liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • unde am fost doamneee. am stal ca looseru, acasa

    felicitari tuturor. bravo

    @ cosmin cum de te a facut fug ? la cat te a facut ?

    Comment


    • Originally posted by marx View Post
      unde am fost doamneee. am stal ca looseru, acasa

      felicitari tuturor. bravo

      @ cosmin cum de te a facut fug ? la cat te a facut ?
      de ce .trebuia sa ma faca @cosmin

      Comment


      • Cu start lansat, Distrigaz vs. FUG 0-1 , azi in trafic).
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • Originally posted by aleXpeed View Post
          Cu start lansat, Distrigaz vs. FUG 0-1 , azi in trafic).
          dak ai jante cu buze mari

          Comment


          • A venit ploaia ...n am mai facut cumparaturi

            Comment


            • @ fug scuzele de rigoare credeam ca era fug megane 3. asa da logic.

              Comment


              • Originally posted by marx View Post
                @ fug scuzele de rigoare credeam ca era fug megane 3. asa da logic.
                adica de fugulet zici

                Comment


                • da de fuguletz credeam ca e vorba

                  Comment


                  • In sfarsit azi am reusit cu bunavointa unui coleg de suferinta, sa fac proba la filtrul sport.

                    Deci datele problemei: al meu 1.4 resoftat cu filtru stock vs 1.4 stock cu filtru sport.
                    Castigat cu 1-2 metri (el dupa spatele/portbagaju meu).
                    al meu cu filtru sport a doua runda, a rezultat o diferenta in plus de aprox 5 metri (el in spatele/portbagaju meu).
                    Deci filtrul sport are relevanta si la demaraj, NU numai la zgomot.
                    Nu mult, dar poate face diferenta fara discutii.

                    PS: a mea ABS+ , a lui Preferance (ca sa nu fie discutii de greutate).
                    O liniuta benzina amandoi (amandoi cu woofer in portbagaj ) ).
                    Soferii: amandoi suntem de aceeasi categorie.
                    Last edited by Octavian; 15 May 2010, 19:52.

                    Comment


                    • Rezultat este influentat de atatia factori, incat nu poti spune ca filtrul sport a dat 5 m. Pt 5 m iti trebuiesc ceva ponei. Ai plecat ori tu mai bine, ori el mai prost.

                      Comment


                      • Fantastic
                        Daca testul s-a facut in aceiasi zi/ora, aceleasi conditii, aceiasi soferi (incercari multiple) ...
                        Probabil ca a batut vantu din fata, dar numai la el
                        Inuman pe cuvant. Chiar am accelerat un pic dupa el sa nu fur startu (plecare de pe tr II).

                        PS: de unde stii cati cp trebe pt X metri avans?
                        Eu zic asa: pt 2-3 metri sunt de ajuns 2-3 cp, pt 0,5 metri juma de cp poate face diferenta.
                        Last edited by Octavian; 15 May 2010, 20:09.

                        Comment


                        • Bre, cand tragi o tura prin Bucuresti, da-mi un semn. Sa-ti arat cat de diferite pot fi rezultatele in 2-3 repetari.
                          PS: n-am inteles ultima fraza deloc.

                          Comment


                          • Pt 2-3 metri avans, sunt suficienti 2-3 cp, pt juma de metru avans (juma de bot) poate fi suficient si 0,5-1 cp.

                            Daca ai sti ce rau imi pare ca nu suntem mai aproape unu de altu
                            Deci tine cont ca in AR nici un 1.4 nu mi-a dat fum, ok?

                            Comment


                            • Nici nu are cum, doar daca nu esti tu in stare sa apesi pedalele.
                              Eu am vrut sa spun ca sunt diversi factori implicati intr-o liniuta, si nu poti trage neaparat concluzii.

                              Comment


                              • Absolut.
                                Dar o idee iti poti face.
                                Acum, ca sunt (ref la filtru sport vs filtru stock) 3-4 metri diferenta, sau doar 1 metru diferenta, sunt de acord ca e discutabil, dar am vrut sa subliniez ca este o diferenta (cat de infima ar fi ea) la demaraj, nu numai placerea zgomotului.

                                PS: oricum voi repeta testul mai prin vara, cand fac si cu 1.6 mpi stock stock. (cu filtru sport si cu filtru stock, ca sa va derutez de tot).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google