liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu vs fabia 1.4 tdi ...... a plecat o masina si ceva in fata mea .... la 300 de metrii eram 1 masina in fata lui si plecat amandoi bine ..... 2 masini in fata sunt
    Interactive Design Lights & Sound <- click

    Comment


    • Originally posted by bossake View Post
      ma mir ca e doar o masina diferenta intre fabia 1.9 tdi 131 si 16v . M-as fi asteptat la mult mai mult.
      iar cu aia de 110cp cu soft, eu ma dau des cu o ocatvia de 90cp cu soft pana la ~120cp si chiar daca 1-2 sunt in fata cam jumate de masina pe a 3a a lui (adica de pe la 70-80 in sus) vine RAUUUU de tot peste mine .
      am condus si eu octavia si fabia la liniuta. oricati cai ar avea dieselul in ture de liniuta tot nu trage nici sa il blestemi.
      din 2000 rpm cu a 4 a ma distruge. are explozie doar intre 2000 si 3000. ce e peste 3000 e pierdere te timp

      Comment


      • 1.4 stock vs 1.2 16v.

        Castigator 1.4, cu aproape o masina.

        Comment


        • Cum era de asteptat.
          Ceva teste de reprize nu se pot face?

          Si ceva detalii: unde a pierdut 1.2? pe toata durata liniei, la inceput, sfarsit...?

          Comment


          • Ar trebui repetat de cateva ori si cu alte masini, alti soferi, etc. Aproape o masina se poate pierde / castiga foarte usor.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Aprox. acum o luna, am fost cu varul meu pe aeroport sa vedem cum se descurca masinile - amandoi am schimbat treptele la limita superioara ~ 6.000 rpm 1.4 , 6.500 rpm 1.2
              Deci, 1.2 16v vs 1.4 mpi - test repetat de 3 ori - raspunsul acelasi - 1.2 (a mea) era cu putin mai mult de jumate' de lungime in fata 1.4 (a varului meu).
              Si pe reprize 50-100 (a 3-a) cam aceeasi poveste............
              Indiferent de test, imediat dupa start am castigat avansul, dupa care s-a pastrat.
              Masinile au performante similare, 1.2 este ajutat de cutia mai scurta........

              Comment


              • daca spui ca imedait dupa start ai castigat avansul se poate spune ca avea cauciucurile mai proaste sau nu reusea sa gaseasca turatia potrivita la plecare pentru a nu pierde aderenta. ati incercat sa schimabti soferii sa vedeti ce rezultat iese? stiu ca o sa se spuna ca nu pot concepe o bataie din partea unui 1.2 de generatie mai noua dar daca era ca etajarea cutiei sa faca diferenta ea se facea pe parcursul cursei nu la plecare. cat despre schimbarea trepteleor , la 1.4 o schimabre la 5500-5600 ar ajuta mai mult. avand in vedere ca e stoc la 6000 nu ai cum sa schimbi pentru ca e limitata la 5900 si acoo sigur atingi limitarea, adica timp pierdut.

                cat despre reprize de viteza e normal ca 1.2 sa bata 1.4.
                Last edited by o8MeLC; 20 November 2010, 14:55.

                Comment


                • Nu poate fi vorba de anvelope - este diferenta de cateva mii de km intre ele, de schimbat soferii cred ca nu avea rost, fiecare cunoscandu-si masina in termeni de performanta (probabil amandoi am fi condus mai prost, nefiind obisnuiti cu motorizarile diferite, ambreiajul, etc ). Referitor la rpm, nici eu si nici el nu am asteptat sa se opreasca in limitare dupa care sa schimbam, insa am schimbat cat mai aproape de limitare...........
                  Diferenta sa stii ca o face tr. I de la 1.2 care este extrem se scurta, masina plecand f. rapid
                  Cateva posturi mai inainte Cezar afirma ca un 1.4 a luat un 1.2, cred ca testele difera in functie de masinile folosite, cat si de soferi........pana nu mai apar si altii care sa posteze rezultatele acestui vs, scorul este de 1:1
                  App. masinile sunt stock amandoua

                  Comment


                  • Hai sa-ti mai zic o chestie care e cam ciudata,si totusi am observat-o.Am mai condus doua logan-uri 1.4(eu tot 1.4 am)...si nu sunt la fel.Una din ele ba chiar era lenesa rau.Nu stiu din ce cauza,poate soferul e de vina ca o menajeaza prea mult.Si la 1.6 la fel am observat.Un break 1.6 mpi de la un vecin de la munca se infigea mai tare decat berlina 1.6 la unu din bloc.Cu toate ca break-ul are kg in plus...Si o presiune in pneuri necorespunzatoare poate influenta negativ.Si nu numai asta conteaza ca au 75 de cp amandoua.Important este raportil cp/kg...Daca tu ai 75 CP si vine unu tot cu 75 de Cp dar cu vreo 200 kg mai putin care pe care face?
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by dannyel87 View Post
                      Am facut eu un golf 1.9 tdi 90cp deci cred ca ar merge sal faci nu e nici o problema tinand cont ca e diesel
                      Cred ca ai facut un Golf 1,9 SDI,dar nu ai zis cati ani avea soferul de pe Golf,am si eu un Lgan 1,6 MPI dar nu il pot lauda nicicum,trebuie turatii mari ca sa faca o treba ce fac "altele" benzinare la aceeasi cilindree la turatii mult mai mici...

                      Comment


                      • Exista Golf 1.9 TDI de 90 cp. 1.9 SDI are 75 cp din cate stiu.
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • am batut eu la fund un golf4 1.9 110 cai, lenes rau

                          Comment


                          • ori a ta e sprintera rau )

                            oricum ai cateva modificari la ea,la mecanica ma refer
                            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                            Comment


                            • Originally posted by CataFOF View Post
                              am batut eu la fund un golf4 1.9 110 cai, lenes rau
                              E hai...sa nu-mi spui ca ia-i dat vreo trei masini ))

                              Comment


                              • poi golfu are 1,5 tone sau cat are? ))))
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google