liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • C0zzmyn, ne vedem intr-o seara la kiss si rezolvam

    Comment


    • Originally posted by razvanamza View Post
      ca a mea nu e alrgeata suficient si conduc prost iar a lui alex nu stiu ce mapa are, nici daca suspensia il ajuta cu ceva. pana una alta a lui trage mai bine. chiar si cu opinci, cauciucu lat este cauciuc lat si pune mai bine puterea jos, am vazut clar. iar alex conduce chiar bine, schimba exemplar. nu pot pune si despre mine acelasi lucru. interesant mi s-ar parea sa ma dau tot cu 1.4 remapat obisnuit, tot nealergat.
      pai daca el avea roti pe 16 , mai ai un avantaj , pentru ca rotile pe 16 sunt mai grele decat alea pe 15 , ceea ce inseamna un demaraj mai bun la tine.
      oricum o porcarie de filtru de 3 lei nu are cum sa fie mai buna decat o remapare .De banii aia o resoftai , si iti mergea mai bine masina garantat nu doar povesti de adormit copii si luat banii la oameni.
      Parerea mea e sa profitati de alea 30 zile cu banii inapoi si gata .
      Pe vremea asta de criza nu merita irositi banii pe asemenea porcarii .Mai e un dezavantaj , acela ca filtrele sport gen pipercross, K&N sunt garantate 1 mil de km ,deci il spalai si il aveai iar ca nou ,si macar economiseai un filtru de aer la 15 mii km ,in timp isi amortiza investitia , pe cand la aberatia asta trebuie sa schimbi filtrul de fiecare data .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • am deja resoftare. daca e naspa e de vina doc si nu filtrul. eu zic ca e foarte ok. la filcor schimb doar elementul filtrant, ala de dacie, care e 15 lei, o data pe an.

        Comment


        • Eu cred ca sunt de vina profesorii de liceu de nu lasa repententi cand trebuie.
          Ar mai fi de vina cei din generala, cu educatia lor civica, si sa nu-i uitam pe cei de la traforaje...
          Categoric softul este de vina. Poti schimba ECU-ul, e cel mai indicat. Filtrul il pastrezi

          Comment


          • da , doc e de vina ca a remapat destule masini si nu sa plans nimeni.
            sigur e de la doc ?

            Comment


            • mai baieti voi sunteti culmea. am zis ca mapa este excelenta! era o gluma, dar la cotele astea de aciditate m-ati arde pe rug numai sa demonstrati ca filcoru e naspa. ramane spus: data viitoare ma dau cu o masina la fel ca mea, doar ca fara filtru sau cu stock, eventual si schimb de masini desi nu prea sunt de acord cu dat masina de obicei . alex conduce excelent, si e posibil ca masina lui sa fie oricum mai buna ca a mea, cu sau fara filcor! toti ati spus ca motorul lui trage extrem de bine, nu eu! eu doar am probat

              Comment


              • MAi bn il iei pe alex si faceti mai multe teste.Cu filcor,cu filtru stock,fara filtru..poate faceti rost si de o admisie de la pilot si incercati si cu aia..
                AG 16 Y M A

                Comment


                • tare curios sunt de rezultat...ca asa fara sa fac un test cu nimeni pare sa fie mai vioi un pic motorul cu acest filtru.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • de ce dracu nu mergeti la un dyno ? cu filcor si fara , acceasi masina
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • probabil ptr ca costa mai mult decat filtrul...
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Eu zic sa faceti altceva: unu cu filtru pacii, pardon - Filcor, si altu cu filtru banal (sport d-ala cu 45 de lei, va trimit eu unul gratis) sau fara filtru total.
                        Apoi puneti filtrul stock, dar in prealabil sa-l bagati in ceva namol, ca sa iasa drac' odata in evidenta filtrul facator de minuni.

                        Comment


                        • eu sincer vreau sa vad real, sa vad daca e nimic sau ceva.

                          Comment


                          • Poate e ceva, numai ca acel ceva il puteai/poti obtine si cu un filtru sport normal.

                            Comment


                            • ramane sa vin la kiss intr-o zi si sa vedem ce iese. daca vreti putem incerca sa alimentam de la aceeasi pompa in acea zi sa nu iasa discutii ca benzina a influentat castigatorul. problema e ca nu prea pot veni asa seara la kiss avand bacul zilele astea.ar fi bine sa imi lase razvanamza un id de mess sa vorbim si sa hotaram o zi spre sfarsitul saptamanii.

                              Comment


                              • da, ai dreptate...dar tiind sa cred ca acest element filtrant este unul stock...si ca nu este la fel de permisiv ca unul sport...de asta l-am si montat...bine...era fain sa scada si consumul...da nu a facut acest lucru.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google