liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by raduprov View Post
    ..................................................
    de ex in treapta a 3-a cand is la 110 si i dau a 4-a parca fuge mai bine ca atunci cand ajunge la 120
    cunoscatorii stiu cate ture are 1.4-le la viteza aia in treptele respective
    La 120 pe tr III ai ~5750 rot/min, e minunat sa o duci pana acolo daca vrei un ''best time'' (eu stiu, un 0-130 spre exemplu daca vrei sa faci).
    Daca o duci pana in ~5000-5200, pierzi ceva timp, foarte putin, dar conteaza ca il pierzi.
    Eu probe nu mai fac pt ca am facut destule ), dar poti incerca (filmat) si apoi sa dai cadru dupa cadru sa vezi timpii la anumite viteze.

    Comment


    • Eu cred ca ii mai bine sa schimbi vitezele la 2800 3000 de ture ca sa nu fortezi motorul si nici sa nu pierzi cuplu si nici sa nu pierzi aderenta
      toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

      Comment


      • La ce masina? La RABA?
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • Nu, la ROABA
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Si uite asa ai auzi dupa aia ...Loganul nu fuge domle...Si ei schimba la 3000 cu 1.6 :P

            Comment


            • Mai bine te'ai prinde de "anumite" subtilitati ....

              Comment


              • Ete fleosc. Normal ca s-a prins!
                Doar eu nu m-am prins )))))))))))))

                Comment


                • Ba s-a prins dar nu a pus "zambareti".
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • Daca ati sti voi cat am ras cu sorin azi pe seama ultimelor posturi de aici...
                    si alea cu consumul la 1.4, cine-i dementul de merge cu a 2-a prin oras cu 60...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Cu 60 ? Eu eram curios la 30 sau 40 nu 60 ..
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • Na si ce-i asa mare branza cu 60 pe tr II??? Ai in jur de 4000 rpm.
                        Daca iesi seara la ''agat'' (adica la dat fum) cam asa tre sa mergi, e regulamentar si esti pregatit de catapultare ))))

                        Comment


                        • Gata cu off-topicul, va rog. Ca o ultima lamurire, eu eram cu sorin si radeam ca l-am facut dement ca merge cu tr2 la 60 si tot el a zis dupa sa se schimbe la 2500rpm
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Cine a incercat niste reprize la 1.4? Adica 80-120 pe tr III respectiv pe tr IV.
                            Daca s-a incercat, as fi curios de timpii scosi. Multam.

                            Comment


                            • Juma' de minut la 1.4, 29 de secunde la 1.6, 28 la 16v
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Stai ca nu ne intelegem, ma intereseaza f mult reprizele 80-120 pe treptele III si IV, NU tr V (unde oricum, valorile care le-ai dat sunt eronate, adica intre 1.4 si 1.6 e diferenta mult mai mare).

                                PS: reprize facute cu ''trecere'', adica nu tinuta fix la 80 apoi calcata, pe tr III spre exemplu mers cu ~70/h si accelerat si cronometrat cand acul e la 80/h., la fel si pe tr IV.
                                Last edited by Octavian; 21 October 2008, 10:53.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google