liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • io nu inteleg cum cu mai putina benzina si mai putin aer , se obtine putere mai mare , de aia te-am intrebat )
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • alessandro, treaba cu cuplul ala care e forta inmultita cu lungimea manetonului e ca si cum ai spune ca rata pluteste pe apa pentru ca e verde... esti ceva mai aproape de adevar decat un viitor "inginer" care sustinea ca se inmulteste forta cu lungimea bielei, un tip ce facea o confuzie majora intre lucru mecanic N*m=J si cuplu corpurilot in rotatie, Nm.
      in fine... sa trecem si la mesterul xp: doua came cu profil identic se comporta diferit la devansare/retardare cu cateva grade. deschiderea maxima are loc la alta pozitie a pistonului in cilindru, unda de soc a aerului ce intra in motor si unda de soc a gazelor ce ies pe evacuare se combina altfel decat la aceeasi axa, dar intarziata si astfel la o anumita plaja de turatii umplerea cilindrului cu aer se face mai bine decat la motorul stock. e un fel de supralimentare prin rezonanta (apropo, Renault n-au fost prosti cand au montat filtrul ala Helmholtz pe admisie). sunt normale detonatiile, adu-ti aminde de giani cand a montat distributia decalata doar 1 dinte
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • ideea era alta , ca fara alte axe fuliile astea nu fac mare lucru ,si ca e doar un mod de a strica bunul mers al motorului .Indiferent daca devansezi sau "retarzi" masina va merge tot prost , fie ca merge prost in turele mari si merge bine jos,fie ca merge de rupe in turele mari si infect jos.Am avut "placerea" sa merg in dreapta la un prelude 2.0 16v dohc cu tiganeli de astea cu pistoane de compresie si ceva axe de nu stiu ce model care erau considerate upgrade pentru masina respectiva si va spun ca masina tragea doar pe o plaja de 1000 rpm si aia nu exagerat de sus ,intre 6000 si 7000, la 7000 deja era gata,si cica avea pretentii de 170 cp ) asa ca abureala cu trage de rupe pe o plaja de "3000 rpm" e pentru copii de gradinita , ce dumnezeu ca doar nu e diesel.Is curios de specificatiile fuliilor , ca pe k-tec n-am gasit nimic de K4M si nici la catcams ,deci probabil is facute prin garaj pe undeva la strung .
        Plus ca nu mi se pare corecta afirmatia ca
        - daca admisia deschide mai putin intra mai putin aer deci mai putina benzina ce favorizeaza plaja inalta de ture.
        si ca
        ar fi un castig de putere
        daca mai multe ture inseamna mai multi cai, atunci mai putin aer combinat cu mai putina benzina care indiferent cat de tare explodeaza nu cred ca are cum sa faca mai multi cai decat stock ,poate eventual un consum mai mic la ture mai mari ) .
        Ma gandeam ca nu ar trebui alt soft din cauza ca explozia se face tot la fel ca inainte,dar daca umplerea cilindrului cu aer se produce altfel ma gandesc ca ar trebui corectat si din benzina .
        Pana atunci oricum raman la ideea ca VVT e cea mai buna inventie ,dar nu la reno ca e cam costisitoare
        Au pus VVT pe megane2 , l-au scos ca au picat la 90% din ele fuliile , au scot VVT de pe megane 2 .L-au reintrodus la megane 3 , aceeasi mancare de peste , iar incep sa pice .
        @seba desi is fan reno , si nu-mi plac ondele deloc ondele sunt un pic mai tari, adica dintr-un motor de 1.6 16v cu vvt de generatie noua abia scoti 133 cp si asta la compresie de 11:1( care este foarte mare pentru o masina de strada si cand ajungi sa umblii cu asa compresie inseamna ca nu prea mai ai din ce sa scoti caii ca sa fie mai multi),si pe onda acu 20 ani s-au scos 180 cp din 1.6 16v cu compresie 10.4 .O stiu si pe aia ca are si reno motorul s1600 care dezvolta 240 cp ,dar cat mergi cu el ? 2-3 curse ?)
        Ca sa nu mai vb ca RSurile de 172-182 cp dau 160-170 cp masurate ),deci iar aproximari de genul renault/dacia la 162 cp ii facem 172 cp )
        @Doc acuma tu sa nu te umflii in pene , ca oricum a ta are numa 160 cp nu 180 si cuplu cat loganu ,deci nu intra in categoria celor laudate )
        alehandro , aia cu vtiu si cuplu si balarii cred ca e din alt film .VTIul adica vtecu (ca la masini le zice VTI , la sistem ii zice vtec) are o supapa care la 5000 rpm din cate stiu eu se blocheaza.In urma blocarii ei , supapele nu mai sunt atinse la fel de putin ca inainte, ci un pic mai mult .Se blocheaza ceva ce seamana cu un al 3lea culbutor care apasa pe lobul din mijloc care este mult mai lung decat ceilalti 2 lobi .Vtecu are treaba doar de la 5000 rpm in sus, sau la cat este el comandat sa intre ,dar nu te ajuta de nicio culoare la turele mici .
        Short clip explaining how Honda's VTEC system works

