Cine Stie Pentru Ce Sunt Cele 2 Cabluri Sub Scaun?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    stiu ca e acolo; te cred pe cuvant, nici nu se pune problema in alt fel. si eu il aveam sub cur in fiecare zi, dar mai aveam un cablu agatat de el, care venea pe langa tunelul central. masina are airbaguri laterale. la prima masina, au sarit toate airbagurile si nu era nimeni in dreapta, nici airbagul decuplat, nici centura pusa. daca avea vreunul dintre senzori (centura sau greutate), nu trebuia sa pocneasca, corect?
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #47
      Daca te uiti pe poze o sa vezi cablurile care duc spre tunel (se vad mufele tata-mama in poze), si masina mea nu are airbaguri laterale.

      Comment


      • #48
        ce versiune de echipare ai si ce an? alea sunt pentru airbag, am vazut si la o mazda 3 care are airbag-uri in scaun si firele se duceau la airbag, nu stiu de ce o tii pe a ta cand toti de aici spunem ca este precablajul pentru airbag-uri in scaun.
        sigpic

        Comment


        • #49
          Pickup E1 iunie 2008 + pachet de securitate. Nu are airbag-uri in scaune (nici optional), si are firele duse in tunelul central la UCE airbag.
          Ca precablaje nu are nici un fel de precablaj, nu a avut cablu masura debit la UCE injectie, comanda maneta CB, precablaj torpedou, geamuri electrice sau faruri de ceata.
          In schimb are centurile de siguranta cablate la rola...si scaunele...
          Scaunele nu seamana cu cele de berlina, MCV sau Van, sunt reglabile din maneta la exterior si nu din rozeta la interior spre tunelul median.

          Comment


          • #50
            acu ne-ai bagat in ceata...
            eu ziceam de un scaun normal cum trebuie cablat ca sa functioneze corect un airbag, un senzor de centura si o pretensionare. tu ai mai multe cabluri decat are masina nevoie ca dotari pe partea de securitate. dracu mai intelege ceva...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #51
              Asta as fi vrut si eu sa aflu, ca am gasit la cabluri cand am dat la o parte mocheta de m-am speriat. Nu e primul Logan pe care il am, am si un MCV Laureate si ala n-are nimic. Cred ca pana la urma o sa intru pe ea cu un clip sa aflu ce scrie pe la airbag-uri...

              Comment


              • #52
                oricum, daca n-ai airbag lateral si nici martor de centura in bord, clar ca acele cabluri sunt in plus. in afara de pretensionare, care e pe rola centurii, nu isi are rost nici un cablu suplimentar la versiunea de echipare mentionata de tine, fara airbag lateral.
                se poate sa fie precablaj pt incalzire in scaune, dar ala parca are mufa maro...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #53
                  Seba si daca sunt de culoare rosie sunt de la sistemul de masaj?
                  Si eu am Ambition , si la cumparare am renuntat la airbagurile laterale , deci in principiu ar fi trebuit sa aiba cablajul pe acolo pe undeva . Dar nu-i nimic , zilele trecute cand am dat scaunele afara , n-am gasit decat mocheta pe acolo.
                  Last edited by FLORYN; 22 May 2009, 14:58.
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • #54
                    na, stiti voi ceva? ia sunati la vocea clientului...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #55
                      O sa ne raspunda marmota, dar dupa mult timp, ca inveleste ciocolata in timpul serviciului...
                      La service bun Dacia am intrebat si nu stie "nime", dar ce sa te astepti de la ei, au scos la MCV din magazie ornmentul de masca cromat de berlina, si au vrut sa-l si monteze (eu le spusesem sa verifice daca il au). E drept ca era la scurta vreme dupa lansarea MCV, deci mai astept si eu vreun an-doi...

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by detail View Post
                        Deci intrebarea era pentru cine stie din fabrica: Am centurile pretensionate cablate la UCE airbag?
                        Mai mult ca sigur nu. Decat daca masina e una destinata exportului, atunci sunt cablati in UCE airbag si senzorii si pretensionarea, altfel e exclus.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #57
                          Logan Pickup nu se livra la export anul trecut.
                          Intrebarea era ce sunt aia din poze, ca centurile stiu care sunt, iar UCE airbag pot sa o vad pe un clip daca sunt prea curios.

                          Comment


                          • #58
                            Aia par a fi totusi senzorii de greutate, cum sunt la Renault de exemplu. Daca erau mufele de la airbaguri sau centura, erau niste mufe libere, nu prinse de scaun si mai ales cu suport. Oricum, 99% nu e functional senzorul, mai ales ca versiunea de UCE airbag de pe Logan nu suporta asa ceva.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #59
                              Si atunci de ce i-au montat, de ce au cablat si centurile? Ca alte fire in plus nu am gasit de fel prin masina.
                              Daca iti dau seria sasiu poti afla care e treaba cu echiparea?

                              Comment


                              • #60
                                M-am uitat prin documentatie si mufele alea par totusi sa fie de la incalzirea in scaune, care sa fie doar precablata si sa nu aiba perna electrica montata. Exista cumva un fir care se duce dinspre sezut inspre spatar, undeva pe la imbinarea dintre ele?
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google