liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bmw combina sportivitatea cu luxul,orice bmw chiar si cu cel mai slab motor are setari race din fabrica.

    Comment


    • poti sa-mi zici si mie ce e race la un motor de 1.6 ?)
      nici macar compresie ridicata nu are .
      are Compression ratio 9.00:1 , loganul de 1.6 are 9.7:1
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • race nu inseamna numai motor, inseamna de la pozitia de condus care este fantastica la un bmw , nu ca cea de autobuz de pe logan, la franele , volan , pedale schimbator etc..... Loganul e o masina usoara , fara pic de antifonare un schimbator jalnic la ph1+ un motor acceptabil 1.6 16 v pt caroseria amintita.

        Comment


        • eu sincer n-am reusit sa apreciez volanul la bmw 316. si nici franele in mod deosebit, in sensul in care franeaza la fel ca ligheanu' din dotare. nu zic de 520, care franeaza ca trenul de marfa, comparativ cu loganul. mai lasa-i de race-ri, ca le-or zburat mucu francezii si italienii in mai toate competitiile cu super masina lor germana... pe orice posesor de bmw cunoscator in ala curselor, il cam trec fiori reci pe spate cand vede un peugeot 405 sau un alfa 159. taman "conservele", cum le zic nemtii, le-au scos ani de zile sportul de sub freza aia cu elice alb-albastra.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by georgex2 View Post
            race nu inseamna numai motor, inseamna de la pozitia de condus care este fantastica la un bmw , nu ca cea de autobuz de pe logan, la franele , volan , pedale schimbator etc....
            prin pozitie de condus fantastica in scaun intelegi scaunul dat maxim pe spate. adica ceva de genul asta ?mana dreapta pe schimbator , stanga toata pe volan si o privire de racer? (atasament 1)
            Eu prin race inteleg ceva de genul (atasament 2)
            Iar printr-o setare corecta a scaunului oricine poate avea o pozitie race la volan , nu stiu cat de confortabila e dar se poate .
            Attached Files
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • mah...alea cu titi gold ie fitze, reis adevarat e cu scaunul jos si bordul de jur imprejurul tau, de parca ai conduce, frate, un 747, daca nu cumva entarpraizu lu picard, nu o conserva cu 4 roti... apropo, la masinile de curse, inclusiv la bmw-urile din wtcc, se trage in spate volanul, se aduc pedalele mai aproape, sa stea genunchii indoiti, nu drept, ca la cursele de monopost, la fel, scaunul se indreapta de spatar, ca sa stea mainile indoite de la cot...o fi avnd pana la urma de-aface cu pozitia la volan si tare mi-e ca-i total diferita de aia din bmw-ul de strada. ba mai mult, cu exceptia inaltimii scaunului, seamana cu aia din logan. acu nu ca ar fi caramida proiectata pentru curse, asa le-a iesit cand au luat excavatorul la pila sa-l faca renou logan...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Bre nea george, de unde le scoti domne? "Orice BMW are setari race".
                Mai ales 316 coupe, care-i ca o cizma.

                Comment


                • Volanu nu e bun la bmw, franele sunt varza, tot ce e 1.6-1.8 trage mai slab ca un Logan, scaunu e si ala varza.
                  In concluzie, chiar daca e buget, nici nu se pune problema a se achizitiona un bmw, bani dati de pomana, cand se poate lua un superLogan la nici jumate de pret.
                  Ar trebui multi producatori sa renunte la motorizari care fac utilajele sa traga mai slab ca un Logan...ca nu merita domle, cu predilectie bmw.
                  Foarte tare.

