Achizitionare logan de la A la Z

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitionare logan de la A la Z

    Am facut un topic ptr ca toti cei care au probleme si intrebari despre inmatricularea masini despre cum dau comanda sau cand le vine masina sa intrebe aici...

    sigpic

  • #2
    Asa ca incep eu...
    1.Ce reprezinta cei 155ron pe care mia cerut dealerul din constanta ptr numerele provizori?
    2.Cand trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare?
    3.Cat ma costa sa inmatriculez masina devinitiv cu numere preferentiale?

    sigpic

    Comment


    • #3
      1...cei 155 roni reprezinta pacutele de inmatriculare(provizorii),certificatul de inmatriculare provizoriu si taxa de drum pentru o luna cat sunt valabile numerele provizorii.
      2...taxa de prima inmatriculare se plateste dupa ce expira numerele provizorii si se doreste inmatricularea definitiva a masinii.
      3... la galati erau 80 lei numerele preferentiale si 40 lei cele la rand.

      Cand am vrut sa inmatriculez definitiv masina dealerul s-a oferit sa faca el toate actele...si-au adaugat si el 10 lei...dar a meritat.
      sigpic

      Comment


      • #4
        pai si in 80lei intra si talonu sau talonul il platesc separat de numerele preferentiale? daca masina e pe numele unuia dintre parinti trebuie sa-mi fac procura sau cum ca sa ma ocup de inmatriculare. ai mei au vut sa ma treaca pe talon dar cu masina e pe credit si creditul pe numele parintilor au zis ca nu se poate

        sigpic

        Comment


        • #5
          La fel este si in cazul meu cu parintii proprietari iar eu conducator...Deci taxa pentru inmatriculare a fost in cazul meu 1.5 dci euro 4 urmatoarea...
          -40 lei numere la rand...(tu mai adauga 40 lei daca vrei preferentiale)
          -600 lei taxa de prima inmatriculare (difera in functie de motorizare si euro al masinii)
          -200 lei taxa pentru certificat ,impozitul masinii pana la sfarsitul anului si RCA-ul
          In total a fost 840 ron toata tarasenia cu inmatricularea...parerea mea ca cel mai bine este ca sa intrebi la dealer cat costa toata aceasta treaba si sa ii lasi pe ei sa o faca...ai de mers si de stat la cozi prea mult si nu se merita.


          In cei 155 ron pe care ti a cerut dealer-ul pentru nr rosii intra si RCA-ul pt o luna...
          sigpic

          Comment


          • #6
            bun mersi ptr lamuriri... atunci ii intreb pe constanteteni...
            Dealerul nostru se ocupa de inmatriculari???

            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by sonykel
              bun mersi ptr lamuriri... atunci ii intreb pe constanteteni...
              Dealerul nostru se ocupa de inmatriculari???
              doar iti da nr provizoriu de ala rosu...dar inmatricularea definitiva nu se face.

              Comment


              • #8
                Pfuu inseamna ca am de alergat nu gluma nene...

                sigpic

                Comment


                • #9
                  o sa iti dau o foaie daca vrei in ce locuri trebuie sa mergi ca sa iti platesti toate taxele si apoi in final sa ajungi pe mamaia la politie sa iti depui dosarul ca sa iti alegi numarul definitiv preferential

                  Comment


                  • #10
                    Aveti ideea cam cat dureaza?Pana iti vin numerele si talonu?
                    Am inteles ca masina nu vine cu cartea de identitate mai dureaza ceva...

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      cam 1 luna dureaza pana iti da cartea de identitate dupa ce ti-ai ridicat masina de la dealer...dar in perioada circuli cu nr rosii cam 30 de zile

                      Comment


                      • #12
                        Cateva particularitati la mine.
                        Dealerul nu mi-a luat bani pentru taxa de drum, mi-am luat-o eu de la PECO.
                        Mai trebuie bani si la RAR (15 RON parca).
                        La politie se prezinta proprietarul. La restul poate sa se duca si bunica ca nu-i intereseaza(ca e vorba de luat bani).
                        Daca poti folosi o firma de intermediere (dar sa nu aiba faima proasta) foloseste-o, numai economia de benzina si face comisionul pe care il platesti.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #13
                          da o sa caut o astfel de firma cred plus ca va pica prin sesiune inmatricularea masini asa ca o sa apelez la o astfel de firma...
                          Sincer acolo in aia 155ron dealerul cred ca imi bag pe gata si niste suporturi numar pe la 100ron

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            eu stiu o firma in constanta care se ocupa cu asa ceva...dar iti ea cred ca peste 100 ron si sa stii ca totusi nui chiar asa mult de alergat...eu singur m-am dus intr-o zi si in cateva ore am scapat la financiar,la CEC,la RAR si cam atat.

                            Comment


                            • #15
                              la rar ptr ce teai dus?

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google