Achizitionare logan de la A la Z

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La RAR se merge pentru secretizarea cartii de identitate.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #17
      aham undei rar-u in ct???
      PS devin prea stresant???

      sigpic

      Comment


      • #18
        La mine cartea de identitate, cu tot cu holograma de la RAR am primit-o in 2 saptamani.
        Dealerul nu se ocupa de inmatriculari, dar am apelat la o firma de intermedieri si pentru un comision de 30 de RON s-au ocupat de tot in afara de taxa de prima inmatriculare.
        Am primit numerele (preferentiale) la o saptamana dupa ce am depus actele la firma de intermedieri.
        In Satu Mare numerele preferentiale costa 85 RON

        Concluzie, pentru 30 RON nu merita nervii la cat stai pe la cozi si benzina pentru cate drumuri faci. Plus ca sunt sigur ca nu iti rezolvi numere preferentiale intr-o saptamana daca umbli singur...

        Comment


        • #19
          Originally posted by Seby
          Concluzie, pentru 30 RON nu merita nervii la cat stai pe la cozi si benzina pentru cate drumuri faci. Plus ca sunt sigur ca nu iti rezolvi numere preferentiale intr-o saptamana daca umbli singur...
          aici te contrazic,intro zi am facut toate actele si am depus dosarul la politie si mi-a zis sa vin peste doua zile sa imi iau numerele preferentiale...ca daca erau normale...cred ca le luam pe loc

          Comment


          • #20
            Asta am vrut sa spun si eu(ce a spus SEBY). Cel putin la Braila RAR este la marginea orasului diametral opus fata de mine, iar celelalte institutii sunt imprastiate prin tot orasul(cu ocolirile de rigoare). Sincer as fi dat si 50 RON comision mai ales ca am dat 10 RON numai la XEROX.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #21
              Sa o luam cu inceputul.
              M suna sa ma duc sa ridic masina, ce trebuie sa fac, cati bani sa mai am la mine, ce cheltui la dealer, ce cheltui in oras (am pastrat eu ceva material dar......sa nu am surprize, si unde trebuie sa ma duc (o sa trebuiasca sa ma invoiesc la serviciu, asa ca o sa fiu destul de stramtorat cu timpul), daca imi puteti da o lista cat de cat exacta v-as fi recunoscator. In Buzau exista o firma care sa se ocupe de inmatriculari si daca da care este tariful??

              Comment


              • #22
                Originally posted by balanescuadrian
                Sa o luam cu inceputul.
                M suna sa ma duc sa ridic masina, ce trebuie sa fac, cati bani sa mai am la mine, ce cheltui la dealer, ce cheltui in oras (am pastrat eu ceva material dar......sa nu am surprize
                ea si tu 1000 ron la tine sa ai acolo

                Comment


                • #23


                  Inca o intrebare....ma suna ....cand ma duc sa iau masina ...la ce sa ma uit...voi la ce v-ati uitat..sau nu v-ati uitat si ati fi vrut...... la ce sa fiu atent.... sa imi iau de la ei imediat aparatoare de noroi..sa mai astept...sa iau din alta parte.... ce ma sfatuiti

                  Comment


                  • #24
                    Din experienta stiu ca pleci de acasa cu o gramada de lucruri in cap la care sa te uiti si cand te vezi in masina uiti tot . Verifica sa ai trusa, stingatorul si triunghiul, daca functioneaza toate becurile si cam atat ca e noua si nu prea ai ce sa vezi. Daca au timp (si tu) poti sa le spui sa-ti monteze aparatorile de noroi dar eu le-am montat singur cumparate din alta parte.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #25
                      Sa te uiti sa nu aiba vreo zgarietura oricat de mica ar fi ea...la a mea avea o lama la stergator defecta...sa nu uiti aparatul foto...sau camera video...
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        numerele provizorii pe care tile da dealerul se pot prelungi si cat costa??? de cate ori pot sa le prelugesc adica sa circul cu ele mai mult de o luna , vreau sa mai aman putin taxa de prima inmatriculare...

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          din cite stiu eu nr. provizorii pt. masini noi nu se prelungesc,doar cele pt. SH_uri se pot prelungi.
                          intreba la politie poate gresesc eu.

                          Comment


                          • #28
                            Mi-am adus masina acasa de 2 saptamani.....sa clarific situatia ptr toti cei care se afla in starea in care am fost si eu....
                            Acte nu am avut nevoie decat de buletin + permis cand am mers la dealer ptr a putea pleca cu masina..... Acolo dealerul a facut toate actele... asigurare .. tot... ; de mentionat este fffff important... taxa de drum sau rovignieta - cat timp ai numerele provizorii nu se plateste se circula fara taxa de drum, dupa ce schimbi numerele provizorii cu numere permanente se plateste.
                            Setul de sigurante de rezerva ..... despre care am citit o groaza de postari. ...... sunt livrate direct din fabrica... si se gasesc intr-un compartiment in partea - lateral - stanga a bordului.
                            M-am uitat si sub masina rugina de la teava de esapament de care sau plans cativa amici..... de fapt nu este rugina...... datorita procesului de sudura din fabrica care se realizaeaza cu roboti (fapt sesizat de un alt membru al clubului) este cuolarea portocalie datorita procesului de calire a fierului supus unor temperaturi ridicate.
                            Ptr cei care vor sa isi monteze aripi - aparatoari ptr noroi.... nu este nevoie sa gauriti caroseria sau mai stiu eu ce..... sunt asigurate din fabrica gauri ptr a le putea prinde

                            Comment


                            • #29
                              In bara nu sunt gauri (adica la mine nu erau) sunt doar semne ca sa stii unde sa dai gaura. In caroserie ai dreptate nu ai pentru ce da gauri.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • #30
                                Am si eu o intrebare: am vazut mai devreme un post in care zicea ca dureaza o luna sa primesti cartea de identitate a auto.
                                Cine o emite? si de ce dureaza asa de mult, nu de alta, dar in o luna se fabrica masina, nu o amarata de hartie?
                                Ideea e ca nu vreau sa le mai dau bani pe numere provizorii pe care nu mai primesc nimic inapoi, si vreau sa pun pe masina direct numerele definitive.

                                Multumesc,
                                Logan KissFM 1.5 dC
                                B-79-MEF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google