                  Comment


                  • n-ai inteles nimic. nu ziceam ca-s proaste, ci ca nu-s avioane, cum le vede romanu', mai ales alea cu motorizari apropiate de ale noastre. se comporta la fel ca orice masina de 1.6 si 100 de cai, cu greutate de 1200-1300kg...ca e confortabila, no comment, dar nu "orice bmw e race". mai degraba orice bmw e petarda, dpdv al performantelor "sportive", sub motorizarea 1.8is. si da, mai ziceam ca mufarina aia alb-albastra n-o face masina de curse. adica incerc sa le deschid ochii unora care cred ca orice-i bemveu merge tare, doar pt ca-i bemveu. bine ca te trezesti tu si le inchizi ochii la loc nu stiu cate bmw-uri ai condus, eu mi-as spus parerea despre perfomantele lor conducand 316, 318, 320 si 520, toate din generatia '95-'05, cele mai intalnite in comparatiile noastre. uite, un bmw care merge tare, vechi ca istoria, 323i rechin, pe dublu-corp. ala da, merge tare, frate. dar nu besinile astea cu aceleasi caracteristici ca megane, logan, focus, etc...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • eu nu compar 0-100 sau 402 m , loganul nu este o racheta precum nu este nici bmw de 105 cp sau 115 118cp. de cand m-am urcat in logan am observat pozitia nasoala , inalta, demodata.schimbatorul de viteze este f inalt, o nuca de tot rasul, si ce sa mai zic ca pe la 140 km pe ora am senzatia ca sunt intr-un mig 29. la o masina nu inseamna numai motorizarea , oricum nici 16 v asta nu se descurca pe o caroserie de 1350 de kg e normal sa scoata 10.2 s cu o foita d tabla in spate.bmw are o traditie in spate si un pret pe masura indiferent de motorizare.race inseamna si amortizoarele , cel putin ;cred; ca un bmw se tine mult mai bine pe curbe etc, as putea sa fac o lista cu minus la logan

                      Comment


                      • BMW-urile cu setari "race" le numeri pe degete, masini gen M3 CSL, M3 GTS, etc. Ce cumpara romanii (316-318 sau chiar 320) sunt la ani lumina de setari "race". Nici macar alea cu pachet M (suspensii & co) nu sunt asa cum ti le imaginezi tu. Sau tu o suspensie mai rigida ca la Logan deja o bagi la categoria race ?
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • mai degraba sport decat race.
                          unii nu stiu nici diferenta intre sport si race.
                          am incercat sa fac liniute cu astia pe partie la predeal vineri seara , nu sa bagat nimeni

                          Comment


                          • pai tu erai in dezavantaj oricum , ca nu mergeai drept
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Originally posted by CataFOF View Post
                              mai degraba sport decat race.
                              ......................
                              Da.
                              Intotdeauna bmw s-a diferentiat de restul din clasa prin hai sa le spunem mici particularitati sportive.
                              Ca unu numeste asta ''race'' (si probabil ca s-a exprimat gresit) si restu sar in cap e partea doi.

                              Seba, eu intelege mai greu. Daca vorbim de modele noi, singura condusa a fost 318i (model 2009 feislift) care la 1400+ kg face caca pe racheta Logan la liniuta.
                              Si daca tot vorbim de modele noi, si 316i face caca pe super racheta Logan E5, cu toate cele 1400+ kg si numai 120 cp. Asta ca tot vorbim de liniute.
                              Modele mai vechi am condus 316, 520 si 540 (asta a fost a lu' frate-meu, 286 cp din care probabil cativa morti, dar neesential la mine).
                              Comparati masini noi, nu cu 200000+ km la bord si cu o duzina de martoage moarte. Astea se dovedesc relativ usor.

                              Comment


                              • Bre nea George, matale compari 2 masini ce au 2 target-uri diferite.
                                Loganul este masina ieftina, pt saracii europei.
                                BMW este masina scumpa, pt burghezul "sportivo-rafinat".
                                Loganul stie sa ia gropi, si sa care un porc.
                                BMW stie sa-ti care fundul intr-un semi-lux, si sa mai care pe langa o geanta, poate 2-3.

                                Ca noi ne umflam in pene cum ca Loganul e rapid, asta e alta discutie.
                                Uiti ca esti pe forum Logan? Aici se fac comparatii in care balanta trebuie sa cada mai mereu in favoarea loganului, chiar daca ajungem sa comparam masini de 15 ani, cu una noua, concluzionand ca Dacia e mai rapida ca BMW.
                                Incercam sa scoatem mereu masina asta in fata.
                                Insa in acelasi fel incerci si dumneata cu Opelul dumitale. Asa ca relax, este o atitudine perfect normala, nimic patologic.

                                PS: pozitia inalta nu este deloc nasoala. Pt oras este excelenta, oferindu-ti o vizibilitate mult crescuta. Ca nu esti in tandem cu masina, e alta discutie. Insa cum Loganul nu-i nici pe departe o masina sport, nu inteleg de ce ar trebui sa stau mai jos in ea. Ca sa ce? Sa ma simt sportiv? Sau sa ma simt cool? Schimbatorul de viteze este adaptat conducatorului. Nuca nu este deloc demodata, ea gasindu-se chiar si pe Megane. Cat despre tinuta de drum...comparam mere cu pere.
                                Last edited by Cezar; 26 December 2010, 16:08.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google