Cum Se Monteaza Senzorii De Parcare(cele Cu Afisaj Cu Leduri)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Se Monteaza Senzorii De Parcare(cele Cu Afisaj Cu Leduri)

    Salutare!
    Vreau sa montez niste senzori de parcare cu afisaj pe leduri, si nu prea stiu exact cum se leaga!
    Daca poate sa ma ajute cineva,....dau un rachiu de casa pe la 58 de grade!
    Ms!
    aham......Restul e LOGAN


    http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

  • #2
    pune macar poza cu schema de montaj, si o poza cu instlatia, o sa incerc sa-ti explic, daca ma "prind" din poze ce si cum
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Mai mult ca sigur are un plus si un minus,negru (-) ,cel colorat este (+) pe astea le legi la firele de la becul de mers inapoi,le gasesti cu un aparat de masura sau daca nu ai cu un simplu bec cu fire,trebuie demontata lampa dreapta si respectate culorile.Senzorii au mufe care intra in centralina,ai grija ca au o catare cand ii montezi in bara.Mai ai un fir cu afisorul si dupa caz unul cu un difuzor,pe acestea le introduci dinspre partea din fata a plafonului,daca nu vrei sa dai mocheta dupa plafon jos te ajuti cu o sarma dreapta de care legi firele afisorului si le tragi pe langa stalpul din dreapta spate si apoi in portbagaj pe sub mocheta.Am vazut ca au aparut senzori de parcare cu banda magnetica pe toata lungimea interioara a barii,nu mai este necesara gaurirea pentru montajul senzorilor.Am vazut la cineva asa ceva si isi facea bine treaba,in cazul asta trebuie demontata bara pentru a lipi acea banda pe interior.Sper ca ti-am fost de ajutor.Spor la treaba !
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • #4
        Gata dragii mei! Am vazut cum e treaba.Maine le montez si revin cu pose!
        Va multumesc mult!
        Am prins faza !
        Se poate sterge topicul!!!!!!!
        aham......Restul e LOGAN


        http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

        Comment


        • #5
          Nu stiu daca toate tipurile de senzori sunt asa dar la mine asa a fost: senzorii sunt numerotati cu litere de la A...D , si se monteaza din stanga (A) spre dreapta masini(D) . Au incluse in kit si carota necesara gauriri bari , iti trebuie doar o bormasina, ideal ar fi una pe acumulatori pt. ca este mai usor de manevrat. Nu este nevoie de demontarea barii, remorcarea senzorilor se poate face cu o sarma , iar patrunderea in incinta portbagajului o poti face prin partea dreapta a masini undeva in zona unde era inainte roata de rezerva la vechea Dacia . Exista acolo un locas in spatele stopului dreapta , iar jos se afla un capac de plastic , ce se indeparteaza usor . Centralina o montezi in interior undeva pe aripa dreapta a masini, banuiesc ca in general au adezivul acela , care se aplica usor pe orice suprafata dreapta. Eu mi-am montat displayul cu leduri pe oglida retrivizoare a masini, si mi se pare un loc perfect pentru un astfel de sistem , iar firul lui pozat pe sub plafom urmand traseul dinspre partea dreapta a masini pe deasupra usilor. Este o operatiune usor de facut .Legaturile de alimentare a centralinei , le-a exlicat f. bine "Dan.Gutu. Iti doresc succes , si sper ca se intelege ce am vrut sa spun.
          Last edited by FLORYN; 6 February 2009, 22:23.
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #6
            Am priceput, si deasemenea, maine o sa montez sistemul.
            Multumesc mult, mult de tot!!!!!
            Vrea cineva sa inchida topicul?
            Multumesc

            Gta, am montat senzorii!
            Super tare !
            Last edited by sibianul; 7 February 2009, 22:58. Reason: Automerged Doublepost
            aham......Restul e LOGAN


            http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

            Comment


            • #7
              cat ti-a luat montajul?
              sigpic

              Comment


              • #8
                Montajul a durat 30-40 minute!
                Migaleala a fost pana am tras firul din fata pana in spate, dar a mers ok!
                aham......Restul e LOGAN


                http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                Comment


                • #9
                  propun sa pui si niste poze pe my ride la topicul tau poze si impresii
                  "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                  Comment


                  • #10
                    Mda......o sa fac poze la tot istemul, dar o sa le postez aici, caci aici isi au locul!
                    Pe topicul meu sunt doar poze cu senzorii montati!
                    Ca idee, sunt practici si bineveniti!Pot sa spun ca este o investitie, pe cat de mica, pe atat de utila! Asta bineanteles, dupa parerea mea!
                    aham......Restul e LOGAN


                    http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                    Comment


                    • #11
                      sunt de acord cu investitia,cat a costat ? cand pui pozele cu montatul?
                      sigpic #

                      Comment


                      • #12
                        in laterale nu montezi ?

                        Comment


                        • #13
                          O sa mai montez un set si in fata, caci daca las masina din suspensii, o sa am mari probleme, sau mai ales sotia mea la borduri
                          aham......Restul e LOGAN


                          http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                          Comment


                          • #14
                            pentru ce?ca sa iti sune in creieri cand stai la un semafor mai aproape de cel din fata?vorba lui alex21:pe laterale nu iti pui?
                            Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                            Comment


                            • #15
                              pai din cate stiu eu senzorii se activeaza cand bagi in marchearriere. pe fata daca le pui pe direct te nenorocesc de cap pe la toate semafoarele si in aglomeratie. cred totusi ca le vei pune comanda separata, nu?
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google