liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ) la voi ninge....
    Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

    Comment


    • Originally posted by dsign View Post
      @Octavian, in primavara la Arad, la circuit, Cupa VSS... Vom avea ocazia sa ne alergam. Daca tie ti se pare ca masina lui XP tragea bine in filmulet...zic ca trebuie sa revizuiesti cate ceva pe la masina ta
      Vom avea ocazia sa ne cunoastem, de ce ai vrea sa ne alergam?????
      Ce vrei tu sa dovedesti in fata unui 1.4?? Sau doar atata poti si tu, cu 1.4? )))))))
      Ti-ai stricat si tu masina?
      Clipu ala lasa-l, ca e pus la momeala.

      Comment


      • Uitandu-ma la filmuletzul lui XP am ramas masca sa vad cum de fiecare data de la 7000 rpm cade la 5000 rpm si ce repede urca iar la 7000 in special pe treptele 1,2,3. In conditiile astea ii faci pe toti. Nu inteleg atunci de ce zice ca nu e bun softul?
        sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

        Comment


        • Ia zi Aline, cand am facut noi doi, cat a fost diferenta pana la ~140? (eu am sesizat un ~5-7 metri in favoarea ta desigur) ...si am facut si schimb de masini, tot cam pe acolo a iesit (si n-am umblat cu smecherii, benzina de 95, woofer, roata de rezerva, totul la locul lor).

          Comment


          • ce nu vreti voi sa intelegeti e ca acum masina lui cristi chiar nu trage bine. tavi, nu te agita, filmul nu-i facatura, iti garantez ca masina nu merge cum trebuie. cristi de 3-4 luni asteapta dupa un soft pt axa modificata. are soft stock pe axa de 264 de grade. cum mama dracu ai vrea sa traga dupa 5000rpm daca nu tare? ideea e ca pana ajunge acolo pierde la liniuta tot ce poate recupera in intervalul 5000-6500...timpul pe gtech e cat se poate de real, nu te lua dupa bord ca nu-i calibrat.
            cat despre loganul lui mcd, n-o mai frecati ca 1.4 tiganit are mai mult de 115 cai din moment ce bate un 16v chipuit, ca n-are doar din chiptuning si serpisori 50 de cai. da-l in ma-sa de 1.4 ca deja devin aia de la ferrari invidiosi pe performantele motorului respectiv. hai ca e penibil. puneti masinile pe cantar cu soferi cu tot si-o sa vedeti de ce mcd bate 16v-ul. si 7 cai sa-i fi dat evacuarea, 15 softul si 8 filtrul de aer, pana la 40 mai e cale lunga. sau 200 de kile chiar nu mai conteaza. bagati-i 2 pasageri la mcd in masina si-o sa vedeti potentialul motorului de 1.4 tiganit. atata va place sa va agitati...pune motorul lui mcd pe o caroserie de 16v de fabrica si ia-i un timp, iti garantez ca 9 din 10 de aici nu va mai aud gura cu 1.4>105cai.
            Last edited by Seba; 17 December 2009, 16:37. Reason: Automerged Doublepost
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Da' de ce sa pun frate doi pasageri in Loganu lu MCD?
              Ce, asa nu-i pot vedea potentialu?
              Ofticosii cred sunteti voi cu 1.6 16V cand vedeti cum ia bataie la cur de la un 1.4 modificat (asta pt ca circula o vorba ca nu prea ai ce-i face la un 1.4 sa bata 1.6 16V stock).
              Puneti-va si voi serpalai, scoateti scaunele din ea, etc etc si gata, s-a terminat scandalu.
              Nu faceti asta ca e ok asa..? Atunci ''mucles ca noi suntem la putere'' scuze. Si recunoasteti ca 105 cp de 1.6 16V nu sunt suficienti sa bata un 1.4 de ~90-95 cp (maxim) usurat.
              Finito! ))

              Comment


              • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                1,4 ,aprox 85cp ,1000 kg => raport kg/cp 11,7
                16v, 105 cp, 1170 kg => 11,2 + inca 50 kg... se ajunge la 11.7
                asa ca nu mai cautati ce sa faceti la masini ca sa mearga tare, cautati sa fie cat mai usoare si castigati mult mai mult .

                Ia uite bre Octaviane, ce a zis nea asta...

                E bine ca am ajuns toti la concluzia ca raportul cal/greutate conteaza.
                Acum urmeaza sa ne invartim iar in jurul cozii.

                PS: Boc premier

                Comment


                • Seba: nu cred ca trebuie sa fii asa de suparat pana la urma tot un 1.4 ramane..daca aveam 1.6 16v pe caroseria mea aia de 900 kg mai ziceam, e mai usor la aceeasi putere si de aia ma bate...am mai zis greutatea daca se vede se vede pe 1 si 2 pe urma numai sunt kg, si tin sa te anunt ca si pe stuke si orice 16v care l-am batut am fost plin ochii adica tot ce trebuie la masina...SI alea 200 kg care le are in plus 16v cati CP pierde fata de 1.4
                  Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                  Comment


                  • ziceai pe un thread ca nu crezi ca ai mai mult de 90 cp ,si nici eu nu cred,deci de unde crezi ca ar fi diferenta aia de 15 cp daca nu din greutate ?
                    @octavian ... se fac caroserii speciale pentru 16v si 1.4 ? )
                    p.s 1.6 cu soft si tiganit la tobe bate 16v ,deci 1.6 softat are 105 cp ?
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Cand am zis ca nu am nici 90 era pana sa pun axa din cate tin eu minte...dar ce e e atat de special la 16v... caroseria e aceeasi tati nu pentru 16v facem alta caroserie dar diferenta de greutate este pentru ca are motor mai mare...aia e singura diferenta...
                      Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                      Comment


                      • Ce axa? Nu pricep.?
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • uitate la my ride la mine logan 1.4 stock si vezi ce e axa
                          Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                          Comment


                          • acu 3 zile nu aveai axa ?)
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • am zis asa ca nu stiu..sigur o sa fac un dyno ca numai tine combinatia
                              Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                              Comment


                              • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                                ..................
                                @octavian ... se fac caroserii speciale pentru 16v si 1.4 ? )
                                p.s 1.6 cu soft si tiganit la tobe bate 16v ,deci 1.6 softat are 105 cp ?
                                Nu inteleg (am contrazis eu ca raportu kg/cp nu e mai bun la 1.4 ? Poate, dar nu-mi aduc aminte).
                                1.4 la ~85-90 cp usurat face 1.6 16V (raportu kg/cp mai bun ce ai spus si tu de cateva ori).
                                1.6 cu 1.6 16V acelasi lucru, cp mai putini, dar un raport kg/cp mai bun).

                                Dar voi vreti neaparat sa punem doi saci de balast in masina racheta MCD ca sa vedem potentialu.
                                Atunci spun si eu, puneti intr-un 1.6 16V un sofer asa ca Seba (la greutate), in dreapta mai unu la ~110-120 kg (Bigman) in spate pe Sorin si atunci vin eu cu 1.4 cu mine la volan (65 kile cu ambalaj) si sa vedem cat de tari mai sunt aia 105 cp la liniuta.
                                Ha...te bagi? Sa vedem potentialu la 1.6 16V...(la primavara).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google