liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru ca sezonu liniutelor este abia la inceput am sa postez urmatoarele victime
    eu vs logan 1.6 8v modificat 2-0
    eu vs toyota nush de care motor 1.6 2-0
    eu vs laguna 98' 2.0 1--0
    eu vs ford 1.6 TCDI + soft masina undeva pe la 130 CP da mintea omu 0-2

    cam astea sunt rezultatele dupa o iarna grea
    Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

    Comment


    • mondeo sau focus? ca e relevant, pana la urma. nu de alta, dar mondeo de 130 de cai e victima "by default" pe 400m, cum va dati voi.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by MCD View Post
        Pentru ca sezonu liniutelor este abia la inceput am sa postez urmatoarele victime
        eu vs logan 1.6 8v modificat 2-0
        eu vs toyota nush de care motor 1.6 2-0
        eu vs laguna 98' 2.0 1--0
        eu vs ford 1.6 TCDI + soft masina undeva pe la 130 CP da mintea omu 0-2

        cam astea sunt rezultatele dupa o iarna grea
        eu nu inteleg un lucru. ce motor ai tu ? 1.4. sa zicem ciupit un pic cu indulgenta 85 cai, axa came sport, evacuare, fara catalizator etc 100 cai cu indulgenta sa zicem. eu nu inteleg ce sofer cat de prost puteau sa aiba laguna 2.0 115 cai sau 16 8v (ce inseamna modificat? ) sau mondeo 130 cai ca sa le dai 2-0 1-0 3-0 etc. eu nu inteleg. nu te contrazic dar imi vine greu sa cred ca poti face laguna 115 si ford 130 cu 1.4 mp3 u nostru, decat daca persoana dintre volan si scaun este absenta in totalitate si fizic si psihic.

        @seba de ce zici ca ford 130 cai este victima by default pe 400 m ? intradevar nu se specifica ce ford dar avand in vederea ca este tdci este un model mai nou.

        Comment


        • @marx- pai daca e ford mondeo care-i lung cat o zi de post si greu cam la fel...130 cp chiar nu-s asa de multi.cand masina are 1 tona in plus si doar 30cp avantaj..e cam victima
          http://img94.imageshack.us/img94/4346/fanecl.gif

          Comment


          • Nu e mp3 ''nostru'', e mp3-iu lui MCD.
            Multi n-au inteles cum poa' sa dovedeasca un 1.6 16V
            Da-te si tu odata cu el si apoi vezi cum se intampla minunea.

            Comment


            • @marx: Poate o sa ai o data oocazia sa vezi cum trage MCD-ul si la ce masini le-a dat PUF ...nush ce-o fi tiganit la ea dar sfideaza logica
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • am si scris ca nu il contrazic. dar si logica asta poate fi contrazisa pana la un punct. pai si MCD nu a zis pe nicaieri cum a tiganit masina ? tare sunt curios ce poti sa ii faci la un 1.4 sa aiba mai mult de 100 110 cai fara turbo. adevarul e ca si eu am facut un mondeo sau focus nu mai stiu ce era care avea tdci cu ci rosu. laguna aia din 98 de atatia ani aumai murit din caii aia, altii au imbatranit etc.

                Comment


                • Are thread pe My Ride...vezi cu Search
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • am citit adineauri. exact cum am zis. axa came soft peste soft admisii de jet engine etc. zice el pe undeva 107 cai, care pe greutatea de logan e plauzibil sa faca masinile alea, mai ales ca are motor mic 1.4. daca as fi in locul lui as trece la etapa urmatoare --
                    Attached Files

                    Comment


                    • cate discutii poate sa aduca invidia ...

                      -cu laguna de 2.0 ,MCD a castigat si pentru ca masina nu e in toate apele ei ..nu mai are aceeasi caluti , site sparte la catalizator ...

                      -Fordul era FOCUS de 130 (cipuit) care avea sigur mai mult ...i-a dat doar o masina lui MCD

                      -Cu logan 1.6 modificat - diferenta de 2 masini ...recunosc m-a batut , dar el avea masina usurata eu plina de scule ...

                      MCD a modificat aproape tot ce ce poate modifica la un motor aspirat ... axa, serpi , evacuare inox 50 , chiuloasa planata , admisie alezata , soft ..si mai urmeaza ceva ... are 113 cai nu 107 !
                      Last edited by cos_min_i; 2 March 2010, 11:49.

                      Comment


                      • iar ai vorbit nedocumentat
                        cand pui compresor pe masina ...numa aspirata nu mai e
                        mai sunt multe chestii care se pot face la aspirate,doar ca nu exista pentru logan de cumparat.
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • de ce am vorbit nedocumentat ? am zis ca eu in locul lui as trece la etapa urmatoare daca tot am ajuns pana aici. il tine ceva, il obliga ceva sa ramana 1.4 aspirat ?

                          @ cosmin nu mai dorm noaptea ca are MCD 113 cai pe masina si ca a facut laguna si mondeo. bravo lui. nu stiam ce poate si cu ce se ocupa motorul ala cand am citit. dar la 113 cai si ala 115 sau 130 da e logic.
                          Last edited by alessandro; 2 March 2010, 11:52.

                          Comment


                          • marx tu nu stii multe despre un logan si cam cat ar putea duce un motor de logan...TURBO nu merge sa pui deoarece blocu motor nu are camasi la pistoane , Compresor nu imi pun ca am alezat din chiuloasa , mai urmeaza o volanta usurata sa imi fac , ambreaj sport
                            Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                            Comment


                            • @Crist_XP - tot ce se poate face si exista in comert ...era de inteles ...

                              compresorul era un alt level si nu cred ca din fraza mea reiese ca un motor cu compresor tot aspirat este ...stiu ca atunci este supraalimentat ... numai

                              @marx ... a fost FOCUS , nu MONDEO
                              Last edited by cos_min_i; 2 March 2010, 11:58.

                              Comment


                              • aha ,deci io prin asta inteleg ca e facut tot ce se poate face la un motor aspirat in afar de compresor...tu nu ?
                                si de ce ai editat ,poate unii poa sa vada ce ai editat/modificat
                                aproape tot ce ce poate modifica la un motor aspirat , mai putin compresor
                                bine ca merge compresoru si nu merge turbo
                                mcdule...compresor sau turbo... nu baga ambele aer cu presiune in motor ?
                                Last edited by Cristi_Xp; 2 March 2010, 12:01.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google