Radiatorul Masinii Murdar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Radiatorul Masinii Murdar

    Stie cineva cum imi spal radiatorul masini ?
    Am mai intrbat niste mechanici si imi zice asta iti faci tu probleme la spalatorie dai cu jet si le zbori sau putrezesc ele si le sufla vntul
    Din ce am observat eu nimic am spalt masina cu jet apa pana ma observat ca su strnbat aripioarele la radiator de putrezit nimic stau toate gazele acolo zici ca sunt mumi.
    Pana la urma le dau jos cu un ac mai lung cu grija sa nu strmb aripioarele radiatorului,dar ma gandem ca poate vi sa mai intanpat si voua si stiti ceva soluti speciale ca sa nu mai ma chinui cu acu ca nu vreu sa fac insectar.
    Apropo vine vara si iara imi vor veni invazile de insecte pe care le voi lovi pe autostrada

  • #2
    Nu mi-am batut capul cu insectarul dar iti dau un sfat nu pune jet de apa rece cand radiatorul e cald. Se poate sparge (sa nu aud comentarii, intamplarea este reala la un Renault Espace nou).
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #3
      Am iteles dar ceva soluti specia le pentru radiator sti ca sa nu se mai lipeasaca insecte

      Comment


      • #4
        da i cu raid )rasul curcilor

        Comment


        • #5
          dai cu Cilit Bang (serios ) ala roz si lasal sa actioneze dupa dai cu apa si o sa curga toate gazele de acolo
          Interactive Design Lights & Sound <- click

          Comment


          • #6
            Demontat dus in casa si pus la "muiat" in apa calda.Apoi cu furtunul de la dus (fata para) spalat pana iese "boboc".
            Daca tot il dai jos schimbi si antigelul.
            Succes.
            sigpic

            Comment


            • #7
              incearca niste solutii de curatat insecte de pe capota. poate functioneaza si pe radiator pentru ca le dizolva oarecum sau le inmoaie, si un jet de apa dar nu cu presiune ci cu furtunul.
              tema, ideea si morala este banii
              banii este fericire restu' tot e amagire

              Comment


              • #8
                Demontat dus in casa si pus la &quot;muiat&quot; in apa calda.Apoi cu furtunul de la dus (fata

                Nu vreu sa ma chinui cand le curat bine ca nai zis sa fac baie cu radiatorul si antigel odata la 2 ani schimbat

                Cred ca o sa incer cu soluti de insecte cu care se da pe capota,dar care o fi buna?oricum daca nu merge incerc cu cilit bang sau cif
                Last edited by bursukul; 3 March 2009, 19:06. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  dinspre motor inspre botul masinii, un furtun cu aer comprimat...si multa rabdare
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by bursukul View Post
                    Nu vreu sa ma chinui cand le curat bine ca nai zis sa fac baie cu radiatorul si antigel odata la 2 ani schimbat
                    Tradu-mi si mie te rog...ca nu prea am inteles.
                    Ce era de ras?
                    Ti-am dat un sfat cat se poate de serios.
                    Oricum succes in curaterea radiatorului.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Oamenilor am incercat ghiciti cu ce Cilit Bang dala roz si cu compresorul de aer sufland dinspre motor dupa care un pic de clatire cu apa am eliminat tutankhamoni aia de anul trecut.valeriuciprian-nu radem ca mie imi pace sa usurez munca nu so ingreunez dar multumes pentru sfat am sa il iau in considerare cand scimb antigelul o sa afund bateria in Cilit Bang dala roz .
                      P.s- Bateria arata super dar vine vara din nou

                      Comment


                      • #12
                        Baterie+antigel+Cillit bang = ??? Nu te supara Bursukule dar esti autist? Nu prea am inteles nimic din ce ai scris pe thread-ul asta... Am cunoscuti cu sute de mii de km in bord dar niciodata nu au curatat radiatorul de mushte!

                        Comment


                        • #13
                          Scuzati-ma ca intreb , dar chestia asta cu curatatul radiatorului de insecte , o faci pentru ca ai probleme , in sensul ca ti se incinge motorul, sau este o simpla obsesie?
                          , sunt cu ochii pe voi !
                          :thumbsup:

                          Comment


                          • #14
                            E obsesie...nu inteleg de ce sa cureti radiatorul de insecte? nu scrie nicaieri in Carnetul de intretinere de operatiunea asta! Lasati-le asa ca cine stie ce boacane faceti si dupa injurati
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #15
                              Intreb , pentru ca am avut ocazia la alte masini , nu la Logan, sa am radiatorul de multe ori plin de fluturi , muste, si chiar vrabiute, dar niciodata nu am stat sa-l curat , sau sa-l suflu cu aer. Iar la Logan , chiar am studiat in pic problema, nu este expus asa de tare la astfel de "pericole".
                              Si daca incerci sa-l cureti, ba indoi lamelele de racire , ba il spargi, in ambele cazuri te alegi cu o belea mai mare .
                              , sunt cu ochii pe voi !
                              :thumbsup:

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google