liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aleXpeed View Post
    .......... cel mai curios sunt cum stau cu Cielo de 75 cp care in trecut mi-a dat 2 masini (masina mea standard, nealergata, abia primita, ambreiaj varza). ..............
    Trebuie sa-l afumi.
    Eu facut cu Cielo (80 cp, in stare foarte buna) i-am lasat avans vreo 3 metri, tot l-am afumat bine pe tr II si III.
    Singura treaba e dupa 150...o ia in fata.

    Comment


    • si eu am facut un cielo cu, c-am o juma de masina...Cielo 1.5
      pe tr3 m-am distantat.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • la 400 metrii bate loganul dar la viteza mare cielo are aerodinamica mai buna si il ajuta mult. eu am avut o luna un executive pe gaz si rupea autostrada.

        Comment


        • Rezultate proaspete:
          1.6 16v filtru K&N + soft Dimsport (205/40 R17) vs 1.6 16v filtru K&N + soft stoc + no cat + toba finala (205/45 R16)
          scor 1 - 2
          Diferenta a fost mica de fiecare data: max 1 masina.
          In alta ordine de idei, stiind ca unora le place jucaria numita iPod Touch/iPhone cu PocketDyno+:
          1.6 16v filtru K&N + soft Dimsport (prima masina de mai sus): 0-100km/h in 9.2s
          (cu filtru stoc: 9.5s)
          Conditii atmosferice pentru toate masuratorile: ~0 C, umezeala pe jos.
          sigpic
          ^Logan turbat (WIP)^

          Comment


          • Valentin da zii ca are catalizatoru scos..sa nu zica lumea ca dimsport nu face softuri bune sau ceva de genu...ca pe urma se interpreteaza ca 16v cu soft nu bate nici un 16v stock..ce rost are softu........
            Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

            Comment


            • o face catalizatoru ala mai mult decat softul ? nu imi explic.

              Comment


              • Originally posted by Valentin_N View Post
                Rezultate proaspete:
                1.6 16v filtru K&N + soft Dimsport (205/40 R17) vs 1.6 16v filtru K&N + soft stoc + no cat + toba finala (205/45 R16)
                scor 1 - 2
                Diferenta a fost mica de fiecare data: max 1 masina.
                In alta ordine de idei, stiind ca unora le place jucaria numita iPod Touch/iPhone cu PocketDyno+:
                1.6 16v filtru K&N + soft Dimsport (prima masina de mai sus): 0-100km/h in 9.2s
                (cu filtru stoc: 9.5s)
                Conditii atmosferice pentru toate masuratorile: ~0 C, umezeala pe jos.

                Originally posted by MCD View Post
                Valentin da zii ca are catalizatoru scos..sa nu zica lumea ca dimsport nu face softuri bune sau ceva de genu...ca pe urma se interpreteaza ca 16v cu soft nu bate nici un 16v stock..ce rost are softu........
                no cat = fara catalizator .
                Ce mi se pare ciudat,cum merge bine masina aia cu check engineu aprins ,asa ca fuguta la Dimsport pentru anulat sonda 2 .
                Last edited by Cristi_Xp; 13 March 2010, 02:05.
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Catalizator lipsa, roti mai mici, sofer cu 50kg mai usor, "detalii" d-astea...
                  sigpic
                  ^Logan turbat (WIP)^

                  Comment


                  • Originally posted by Valentin_N View Post
                    Catalizator lipsa, roti mai mici, sofer cu 50kg mai usor, "detalii" d-astea...
                    da man dar si u ai cauciucuri noi si eu am furtune
                    p.s.imi pare rau de janta ta sa nu te duci la orcine sa o faci

                    Comment


                    • DA ce s-a intamplat la janta ?

                      Ai indoit-o VRN-ule ?

                      Daca e asa pacat imi pare rau.
                      sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                      Comment


                      • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                        no cat = fara catalizator .
                        Ce mi se pare ciudat,cum merge bine masina aia cu check engineu aprins ,asa ca fuguta la Dimsport pentru anulat sonda 2 .
                        N-avea ledul aprins din cate am vazut eu, cred ca a anulat deja sonda ;)

                        Originally posted by 60 FUG View Post
                        da man dar si u ai cauciucuri noi si eu am furtune
                        p.s.imi pare rau de janta ta sa nu te duci la orcine sa o faci
                        Mai e si soferul care conteaza ;) si mediul organizat. Plimbarile din claxon sunt naspa mai ales la masini asemanatoare. O fractiune de secunda de intarziere la plecare si iti iei o masina handicap...

                        Originally posted by B-53-SDP View Post
                        DA ce s-a intamplat la janta ?

                        Ai indoit-o VRN-ule ?

                        Daca e asa pacat imi pare rau.
                        Doar buza, e ok acum!
                        sigpic
                        ^Logan turbat (WIP)^

                        Comment


                        • Originally posted by 60 FUG View Post
                          da man dar si u ai cauciucuri noi si eu am furtune
                          p.s.imi pare rau de janta ta sa nu te duci la orcine sa o faci
                          Nu vrei sa ii faci si o remapare?
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • Originally posted by aleXpeed View Post
                            Nu vrei sa ii faci si o remapare?
                            ias face ca tot am sonda aprinsa in bord si ma cam deranjeaza ca mi pare ca consuma cam mult nus

                            Comment


                            • Deci inca ai sonda aprinsa, CGK spunea ca atunci cand o avea aprinsa se simtea ca trage mai prost si parca merge mai nasol masina decat cu eroarea stearsa. Merita sa ii tragi o resoftare, mai ales ca n-ai catalizator.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by aleXpeed View Post
                                Deci inca ai sonda aprinsa, CGK spunea ca atunci cand o avea aprinsa se simtea ca trage mai prost si parca merge mai nasol masina decat cu eroarea stearsa. Merita sa ii tragi o resoftare, mai ales ca n-ai catalizator.
                                asta ca trge mai prost nu cred dar vb mai multe la poli

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google