Influenteaza tipul de benzina consumul?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Adevarul e ca nu am simtit nici o diferenta in felul in care tragea motorul la vechea dacie atunci cand am trecut de la benzina de 95 la bezina de 98 . Singura data cand am simtit ca motorul tragea mai bine a fost atunci cand am alimentat cu Shell V POWER .

    Comment


    • #77
      @margelatu: eu n-am filmulet cu masina peste 200km/h, dar in schimb are mareom, cauta-l pe youtube si tine cont ca erau doi oameni de 120kg in masina si motorul stock, nici macar chiptuning. Si da, ceasul din dreapta e gradat in volti, desi pe el scrie km/h.
      desi n-o sa-ti iei warn, nu se sterge userul, imi permit sa-ti dau un sfat: hai sa nu fim ironici degeaba, s-ar putea sa vorbim aiurea, da? Zic ca vorbim aiurea pt ca 1.6mpi a mers 185km/h pe ceas si nu odata am dus acul la capat de scala la prestige...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #78
        Despre consum s-a tot discutat dar mi se pare mie sau cu benzina de 98 este mai silentios motorul decat cu benzina de 95? Senzatia asta am avut-o si eu pe 1,6-le meu si cumnata-meu pe 1,4-ul lui.
        @Seba nici la carburatie nu-i mare diferenta intre 95 si 98 ca putere atat doar ca trebuie modificat avansul cand treci de pe 98 pe 95.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #79
          E, asa da. Esti printre putinii care au inteles ca 98 suporta un avans de aprindere mai mare la carburatie si de aici surplusul de putere. Si acum o completare pt cei cu resoftari la benzinare: nu radeti, dar una remapata chiar simte mai bine diferenta dintre co98 si co95. De ce? Simplu: pt ca avansul la resoftare se da ceva mai mare. Ceea ce e ok pt co98, 99, 100, dar la 95 nu. Ei, aparand detonatiile, ecu scade acel avans initial din harta de injectie pana dispare detonatia. Daca se revine la o benzina mai buna, ecu incearca sa revina al avansul din harta si benzina permitandu-i acest lucru, motorul va trage ceva mai bine. Dar va consuma la fel. Deci ecu resoftat stie sa faca diferenta intre benzine, putin, dar stie.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #80
            Scuze seba!Stii eu sunt Toma necredinciosu si pana nu vad nu cred.Am vazut toate filmuletele am vazut datele pe care le-ati pus cei care cunoasteti oarece detalii tehnice si am inteles despre ce e vorba.Sper ca nu am suparat pe nimeni prea tare.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • #81
              Off-topic: margelatu, nu s-a suparat nimeni (ma rog, nu eu), doar am raspuns ironic la o ironie, desi poate trebuia sa ma abtin, nu?
              nu sunt eu "guru" loganului (cum vor altii sa creeze impresia despre mine - touche, cezar ), posibil sa mai vb si eu prostii, numai ca unde nu ma pricep cat de cat prefer sa nu ma bag, sau intai ma documentez si apoi imi dau cu parerea.
              ideea e ca se poate ca loganul sa mearga cu 200 pe ceas, am cazut de acord, acum sa continuam cu subiectul topicului...Ca aici chiar avem ce discuta
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #82
                Dar faptul ca benzina de la un producator se arde mai repede decat cea de la alt producator sa stiti ca nu-i basm. Nu am explicatie stiintifica ca nu cunosc caracteristicile reale a carburantilor pusi la dispozitie de diferiti producatori(de altfel cred ca sunt secrete de fabricatie) dar mie asa mi s-a parut.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google