Angel Eyes: Legal Sau Nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Angel Eyes: Legal Sau Nu?

    Am tot cautat pe forum si am incercat sa gasesc raspunsul la urmatoarea intrebare: angel eyes: legal sau nu?. Parerile sunt impartite...unii spun ca nu sunt omologate, ca daca te opreste politia se poate lua de tine, ca la ITP nu ai nici o sansa, altii spun ca atata timp cat respecta prevederile legale si culorile becurilor totul e ok.....si nu e nevoie de nici o omologare. As vrea sa imi raspunda si mie cineva la intrebarea asta, preferabil cineva care a re angel eyes, cineva care nu a fost luat la intrebari din cauza lor atunci cand l-a oprit politia, si daca se poate, cineva care a fost la ITP cu angel eyes montate pe masina. Multumesc
    sigpic
    Logan 1.4 Dynamic Blue

  • #2
    Din cate am inteles eu, nu ai treaba. Tot zic unii, nu e domnule nimic. Stie el ca ai angel eyes-uri. Si ce? Si bmw-urile au si nu le zice nimic. Nu scrie nicaieri ca nu ai voie sa iti schimbi farurile. Cei drept, doar la instalatia de xenon e posibil sa zica ceva, dar in rest nimic. Pur si simplu ai niste beculete in jurul halogenului. Nu are ce sa iti faca.


    Si daca se ia cineva de voi, ziceti-i sa va arate exact legea unde se interzic. Sunt legale!
    sigpic

    Comment


    • #3
      orice modificare adusa masinii ar trebui omologata altfel nu treci ITP, deci nu esti legal...e o parere in urma a tot ce am citit pe acest forum
      "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

      Comment


      • #4
        da, asta vreau sa stiu, daca ma pot duce la RAR sa mi le omologheze si astfel sa nu am probleme

        nu mai da "quote: cand raspunzi la ultimul post!
        Last edited by Seba; 10 February 2009, 12:39.
        sigpic
        Logan 1.4 Dynamic Blue

        Comment


        • #5
          iamagi...bmw`u a facut angel eyes`urile..deci la el e omologat din fabrica..practic ala e farul lui stock ... cat despre legalitate sau nu...eu stiu ca nu exista nici un articol care sa interzica astfel de faruri..astept si eu un raspuns 2 3 ca sunt si eu curios

          Comment


          • #6
            M-am mai documentat pe net si am gasit asta in legislatie:
            "Art. 75. Este interzisa montarea la autovehicule, remorci sau semiremorci a altor lumini, a luminilor de alta culoare decat cele omologate, ori de alta intensitate decat cea prevazuta prin constructie."
            "In cuprinsul art. 75 sunt prevazute doua reglementari principale care-i vizeaza pe conducatorii auto amatori si profesionisti.

            Prima se refera la faptul ca la autovehicule, remorci sau semiremorci este interzisa montarea altor lumini, a luminilor de alta culoare sau de alta intensitate decat cele omologate, prevazute prin constructie. Aceasta masura vine sa opreasca elanul acelor conducatori de vehicule care din proprie initiativa isi echipeaza autovehiculele cu tot felul de lumini, care nu numai ca-i stanjenesc pe partenerii de drum dar, in acelasi timp, pun in primejdie securitatea rutiera.
            A doua prevedere legala se refera la interzicerea dotarii autovehiculelor cu dispozitive antiradar si a utilizarii acestora in vederea depistarii aparatelor radar aflate in functiune. Aceasta masura este pentru prima oara introdusa in legislatia noastra si are drept scop prevenirea accidentelor de circulatie datorate excesului de viteza si neadaptarii corespunzatoare a acesteia."

            Asta poate insemna ca un automobil poate avea numai farurile si culorile de lumini ca cele din fabrica?
            sigpic
            Logan 1.4 Dynamic Blue

            Comment


            • #7
              din cate am auzit pe la rar ai voie sa iti pui atata timp cat nu schimbi becurile sau culoarea lor (intensitatea luminii sa fie aceiasi ).

              Comment


              • #8
                La RAR si ITP nu merge pe auzite,eu sunt de parere s-o lasi asa,cum a venit din fabrica.
                De fapt cred ca ti-ai raspuns singur in postul de mai sus.
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • #9
                  Sper ca maine sa scap pe toata lumea de nedumeriri....maine trebuie sa soseasca coletul cu faururile pe care le-am comandat. O sa ma urc in masina cu ele si ma duc direct la RAR sa intreb. sper sa pot obtine un raspuns sigur de la ei
                  sigpic
                  Logan 1.4 Dynamic Blue

                  Comment


                  • #10
                    Eu am mers cu masina mea aproape 1 an cu faruri angel si cu stopuri si cu, si cu, si cu...........si nu s-a luat nimeni de mine!
                    Am fost la revizie cu masina si cei de la service n-au zis nimic, in conditiile in care sunt reprezentanta Dacia!
                    Asa ca.......
                    aham......Restul e LOGAN


                    http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                    Comment


                    • #11
                      Daca nu s-a luat nimeni de tine, asta nu inseamna ca ai si voie cu ele din punct de vedere legal. Sigur nu o sa te primeasca nimeni la ITP cu farurile alea. Citeam pe alte theat-uri cum ca s-au luat de ei si pentru ca aveau ploape...
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        Cati dintre voi au cumparat faruri angel eyes cu omologare atasata? Sau macar sa arate un certificat TUV sau CE? Sau cati dintre voi au vazut aceste faruri cu inscriptiile specifice instalatiilor de iluminare auto ( grad de iluminare, grad de protectie si samd )? Nici macar cele stock de la Logan nu au aceasta inscriptionare. Doar tripele le au.

                        Comment


                        • #13
                          Stiu lume care a trecut ITP-ul cu stopuri tunning.
                          daca e sa te iei dupa "carte",...."o pui" si daca te gasesc astiasi cu placute de frana altele decat prescrise de fabrica!(intelegeti voi ce vreau sa spun)
                          Asa ca daca e s-o luam adliteram.........e vai de noi
                          aham......Restul e LOGAN


                          http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by sibianul View Post
                            Am fost la revizie cu masina si cei de la service n-au zis nimic, in conditiile in care sunt reprezentanta Dacia!
                            Asa ca.......
                            Asa ca ce?Crezi ca pe cei de la reprezentanta ii intereseaza ca ai faruri cu 5 lupe si bat in copaci si triple cu douajde leduri negre si te loveste cineva din spate?Ei iti fac revizia iti iau banii si atat...Dar daca vei merge la service-ul Dacia sa faci ITP-ul se schimba cu siguranta situatia.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Deci ca sa n-o mai dam in barci, intrebarea topicului a fost: Este legal sau nu. Raspunsul este NU. Ca le punem si nu ne baga nimeni in seama, asta e cu totul altceva. Si un hot care nu este prins, este considerat un om cinstit.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google