Cum Sa Deblochez Rotile?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Sa Deblochez Rotile?

    am o problema ciudata...azi am spalat masina dar fara sa o plimb sa se usuce...a dat gerul si a intepenit rotile(cred ca franele)...acu pe seara am reusit sa o bag in garaj mai greu...ce fac maine sa pot pleca cu ea?
    uscatoare de par pe roti?...spray de dezghetat parbrize?

    heeelllpppp

  • #2
    daca o plimbai tot ingheta...ca la frigul de afara nu se usca. eu am spalat-o azi la spalatorie, dar am si facut ceva km cu ea dupa...sper ca maine dimineata sa nu am probleme.

    daca rotile din spate sunt inghetate, nu stiu cum poti sa dai cu spray pe tamburi...oricum, cred ca trebuie sa dai rotile jos
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      Nu e absolut nici o problema.

      Comment


      • #4
        iarna nu se trage frana de mana domnilor
        sigpicMy ride

        Comment


        • #5
          O ridici pe cric si vezi daca e eliberat cablu ,sa nu fie cablu intepenit
          incerci sa invirti de fiecare roata in parte
          roata blocata o ciocanesti ar trebui sa se elibereze

          Comment


          • #6
            oviliv,ai tras frana de mana si ai lasat-o peste noapte dupa ce ai spalat-o?Trebuie sa ai ceva rabdare,incearca in cursul zilei urmatoare.Si lasa frana de mana...
            DeLuxe,frana de mana se trage in orice anotimp.Iarna trebuie sa ai grija sa n-o tragi 1-2 zile dupa ce ai spalat-o si bineinteles s-o misti,intelegi? ..."ie neshte treburi"...
            Si eu am spalat-o acum vreo 3 zile,dar am miscat-o prin oras imediat dupa ce am spalat-o,iar frana de mana n-am tras-o vre-o 2 nopti la rand.Maine o spal iar.
            Mult succes in continuare!
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #7
              Originally posted by DeLuXe View Post
              iarna nu se trage frana de mana domnilor
              corect. desi nu am vazut sa spuna ca a tras frana de mana, postul tau e binevenit. o lasi in viteza si ii pui o piatra la roata. e mult mai bine. pentru ca la frig, daca tragi frana de mana cand parchezi masina, de la frig/ger, cablul se lungeste, si nu o sa mai ai frana de mana. iti ramane cablul intins, chiar daca ai lasat jos frana de mana, si pe urma nu sti de ce iti merge greu
              Last edited by B 83 RMJ; 11 January 2009, 00:21.
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                La frig "lucrurile" se contracta nu se lungesc iar daca sunt probleme cu frana de mana e din cauza tamburilor care pot ingheta sau a cablului de frana mai ales daca s-a mers prin umezeala sau s-a spalat masina
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  am spalat si eu dupa anu` nou masina pe la 11.00 si pe la 17.00 nu se misca roata de pe spate dreapta.am miscat-o inainte si inapoi si si-a dat drumu`
                  cel mai mai bine e sa nu speli masina
                  Last edited by hriberiu; 11 January 2009, 00:47.
                  sigpic42.453.149

                  Comment


                  • #10
                    no comment
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      De cand am masina..a fost trasa frana de mana de fiecare data cand era oprita.Si iarna si vara.Astazi..a spalat-o tata..si a tras frana de mana.Ma duc jos la masina..de plictiseala..las frana de mana jos..bag a I a si vad ca nu pleaca numai din ambreiaj..o accelerez un pic si dintr-o data..POC! ..Erau blocate rotile..Cred ca erau intepeniti tamburii..ca am tras frana de mana cand am dat inapoi..si s-a ridicat numa de o parte...cealalta roata nu a blocat.Am tras frana de mana si cand mergeam inainte..si a prins..da` sus de tot..Sper sa nu se fi intamplat nimic pe dinauntru.

                      Chiar daca e iarna,se poate trage frana de mana,numai in cazu` in care ati spalat-o pe frig nu-i recomandat.Din moment ce nu are apa si zapada pe cablu..nu vad ce ar putea ingheta pe acolo.
                      Last edited by soboBN; 11 January 2009, 00:50.
                      Cumpar volan de Duster

                      Comment


                      • #12
                        Asa cum am mai scris in alta parte: toarna apa fierbiiiiinte direct pe tambur (cam 2 L), lasa-l cateva secunde si apoi ...la drum!
                        De doua ierni trag frana de mana, zi de zi, cu exceptia celor in care spal masina. Nimiiiiic.
                        Se intampla fenomenul de inghetare atunci cand intra apa si se formeaza pojghita de gheata intre sabot si tambur.
                        Nu prea are cum sa intre apa in interiorul cablului franei de mana caci este protejat...

                        Oviliv79 ia incearca "tratamentul" aista si spune-ne cum a decurs.
                        P.S. Hriberiu...nu e frumos sa modifici postul...nu se mai stie de ce rade "za darksaiz"
                        Last edited by 77sky; 11 January 2009, 00:55.
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #13
                          Dar de ce trageti frana de mana voi? O lasati in rampa?

                          Comment


                          • #14
                            bine zis iuliane
                            b 89 plk

                            Comment


                            • #15
                              Din obisnuinta - nu am avut probleme decat la Break`u 1310TLX din 88 cu frana de mana iarna .
                              Mai in gluma mai in serios - tre` sa astepti sa vina primavara cine te-a pus s-o speli si s-o lasi in ger Daca aflu` vreo solutie postez
                              1.6 MPi Icy White

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google