liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • exact ce ziceam mai sus
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Pai bre, astea sunt avantajele dieselului. Pt curse si liniute, benzina. Dieselul este puturos.
      Daca si diesel-urile din 2010 sau ma rog ultimi 5 ani care toate 100% se fabrica cu turbina pe ele mai sunt puturoase sa fim seriosi.
      Daca erau asa puturoase numai bagau aia TDI-uri in WTCC.
      Practic daca pui un benzinar si un diesel cu aceeasi CP si aceeasi greutate sunt perfect egali,atat 0-100km/h cat si pe reprize,top speed.

      Comment


      • TDI-urile au fost introduse din cu totul alte considerente.
        Tot lesinate sunt dieseluri, oricat ai crede tu altceva.
        Eu am un HDI de 110 ponei, ce face suta in 11.2 sec, echivalentul unui Logan de 90cai. Motorizarea pe benzina, tot de 110 cai, atinge suta-n 10.6 sec. Deci, care-i mai rapid?

        PS: am uitat sa adaugat ca un motor diesel nu se simte neam sportiv. Ca o pleasca este: trage si el saracul de la 2000 la 4000, dupa care se imbolnaveste de deces. Ce sa mai, super sportiv.
        Last edited by Cezar; 1 November 2010, 15:43.

        Comment


        • Originally posted by SUPERCAR View Post
          Practic daca pui un benzinar si un diesel cu aceeasi CP si aceeasi greutate sunt perfect egali,atat 0-100km/h cat si pe reprize,top speed.
          Cel mai corect e sa pui un benzinar turbo cu un diesel turbo aceeasi CP si aceeasi greutate. Ce zici mai misca ceva dieselu? Sau un benzinar aspirat cu un diesel simplu.

          Comment


          • Vezi exemplul de mai sus: diesel turbo vs benzina aspirat, ambele 110 cai, tot benzina e mai rapida.
            Dar hai sa nu o dam in benzina vs diesel, ca iar vb zeci de pagini.
            Last edited by Cezar; 1 November 2010, 18:17.

            Comment


            • Da am vazut. Dar daca tot se fac comparatii care cum trage mai bine la deal, incarcata, viteza maxima, care ajunge mai repede la viteza maxima etc sa le compare benzina turbo vs diesel turbo si benzina aspirat si diesel simplu.

              Comment


              • Vorbim de liniute, aici benzina e la ea acasa.
                In trafic se schimba mult lucrurile.
                Una e sa mergi sportiv mai tot timpul ca sa scoti ceva din aia 75-90 cp aspirati si cuplul ala mic si alta e sa demarezi la orice apasare pe acceleratie.
                D-asta ca sa te tii de dizal pe depasiri si acceleratii scurte tre sa fii in ture, te-a prins la 3000 rpm, sa-ti bagi picioarele in el de aspirat, la tractor daca l-ai prins la 2000 sau 2500 rpm, tot pleaca/demareaza bine.
                Asta e dizalu turbo, te-a prins in ''offside'' s-a dus/ti-a tras-o, de unde si senzatia la multi ca rup oricand un aspirat de putere similara ))

                Eu cu dci 85 cp m-am convins ce poate la liniute si fata de un 1.4 mpi remapat, adica nu poate.
                Last edited by Octavian; 1 November 2010, 21:33.

                Comment


                • Bre...cheia e turbina, nu motorina )))
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Doua lucruri sunt faine la diesel turbo. Ca demareaza de la 2000 fara stres si asta il face foarte placut de condus si nu trebuie sa mesteci tot timpul in 75w80. Al doilea lucru e ca are consum mic chiar daca te mai dai la el.
                    Ce zici tu am observat si eu cand ne mai incordam si noi prin oras eu vs un dCi 85cp daca ma prindea in ture mici ma ardea.

                    Dar cum am zis mai sus o comparatie corecta ar fi benzina turbo vs diesel turbo si benzinar aspirat vs diesel simplu. Iar aici zic eu povestea se schimba dieselu nu ar avea nici o sansa din nici o pozitie.

                    Comment


                    • deci un dci de 85 nu face 1,4?(dci remapat sau nu)
                      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                      Comment


                      • Las' ca vin acum din spate si benzinarele cu turbo.
                        Parca si BMW are acum turbo pe benzinare (pe cateva).

                        Comment


                        • Originally posted by Renault View Post
                          Dar cum am zis mai sus o comparatie corecta ar fi benzina turbo vs diesel turbo si benzinar aspirat vs diesel simplu. Iar aici zic eu povestea se schimba dieselu nu ar avea nici o sansa din nici o pozitie.
                          Eu zic ca o comparatie corecta ar fi intre tine si unu cu bicicleta.Fara suparare, dar cand vad astfel de comparatii ma amuz pt ca:1-iar se ajunge la benzina vs dizal 2-unii nu au inteles nici acum ca la liniutze benzina e mai buna decat dizelu desi s-a dinscutat si contrazis treaba asta in sute de posturi si pagini pe forumu asta.

                          Hai sa-ti mai dau alt exemplu.Eu am dizal de 85cp , si te asigur ca nu am nici o sansa cu distrigazu' pt ca are o gramada de chestii pe masina aia care il ajuta sa castige.In schimb am facut o liniutza tot cu un 1.4 cu gaz si de fiecare data si-a furat-o cu 1masina2(odata pe gaz - de 2ori pe bezina) de specificat ca atat eu cat si oponentu aveam subwofere,aer + ca a lui e resoftata(are 83cp)Si bineinteles aici intervine iar celebra discutie cu "soferu conteaza"
                          Fara Semnatura.

                          Comment


                          • cred ca are avantaj 1.4 si stock fata de dci de 85 cp la liniute .
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Originally posted by FLR View Post
                              deci un dci de 85 nu face 1,4?(dci remapat sau nu)
                              dci 85 cp stock nu face un 1.4 mpi remapat.
                              Mpi stock s-ar putea, cel putin din cate liniute am facut eu, dci 85 cp a stat mai aproape de mine decat mpi stock(1.4 desigur ) ).

                              Comment


                              • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                                cred ca are avantaj 1.4 si stock fata de dci de 85 cp la liniute .
                                Bine.O sa fac sapt asta o liniutza si o inregistare ca sa am si dovada.
                                Fara Semnatura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google