eu ce benzina aditivata la un motor micut(de ex 1,4 sau mai stiu eu ce) ca nu prea se simte nimica,dar in schimb la un motor mai mare si cu mai multi cai atunci se simte diferenta!
                    Legat de aceasta chestie am vazut un test lreferitor la cateva tipuri de benzina la fifth gear unde explica ce si cum e cu benzina cu cifra octanica mai mare! Am pus si linkul ca sa il vedeti
                    Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Merci Wizard, mie mi-a fost lene sa-l mai caut.
                      Cred ca nici la un 1.6 nu e mare branza sa bagi spre exemplu OMV100.
                      PS: ai vazut la Subaru ce diferenta?

                      Comment


                      • #56
                        heh...Imi vad postul de acum 1 an si vad ca omv carrera era 4 lei...Ce vremuri

                        Comment


                        • #57
                          Nu stiu dac prestiju o fi mertan dar eu am testat benzina 95 si cea de 99+ .Cu 96 mai mult de 160 nu a vrut s mearga de 4500 nu a mai trecut desi eram cu pedala in pamant.99+ am prins 180 si cred ca mai mergea da s-a terminat pista.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Octavian___30 View Post
                            PS: ai vazut la Subaru ce diferenta?
                            am vazut la subaru a fost plusul de cai cel mai mult cam in jur de 14 cai,

                            cum ai zis si tu nu cred ca nici la 1,6 nu e nu stiu ce diferenta,ca exemplu clioul din reportaj avea motoru parca de 81-82 de cai nu mai stiu exact,asa ca pana la 90 nu e nu stiu ce(eu am bagat odata nu chiar plinul de top premium 98,si in afara de bani mai multi care am dat pe ea nu sa simtit nimica) !In cele din urma cum zic si oameni aia acolo daca ai masina barosana cu un motor pe masura atunci se merita sa bagi benzina cu o cifra octanica mai mare!
                            singura benzina care o mai bag si eu din cand in cand e ce-a efix de la rompetrol,sa mai desfunde din cand in cand supapele pe acolo pe unde trebuie
                            Last edited by wizard24; 2 September 2008, 21:22.
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Sigur, ca efix desfunda tot...E ca mister muscle
                              Din cauza aditivilor ( care de altfel sunt interzisi in alte tari), nu prea curata supapele, ci chiar dauneaza motorului.

                              Comment


                              • #60
                                Sa-mi fie cu iertare...Dar unii chiar cred ce vad la TV Manipulare
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google