        Asadar vtecul nu are nicio treaba cu exemplele date de tine .
        Tu vorbesti despre VVT , ala e cu fuliile ,cu cuplu la ture mici , etc etc etc
        VVT-i, or Variable Valve Timing with intelligence, is an automobile variable valve timing technology developed by Toyota, similar in performance to the BMW's...



        Asta`i o sinteza . http://www.youtube.com/watch?v=mgDdbrMh6bo
        Last edited by Cristi_Xp; 16 January 2011, 03:05.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • acu 40 de ani, cand honda era cunoscuta doar pentru masini de tuns peluza, renou n-avea injectie secventiala, n-avea vti, dar avea un 1.6_8v pe carburator weber, de 160cp. 125cp avea ala stock. se chema r12 gordini. asa ca lasa-ma cu honda, is bune pentru ascutit creioane, au cuplu mic si turatie mare...
          doc, dupa cum zicea si icspe, a ta nu intra in categoria celor de mai sus
          xp: renou n-are vti, are vvt, un gunoi netestat suficient, aruncat pe masian din faza de prototip, abandonat si pus din nou in disperare de cauza cu reducerea de noxe, consum, etc...sincer, io-s adeptul axelor cu deschidere mare, dar fixe. de aia ti-am zis sa sudezi pinionu ala, sa nu se mai buleasca
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • vtec bre , nu vti )
            nu trebe sa le sudez , ca sunt de cumparat , da nu vad rostu la o masina sa traga numa in 6000 rpm si mai jos sa fie caruta .
            Pai fuliile is facute de DELPHI ,mari constructori mari caractere .
            Cat ai mai vrea sa il testeze fratele meu ?Ca au 15 ani de cand le tot fabrica ,incepand de la laguna/megane 2.0 16v .
            Last edited by Cristi_Xp; 16 January 2011, 03:20.
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • @ seba am un surub strans la 200 Nm. pun o cheie fixa de 1 m lungime si trag.
              de cati N am nevoie pentru a desface surubul ?

              - acum strang un surub la 400 Nm si pun o cheie fixa de 2 m lungime. de cati N am nevoie ?

              - nu confund cuplul cu lucrul mecanic. lucrul mecanic este caracteristica ce schimba dinamica unui obiect iar cuplul ( momentul fortei) are tendinta a roti, te torsiune. am impresia ca torque / torsiune vine din latina

              Comment


              • Foarte bun exemplul...acum spune-mi cat de repede poti strange acel surub sau cat de incet, pastrand acelasi cuplu.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • il invart incet cu cuplu mare
                  iar daca in invart repede il invart cu cuplu mic

                  sa zicem ca il invart cu 200 Nm la 50 rpm puterea generata este de aprox 1 Kw
                  iar daca il invart cu 100 Nm la 100 rpm puterea generata va fi tot de 1 Kw

                  daca ne gandim ca puterea este energie o dam in filosofie. de aici recunosc ca imi este greu sa inteleg

                  Comment


                  • Originally posted by darksid3 View Post
                    Si atunci nu e clar ca, caii putere conteaza?

