liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu te intreseaza turele mari monteaza o intermediara cu o stea ceva in ea.Eu am avut una de la sturimex parca sau stelco nu mai tin minte exact care pe jumate avea o micsorare de diametru(se ingusta destul de mult) in forma de stea.Cred ca cu aia se obtine cuplu jos.Adica la mn s-a simtit bine jos in ture cand am pus-o dar dupa 5000rpm nu mai urca ca fara intermediara.
    Ca sa nu mai facem off topic avem un thread separat de evacuari.Discutam acolo.
    AG 16 Y M A

    Comment


    • foarte interesant ve spui al!n, dar cum s-a reflectat in consum/mersul in oras. teoretic ai avut cuplu de 1.6, dar puterea?

      PS:da-mi si mie linkul ala pls.
      Last edited by razvanamza; 7 December 2010, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • am asistat aseara la :

        16v ph1 stock vs BMW e46 1.6 (?cati cai) 2 - 0 era din 2004 deci 115 PS 113 bhp sau 85 kw
        16v vs BMW e46 1.9 105 cai benzina ! 2 - 0 motorul asta e ciudat. e benzinos si are cuplu maxim 170 Nm la 2350 rpm
        Last edited by alessandro; 21 December 2010, 10:53.

        Comment


        • Originally posted by alessandro View Post
          am asistat aseara la :

          16v ph1 stock vs BMW e46 1.6 (?cati cai) 2 - 0 era din 2004 deci 115 PS 113 bhp sau 85 kw
          16v vs BMW e46 1.9 105 cai benzina ! 2 - 0 motorul asta e ciudat. e benzinos si are cuplu maxim 170 Nm la 2350 rpm
          Nimic surprinzator:

          e46 cu motor de 1.6 prinde suta in 10.9 sec. Fiind masina mai forjata e clar ca nu prea a mai scos sub 11 sec

          e46 cu motor de 1.9 e slabuta. Prinde suta in 12.2 sec.

          In plus sunt si destul de grele e46 urile. Au peste 1200 de kg.

          La Logan 1.6 16v datele tehnice spun 10.2 sec pana la suta.

          Mai trista este fata posesorilor de masini teutonice care s-au vazut invinsi de 'frigiderul pe roti', de vehiculul pe care multi dintre ei nici nu il considera masina, dar care merge mai bine decat sh urile lor mult laudate
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • depinde ce "cazaturi" sunt bmw-urile alea. daca erau in mintile lor, cred ca problema statea altfel.

            Comment


            • ON: Voi faceti liniute pe vremea asta ?

              OFF: Lasa-i ca multi si-o merita cu varf si indesat. Se duc in Germania isi iau un cazan de 2000-3000 euro(cu indulgenta, multe sunt luate aproape degeaba) cu stema Bmw pe bot si se cred regii soselelor. Nu conteaza ca de pe masina curg tablele si troncane de zici ca se rupe in 2, e Bmw cine mai e ca ei. Iar cand le zici de Logan adopta atitudinea aia tipic cocalareasca gen "bai saracule aia nu-i masina, e caruta/dulap/frigider".

              Comment


              • @NEPOTU123: Perfecta dreptate . Asa patesc si eu, cu unii care au bmw seria 3 din 95, cu motorizare de 1.8 ,2.5 benzina. Dar ei nu se uita la rablele lor, ca de abia se mai tin pe drum, iti este frica sa te dai cu ele, si ei mai fac si liniute

                Comment


                • Originally posted by razvanamza View Post
                  depinde ce "cazaturi" sunt bmw-urile alea. daca erau in mintile lor, cred ca problema statea altfel.
                  16v bate e46 1.6 si 1.9 benzina din orice pozitie si in orice conditii

                  Comment


                  • Daca e nou, nu prea as crede ... Ganditi-va putin si la modul cum este transmisa puterea catre roata. Sunt multe masini care au putere, dar sunt intrecute de altele cu putere mai mica. Depinde si de sofer.

                    Comment


                    • repede ai aruncat`o paia cu soferul ,pilotule .
                      sunt cazane , ce sa mai cautam scuze

                      Comment


                      • pe ala de 1.9 de 115cp nu prea-l bati din rice pozitie, lasa ca nici 16voltiu nu-i vreo racheta. 1.6-le in schimb si-o ia de la ligheanu saispevolti.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by CSH View Post
                          Daca e nou, nu prea as crede ... Ganditi-va putin si la modul cum este transmisa puterea catre roata. Sunt multe masini care au putere, dar sunt intrecute de altele cu putere mai mica. Depinde si de sofer.
                          Oricat de nou ar fi, 316i e pardaf si o fura de la 16V, chiar si 318i/d. In aceeasi situatie sunt si Vectra C 1.8 16V si nu numai. Cum este transmisa puterea catre roata la ala ? Raspuns - cu pierderi mai mari (RWD vs FWD).

                          PS - masinile cu putere mai mica castiga datorita greutatii, fix asta se intampla si aici. Loganul are 350-400 kg in minus ceea ce e enorm.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • vs 318 e cam discutabil . Are 0-402 undeva la 17-17.1 pe cand 16vul scoate mai greu pe acolo, mai degraba un 17.2-17.3
                            ma refer la pisica .
                            Last edited by Cristi_Xp; 21 December 2010, 19:39.
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Originally posted by Seba View Post
                              pe ala de 1.9 de 115cp nu prea-l bati din rice pozitie, lasa ca nici 16voltiu nu-i vreo racheta. 1.6-le in schimb si-o ia de la ligheanu saispevolti.
                              e 1.9 de 105 cai la 5300 rpm. deci cuplu mic in ture. trage prost nu fuge.
                              i a dat loganu 3 masini. l a distrus.

                              1.6 de 115 cai sta mai bine. i a dat loganu 3/4 masini

                              nu erau cazane. erau E46 fabricatie 2000 2005

                              Comment


                              • BMW 316i e46 in general e praf, chiar si de nou, grea hardughia.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google