                    PS: De ce nu depaseste 400 de km/h un tractor de 500 de cai si 3000 NM cuplu?
                    Pune motoru ala care are 500 cp la 2000-2500 rpm si cuplu de x mii Nm la 1500 rpm pe o masina mica si alta cutie, si o sa fuga cu 300.

                    Caii putere conteaza...degeaba am 110 cp si un cuplu de 80-90 Nm la o cutie proasta, cand un dizal de numai 80-85 cp si cuplu de 160-200 Nm te face varza la demaraj.
                    Adica ia un motor de 7-800 cmc de motocicleta si pune-l pe logan si lasa cutia stock, sa vezi ce demaraju pacii ai avea la cuplu de 80-90 Nm si putere de ~110 cp la 10000 rpm...
                    N-ai cuplu sa accelerezi, iti bagi picioarele in puterea aia de 100+cp.
                    In primul rand cuplul inseamna demaraj.

                    Comment


                    • da ia motorul de pe motocicleta cu rapoartele lui adica la 14.000 rpm cu a 2 a sa ai 90 kmh ca la logan. sa vezi ce fuge

                      asta am zis si eu degeaba ai cai daca rapoartele cutiei nu sunt perfect modelate dupa curba de cuplu.
                      la noi de la 1.4 la 16v avem aceleasi rapoarte. iti dai seama ce varza iese

                      cuplu = accelaratie cp/Kw = lucru mecanic, energie, viteza
                      Last edited by alessandro; 16 January 2011, 12:50.

                      Comment


                      • Deja ar trebuii sa v-a faceti thred separat copii....majoritatea dintre acesti useri de pe forum s-au plictisit de atatea discutii fara nici un sens.... mai lasa-ti cartile ... numai bine...
                        Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                        Comment


                        • Originally posted by alessandro View Post
                          il invart incet cu cuplu mare
                          iar daca in invart repede il invart cu cuplu mic

                          sa zicem ca il invart cu 200 Nm la 50 rpm puterea generata este de aprox 1 Kw
                          iar daca il invart cu 100 Nm la 100 rpm puterea generata va fi tot de 1 Kw

                          daca ne gandim ca puterea este energie o dam in filosofie. de aici recunosc ca imi este greu sa inteleg
                          Pentru ca vorbim de viteza cu care un obiect parcurge o anumita distanta intr-un anumit timp:

                          Lucrul rezultat in relatia putere+cuplu este o energia capatata de roata in raport cu timpul parcurs (ca e vorba de acceleratie). De aceea este impropriu sa spui ca "doar cuplul" conteaza in acceleratia unei masini.
                          Vezi motoarele Ferarri care nu au un cuplu formidabil fata de masini similare (inclusiv greutatea) dar au performante egale sau chiar mai bune
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Ce era 1.4...ce au aparut discutii despre 1.2...iete viteza maxima la 1.0, 190 km/h din burta, sa moara 16v de ciuda, 1.6, 1.4, 1.2 etc) http://www.youtube.com/watch?v=lEQMP...eature=related .
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Pentru ca vorbim de viteza cu care un obiect parcurge o anumita distanta intr-un anumit timp:

                              Lucrul rezultat in relatia putere+cuplu este o energia capatata de roata in raport cu timpul parcurs (ca e vorba de acceleratie). De aceea este impropriu sa spui ca "doar cuplul" conteaza in acceleratia unei masini.
                              Vezi motoarele Ferarri care nu au un cuplu formidabil fata de masini similare (inclusiv greutatea) dar au performante egale sau chiar mai bune
                              conteaza repartizarea cuplului pe plaja de turatie . exista 2 variante ca o masina sa fuga. ori cuplu mare ori turatie mare. si cu riscul sa ma repet...fara o cutie adaptata perfect puterii si greutatii nu faci absolut nimic. si aici am incheiat

                              @alexpeed cu siguranta drumul este in coborare

                              Comment


                              • Uite aici explica foarte tehnic
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google